Terményárak

Esett a kukorica termelői ára – Friss olajosnövény és gabonapiaci jelentés

Agrofórum Online

Magyarországon a kukorica zöme még lábon áll, a betakarítás és az ígéretes termés miatt a termelői ár 34-35 ezer forint/tonnára esett október első felében az AKI PÁIR adatai szerint

Az USA agrárminisztériuma (USDA) továbbra is rekordszintű búzatermést prognosztizál a 2014/2015. gazdasági évre, az étkezési minőségű tételek szokásosnál kisebb aránya miatt azonban a termény fronthavi jegyzése 190 USD/tonnára erősödött október közepén a chicagói árutőzsdén (CME/CBOT).

Az AKI PÁIR adatai szerint az étkezési búza áfa és szállítási költség nélküli termelői árát a malmi minőségű gabona vártnál kisebb kínálata 50 ezer forint/tonna körül tartotta, miközben a takarmánybúzát 41-43 ezer forint/tonna között értékesítették a termelők október elején.

Az USA-ban minden idők legnagyobb kukoricatermése kerülhet az idén a magtárakba, az akadozó betakarítás miatt azonban 140 USD/tonnára nőtt a fronthavi jegyzés Chicagóban.

Magyarországon a kukorica zöme még lábon áll, a betakarítás és az ígéretes termés miatt a termelői ár 34-35 ezer forint/tonnára esett október első felében az AKI PÁIR adatai szerint.

A csapadékos időjárás minőségrontó hatása miatti aggodalmak és az ukrajnai árváltozások 90 ezer forint/tonna közelébe emelték a napraforgómag jegyzését a BÉT-en, és 96 ezer forint/tonnára az áfa és szállítási költség nélküli termelői árát a fizikai piacon.

GABONAPIACI JELENTÉS

Jóllehet, az USA agrárminisztériuma (USDA) továbbra is rekordszintű búzatermést prognosztizál a 2014/2015. gazdasági évre – 721 millió tonnát arathatnak világszerte –, az étkezési minőségű tételek szokásosnál kisebb aránya miatt a termény fronthavi jegyzése 190 USD/tonnára emelkedett október közepén a chicagói árutőzsdén (CME/CBOT). Az Európai Unióban is gyengébb az idei búza minősége, a Tallage francia piackutató vállalat legfrissebb adatai szerint a 147 millió tonna termés mindössze 60 százaléka (88 millió tonna) étkezési minőségű, szemben a tavalyi 71 százalékkal. A legnagyobb termelők közül egyedül Németországban volt 80 százalék feletti az arány, Franciaországban 64, Lengyelországban 63, Romániában 50, Bulgáriában a termés 25 százaléka kapott malmi minősítést. Brazíliában a csapadékos időjárás hátráltatja a növény betakarítását, ami akár a termés mennyiségi és minőségi csökkenését is okozhatja. Miközben a déli féltekén még aratnak, az északi féltekén már elkezdődött az őszi búza vetése.

Az USA-ban jól haladnak a munkálatokkal, az agrártárca október 12-i jelentése szerint a tervezett terület 68 százalékán került a földbe vetőmag. Oroszországban és Ukrajnában már a végéhez közelít a vetés, és a jelenlegi időjárás kedvező feltételeket biztosít a magok csírázásához.

A két szovjet utódállamban közel 24 millió hektáron termelhetnek őszi kalászost a folyó gazdasági évben. Az Európai Unióban is javában vetik az őszi búzát, Franciaországban a tervezett terület 34 százalékán, Magyarországon 23 százalékán (Nemzeti Agrárgazdasági Kamara) végeztek a munkával október közepéig. A párizsi árutőzsdén (MATIF) a chicagóihoz hasonló változások történtek, és 160 euró/tonna körül jegyezték a búzát a legközelebbi szállításra vonatkozóan október mádosik hetében. Magyarországon a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) árupiaci szekciójában a malmi búza decemberi és márciusi jegyzése szeptember közepe óta 50 ezer forint/tonna körül stabilizálódott. A takarmánybúzával 41-43 ezer forint/tonna szinten kereskedhettek. A fizikai piacon a termelői árak igazodtak a tőzsdei jegyzésekhez októberben. Az AKI PÁIR adatai szerint az étkezési búza áfa és szállítási költség nélküli termelői árát a malmi minőségű gabona vártnál kisebb kínálata 50 ezer forint/tonna körül tartotta, miközben a takarmánybúzát 41-43 ezer forint/tonna között értékesítették a termelők.

A chicagói árutőzsdén (CME/CBOT) annak ellenére erősödött a kukorica jegyzése október első felében, hogy az USDA friss piaci kitekintésében ismét felfelé, 991 millió tonnára korrigálta a tengeri globális kibocsátását a 2014/2015. gazdasági évben. Az USA-ban minden idők legnagyobb kukoricatermése kerülhet az idén a magtárakba, az akadozó betakarítás miatt azonban 140 USD/tonnára emelkedett a fronthavi jegyzés.

