A kukorica ára 2,9, a búzáé 1,2, a szójababé pedig 0,5 százalékkal csökkent egy nappal a kereskedelmi megállapodás aláírása után.
A piacon egyre többen kételkednek abban, hogy Kína vajon teljesíti-e korábbi vállalásait az amerikai agrártermékek vásárlásával kapcsolatban. Sok kereskedő azt emeli ki, hogy a kereskedelmi megállapodás első szakaszában Peking erre ígéretet tett, de a konkrét vásárlási keretszámokat nem közölték.
Ez a szarvasmarha- és a sertéshús határidős piacán is érződött. Az élő szarvasmarha kurzusa 0,8, míg a sovány sertésé 1,6 százalékkal csökkent a Bloomberg adatai szerint.
„A kereskedelmi megállapodás miatti szkepticizmus a kínai félnek szól” – szögezte le Dan Cekander, a DC Analysis elemzőcég elnöke. Peking vállalata, hogy két év alatt 32 milliárd dollár értékben növeli mezőgazdasági termék vásárlásait az Egyesült Államoktól. Mindezt „piaci feltételek” mellett tenné meg Peking, de nem tisztázott minden részlet.
„Olyan lehetőségek, amerikai szempontból amolyan csapdahelyzetek maradtak a szerződésben, amelyeket Kína bármikor kihasználhat és visszaléphet a komolyabb vásárlásoktól. Mindezt annak ellenére érdemes leszögezni, hogy az Egyesült Államok sokkal jobb helyzetben van, mint fél évvel ezelőtt” – hangsúlyozta Rich Feltes, az R. J. kutatócég elnökhelyettese a Thomson Reuters hírügynökségnek nyilatkozva.
A friss exportértékesítési adatok szerint egyébként az Egyesült Államok a január 9-én zárult hét napos időszakban 784,7 ezer tonna kukoricát és 650,6 ezer tonna búzát exportált. A szójabab kivitele a várakozásoknak megfelelően 711,4 ezer tonnát tett ki. Az árakra a megállapodás konkrétumainak hiánya mellett a dél-amerikai időjárási hírek is nyomást gyakoroltak. A jelenlegi esőzési körülmények kedveznek a termelőknek, de árnyalja a képet, hogy az etanol-üzemanyag szegmensben egyre jobban csökken a haszonkulcs.