Terményárak

Csendes oldalazás – változatlan szinteken a jegyzések

Agrofórum Online

November közepére megnyugodni látszanak a kedélyek, az északi félteke terméseredményei már jó közelítéssel ismertek, a déli még nincs annyira közel, hogy befolyásoló legyen, így egy változatlan szint körüli ingadozással telt az elmúlt néhány nap.

A szeptember elejei mélypontról el tudtak mozdulni az árak és ez kedvező folyamatot hozott a termelők számára, az európai és az észak-amerikai jegyzések is emelkedni tudtak. Ennek hátterében a korábban vártnál kisebb termés, a vevők megjelenése és részben a kereskedelem-politikai feszültségek csökkenése állt.

Az október legvégén megbicsakló trend azonban nem fordult esésbe és ez volt fontos tényező az elmúlt napokban is és most várható, hogy nem is fognak érdemben csökkeni az árak. Persze ami jó az egyik félnek, az a másiknak nem, de most úgy látszik kiegyenlített a helyzet és a vevők is elfogadták a bekövetkezett áremelkedéseket.

Nem valószínű azonban, hogy egy újabb rally induljon el, a mérleg főbb számai ismertek és újabb negatív változást csak a tavasz hozhat. A legutóbbi USDA (az USA Mezőgazdasági Minisztériuma) becslésben pár adatot a piaci szereplők túlságosan óvatosnak tartanak, de a piac már inkább azt árazta be, semmint az USDA számait. Arról van konkrétan szó, hogy Oroszország búzatermelését emelték 1,5 millió tonnával 74 millió tonnára, de a többlet nagyobb részét a becslés a készletek feltöltésére várja, az export volumene csak 0,5 millió tonnával lesz nagyobb. Ezzel szemben a piac 75 millió tonnás termést várt, összességében az USDA véleménye szerint nem emelkedik az export volumen 35 millió tonna fölé.

Hasonlóan ehhez Ausztrália esetében is nagyobb változást várt a piac, de ott ellenkező irányba: a szárazság miatt a korábbi 20 millió tonna feletti termést már eddig is 18 millió tonna alá becsülték, most az USDA ezt elfogadta, de mintha késésben lennének, mert a független elemzők szerint nem lesz meg a 15 millió tonna sem. Ez már veszélyeztetheti az ország 9 millió tonnára várt exportját is, a belső felhasználás 8-9 millió tonnás szintje nem tud csökkeni, a készletek terhére sem tudják az export korábbi szintjét fenntartani.

A piaci folyamatok látványos része az árak, jegyzések alakulása és ennek igazolása az egyes nagyobb tenderek eredményeiben tükröződnek. Az általam is rendszeresen követett egyiptomi tenderek eredményénél is látszik az árak lelassult mozgása – a legutóbbi két tender eredménye gyakorlatilag megegyezett, annyi eltéréssel, hogy legutóbb a francia piacról ajánlottak olcsóbban és nem a fekete-tengeri régióból. Az eredmények részleteiben az is látszik viszont, hogy ebben nagy szerepe volt a szállítási költségnek, mert a két legutóbbi tender fuvardíjainál a francia díj esetében 3 USD/to-s csökkenés van. Ez eredményezhette a jobb eredményt, de a leszállított áraknál is bekövetkezett 2 USD/to-s csökkenés. Így most az árszint a 215-217 USD/to-s fob szintekre állt be, az október végi 220,-USD/to-s csúcs elérést követően.

Ez azt is jelentheti, hogy a magyarországi értékesítési lehetőségekben sem szabad további emelkedésre számítani. Az elmúlt időszak tapasztalati alapján a költség Magyarországról a fekete-tengeri kikötőkben történő berakodásig legalább 27 USD/to-t tehet ki és így a FOB Dunai kikötő árszint 190,-USD/to körülre adódik, ami 57.000,-Ft/to-ra jön ki. Nem meglepő ezek után, hogy itthon is tudtak emelkedni az árak, de adódik a kérdés, van-e tovább.

Grafikonunkon is látszik, a betakarítási időszakot követően a hazai búza árak 150,-EUR/to körül voltak, ez ugrott meg mintegy 10-12 EUR/to-val. Nem zárható ki az sem, hogy van közvetlen összefüggés a két folyamat között, sőt a constantai kikötőből magyar származású áru is elhajózhat – bát ez szerintem inkább csak elmélet és kiegészítheti csak a román származású áru mennyiségét.

A kukorica piacán még mindig fontos a betakarítás előrehaladásának alakulása. Az utóbbi napokban az USA-ban a hirtelen nagy hideg, Európában a csapadékos idő hátráltatta a betakarítást. Ukrajnában ez nem így volt, ott kedvező maradt az idő és a legutóbbi jelentések a vártnál is jobb termést jeleznek. Itt megintcsak véleményeltérés van az USDA és a magántermésbecslő cégek között – az utóbbiak pesszimistábbak és 34 millió tonnás termést várnak csak, szemben az USDA 35,5 millió tonnás előrejelzésével. A számok alakulása itt azt is eredményezheti, hogy az export volumene 30 millió tonna alá csökken és így a 2018/19-es szezonban exportált mennyiségnél kisebb lehet. Ez csökkentheti a kínálati nyomást és ez tovább segítheti az árak tartott jellegét, de nem eredményez áremelkedést, mert még mindig drámaian nagy mennyiséget jelent!

A RÉSZLETES ÁRAKAT IDE KATTINTVA TEKINTHETI MEG!

Az olajosmagvaknál nem tudok egyértelmű és határozott tendenciát felfedezni, továbbra is folyik a verseny az olajok között – az egyes termelési és kínálati információk között egymással ellentétes eredményt hozók is vannak. A pálmaolaj szárnyalása vagy csökkenése áll szemben az ukrán napraforgóolaj növekvő kínálatával, miközben Európában hiány van repcéből, de Kanadában meg jelentős a többlet. Ezek eredőjét megtalálni szinte szerencsejátékkal ér fel.

Bidló Gábor
Budagabona/PrudensCeres

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

Az alacsony kínai kereslet miatt estek a gabonaárak

2020. február 21. 09:02

Az Egyesült Államokban a szójabab már harmadik napja vesztett értékéből, mivel a kínai érdeklődés meglehetősen enyhe a piacon. Egyre jobban növekednek azok az aggodalmak, amelyek szerint a koronavírus elterjedése miatt tartósan csökkenhet az olajos magvak iránti kereslet.

Tél végi állománymustra és tavaszi stratégia

2019. február 25. 08:46

A több éve tapasztalható enyhe telek után 2018 decemberében és idén januárban újra érezhettük a téli hideg hatásait.

A kiváló repcetermés receptje: minőségi tápanyagok

2019. július 2. 10:15

Ha a kezdeti fejlődés során a növény minden tápanyagot megkap, egy megerősödött és jól begyökerezett állomány megy a télbe, ami már egy mérföldkő a jó terméshez vezető úton.

Az időjárás igen kedvező a levéltetű-kolóniák gyors kialakulásához a kelő állományokban

2019. október 15. 11:13

A kedvező időjárásban egyre több őszi árpa és búza bújik elő. A kelő állományok most még a kevés csapadék miatt meglehetősen egyenetlenek. Az 1-2 leveles növényeken máris megjelentek a szárnyas gabona-levéltetű egyedek.