Terményárak

A nagy zuhanások hete a gabonapiacon

Agrofórum Online

Chicagóban a búza és a kukorica is 3,6-3,6 százalékkal, a szójabab pedig 3 százalékkal zuhant múlt héten. Európában is az eladók domináltak az elmúlt héten. Egyedül a repce jelentett kivételt, ahol 2 százalékkal ment feljebb az árjegyzés.

A búza ára tonnánként 202,45 dollárnyira csökkent az elmúlt öt napban a chicagói árutőzsdén azt követően, hogy alaposan, 3,6 százalékkal zuhant a kurzus. Az Egyesült Államokban az elmúlt időszakban kibontakozott felvásárlási lázban emelkedett látványosan a kurzus, de a múlt héten korrigált az árjegyzés. A befektetők körében az általános gazdasági visszaeséssel kapcsolatos aggodalmak kerültek fölénybe. A mérleg másik oldalán a az exportáló országok ellátási nehézségei voltak, például Oroszországé, de ezek kissé elhalványultak az utóbbi kereskedési napokon.

A kukorica a búzához hasonlóan 3,6 százalékkal zuhant és 130,06 dollár/tonnás értékre csökkent az ára. A szójabab is lejtőre került, de valamivel kisebb, csupán 3 százalékos veszteséggel úszhatták meg a múlt hetet a piaci szereplők. Egy tonna szójababért végül 214,54 dollárt adtak a kereskedők.

A többi agrártermék közül csak a zab és a rizs jelentett kivételt a tengerentúlon. Előbbi 2,1, utóbbi 4,1 százalékkal drágult az elmúlt öt napban. A kakaó ára igaz stagnált, de a kávé ára 1,1, a cukoré 6,98, a szójaolajé pedig 1,2 százalékkal csökkent. A narancsléért is 5,3 százalékkal kevesebbet adtak múlt hét végén, mint az időszak legelején.

Európában múlt héten a malmi búza 2 százalékkal a tonnánkénti 191 euróig csökkent, míg a takarmánybúza kurzusa 2,4 százalékkal került lejjebb és 155,5 euró/tonnán ment hétvégi pihenőre. A kukorica sem jelentett kivételt Európában, amelynek szintén csökkent az ára, a 2,4 százalékos heti mínusz után egy tonna 155,5 euróba került. A repce befektetői viszont örülhettek, hiszen a 363,75 euró/tonnás pénteki záróár 2 százalékos heti drágulást jelent. A repce jelentette az egyetlen kivételt a négy jelentős agrártermék közül a párizsi árutőzsdén.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

Továbbra is védekezzünk a mezei pockok ellen!

2020. február 26. 10:17

Változatlanul igen aktív a mezei pocok. A bőven rendelkezésre álló zöld táplálék és a száraz idő elősegíti szaporodását, így az eddigi kolóniák mellett friss fertőzések is láthatók repcében, kalászosokban, pillangós területeken és gyümölcsösökben.

Terményárak: megújuló remények – enyhe áremelkedéssel

2018. november 26. 08:02

A tőzsdei jegyzések mind az USA-ban, mind Európában olyan értékeket értek el, melyek korábbi minimumok közelébe kerültek és ez a korábbi eladási pozíciók lezárását vagyis vételi hullám elindulását eredményezte.

Továbbra is a kínai vásárlások miatt drágul a szójabab

2020. június 11. 08:03

Az Egyesült Államokból származó szójabab olcsóbb, mint a brazil termékek. Ráadásul egyes hírek szerint a dél-amerikai ország készletei lassan kezdenek majd kimerülni ahogy sorra múlnak el a nyári hetek.

A szójabab 2018 júniusa óta nem volt ilyen drága

2020. szeptember 9. 05:46

Európában a malmi búza és a takarmánybúza drágult, azonban a repce és a kukorica olcsóbb lett a tegnapi kereskedési napon.