Terményárak

A lassú kínai eladások miatt stagnál a szójabab ára

Agrofórum Online

A szójabab vékánkénti ára 934,5 dollárcent a chicagói tőzsdén, ez mindössze 0,05 százalékos áremelkedés, ami gyakorlatilag stagnálásnak felel meg. A szójabab ára október 11. óta a 928 és 944 dollárcent közötti sávban oldalaz. Szeptember végén még 883 dollárcentbe került egy véka szójabab, az árfolyam ezt követően erősödött a jelenlegi szintre.

Szerdán az akadályozta a kurzus emelkedését, hogy kiderült, elmaradnak a várt kínai vásárlások. Az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi konfliktus enyhüléseként felmerült, hogy Peking amerikai szóját vásárol majd. Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) megerősített egy 128 ezer tonnás szójavásárlást, ami a jelenlegi exportárakon 49 millió dollárnak felel meg. A vevő nevét nem hozták nyilvánosságra, de a piacon széles körben úgy gondolták, hogy kínai lehet a vásárló fél. A kereskedelmi konfliktust megelőzően évente 12 milliárd dollár értékben vásárolt Peking szóját az Egyesült Államoktól.

„A jelentősebb vásárlások elmaradása negatívan hat a piacra” – nyilatkozta Terry Reilly, a Futures International elemzőcég szenior árupiaci elemzője a Reuters hírügynökségnek.

A búza 0,7 százalékkal a vékánkénti 521 dollárcentes szint fölé drágult, míg a kukorica 0,2 százalékos plusszal megközelítette a 389 dollárcentes értéket. Ebben a szezonban egyébként a kukorica és a szójabab határidős árait is erősen befolyásolták az időjárási körülmények, mindkettőnél később fejlődtek ki a növények.

„A lassú betakarítási folyamat támogatja az árakat, de az időjárás javult, ezért arra számítunk, hogy a betakarítás helyzete a következő héten tovább javul majd” – tette hozzá Terry Reilly, akit a CNBC idézett.

A búza drágulását a kulcsfontosságú exportáló országok termésproblémái és a gabona iráni erős globális kereslet támasztotta alá. Algéria egyébként közölte, hogy 600 ezer tonna búzát vásárol, vélhetően Franciaországtól.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

Megtorpant a gabonaárak emelkedése

2019. december 19. 08:33

A szójabab ára enyhén, 0,01 százalékkal a tonnánkénti 341 dolláros szint alá csökkent, az elmúlt napok drágulásait követően, ami a Kína és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi megállapodás hatásának tudható be alapvetően.

A szója ára csökkent, de a búza és a kukorica drágult

2019. szeptember 19. 08:47

A kínai szójavásárlásokkal kapcsolatos hírek is alátámasztották a csökkenő trendet.

Sok a bizonytalanság a Peking és Washington közti konfliktus miatt

2020. június 2. 08:02

Párizsban vegyesen alakult a kereskedés a gabonapiacokon. A repce és a kukorica drágult a következő határidőre, ám a malmi búza és a takarmánybúza kurzusa csökkent.

Olajozottan az olajosmag piacról

2019. március 12. 15:37

Nem nehéz előre jelezni azt, hogy az olajosmag- és szójaszektor jelentősége tovább fog-e erősödni a magyar mezőgazdaságban. Az azonban, hogy ez milyen sikerrel fog történni, sok tényező függvénye. Az egyik ilyen mindenképpen az időjárás, a második a piac, hiszen az árakban megnyilvánuló motiváció döntő tényező a fejlesztések ütemének kialakításában. A harmadik tényező a technológia további, előrejelzésünk szerint gyors fejlődése. A genetikában, a precíz technológiában rejlő lehetőségek sokat lendíthetnek a hozamokon, de ez vajon elég ahhoz, hogy versenyképes maradjon a szektor?