A szójabab vékánkénti ára 934,5 dollárcent a chicagói tőzsdén, ez mindössze 0,05 százalékos áremelkedés, ami gyakorlatilag stagnálásnak felel meg. A szójabab ára október 11. óta a 928 és 944 dollárcent közötti sávban oldalaz. Szeptember végén még 883 dollárcentbe került egy véka szójabab, az árfolyam ezt követően erősödött a jelenlegi szintre.
Szerdán az akadályozta a kurzus emelkedését, hogy kiderült, elmaradnak a várt kínai vásárlások. Az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi konfliktus enyhüléseként felmerült, hogy Peking amerikai szóját vásárol majd. Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) megerősített egy 128 ezer tonnás szójavásárlást, ami a jelenlegi exportárakon 49 millió dollárnak felel meg. A vevő nevét nem hozták nyilvánosságra, de a piacon széles körben úgy gondolták, hogy kínai lehet a vásárló fél. A kereskedelmi konfliktust megelőzően évente 12 milliárd dollár értékben vásárolt Peking szóját az Egyesült Államoktól.
„A jelentősebb vásárlások elmaradása negatívan hat a piacra” – nyilatkozta Terry Reilly, a Futures International elemzőcég szenior árupiaci elemzője a Reuters hírügynökségnek.
A búza 0,7 százalékkal a vékánkénti 521 dollárcentes szint fölé drágult, míg a kukorica 0,2 százalékos plusszal megközelítette a 389 dollárcentes értéket. Ebben a szezonban egyébként a kukorica és a szójabab határidős árait is erősen befolyásolták az időjárási körülmények, mindkettőnél később fejlődtek ki a növények.
„A lassú betakarítási folyamat támogatja az árakat, de az időjárás javult, ezért arra számítunk, hogy a betakarítás helyzete a következő héten tovább javul majd” – tette hozzá Terry Reilly, akit a CNBC idézett.
A búza drágulását a kulcsfontosságú exportáló országok termésproblémái és a gabona iráni erős globális kereslet támasztotta alá. Algéria egyébként közölte, hogy 600 ezer tonna búzát vásárol, vélhetően Franciaországtól.