Az USDA október 12-i adatai alapján a terület 24 százalékán végeztek a kukorica betakarításával, szemben az 2009-2013. évek 43 százalékos átlagával. Ukrajnában a várható termés kb. 40 százaléka (9,5 millió tonna), Oroszországban 64 százaléka (7,7 millió tonna) már a tárolókban van. Az EU tagországainak termény- és takarmánykereskedő cégeit tömörítő Coceral és a Tallage egyaránt 73 millió tonna körüli kukoricakibocsátásra számít az Unióban az idén, ami 14-15 százalékkal múlná felül az egy évvel korábbit. Ez a növekedés jelentősen csökkentené a Közösség importtól való függőségét, az előző szezon 16,1 millió tonnájával szemben ugyanis 6,4 millió tonnát hozhatnak be harmadik országokból a 2014/2015. gazdasági évben. A párizsi árutőzsdén (MATIF) a termény novemberi jegyzése meghaladta a 150 euró/tonnát október közepén. A jegyzés jelenlegi emelkedése ellenére – az Informa Economics piackutató vállalat szerint – a növekvő kibocsátás középtávon nyomást gyakorol a kukorica világpiaci árára. Az év utolsó negyedévére 124 USD/tonna, 2015 második negyedévére 138 USD/tonna árat várnak.

Magyarországon a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) október 14-i jelentése alapján az előirányzott 1,2 millió hektár termőterület 17 százalékáról 1,4 millió tonna tengerit takarítottak be. A bővülő kínálat hatására tovább ereszkedett a takarmánykukorica jegyzése a BÉT-en: év végi szállítással (november-december) 36 ezer forint/tonnáért lehetett lekötni a terményt. Noha a termés zöme még lábon áll, a betakarítás és az ígéretes termés miatt a takarmánykukorica termelői ára 34-35 ezer forint/tonnára esett október első felében az AKI PÁIR adatai szerint.

OLAJNÖVÉNY-PIACI JELENTÉS

Noha az USA agrárminisztériumának (USDA) októberi jelentése szerint 311 millió tonna lehet a szójabab globális kibocsátása a 2014/2015. gazdasági évben – ami mindenkori rekord –, a chicagói árutőzsdén (CME/CBOT) 350 USD/tonnára emelkedett a termény fronthavi jegyzése október közepén. Az USA-ban ugyanis a kukoricához hasonlóan lassan halad a betakarítás: október első felében a terület 40 százalékáról aratták le a babot, ez jócskán elmarad az ötéves átlagtól (53 százalék). A világ legnagyobb szójabab-exportőrének számító Brazíliában ugyanakkor a száraz idő miatt késik a szója vetése.

A Coceral októberben közzétett legfrissebb adatai szerint az Európai Unióban 23,8 millió tonna repcemagot takarítottak be az idén, 13 százalékkal többet az egy évvel korábbinál. Az új információk hatására a termény legközelebbi lejáratra szóló jegyzése az október eleji 330 euró/tonna szintről 320-325 euró/tonna szintre esett az Európában meghatározó jelentőséggel bíró párizsi árutőzsdén (MATIF). Magyarországon, a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) a párizsival ellentétes folyamat figyelhető meg, a napraforgómag jegyzésének növekedése ugyanis pozitívan hatott a repcemag jegyzésére, amely 92 ezer forint/tonna fölé emelkedett a novemberi szállításra vonatkozóan október közepén. Az AKI PÁIR adatai szerint a magyarországi fizikai piacon ezzel egy időben átlagosan 98 ezer forint/tonna körüli termelői áron cserélt gazdát a repcemag áfa és szállítási költség nélkül.

A napraforgómagot nem jegyzik a nemzetközi jelentőségű árutőzsdéken, a magyarországi piac elsősorban más olajmagvak határidős jegyzéseihez (pl. szójabab, repcemag) és a fekete-tengeri régió exportáraihoz igazodik.

Az olajnövényszektorban a folyó szezonra prognosztizált túlkínálat jelentős nyomást gyakorolt a termények világpiaci árára, ami a napraforgómag esetében a fekete-tengeri régió (Ukrajna) kikötőibe – az újtermés kedvező európai kilátásai miatt – július elejére gyűrűzött be. A termény exportára (FOB Ukrajna) 500 USD/tonna (111 ezer forint/tonna) körüli szintről 350-370 USD/tonna (82-87 ezer forint/tonna) sávba zuhant augusztus első napjaira, ahonnan október elejéig nem mozdult ki. A korábbi terméskilátások romlása és az Ukrajnából származó napraforgómag iránti kereslet növekedése miatt azonban 375 USD/tonnára (90 ezer forint/ tonna) erősödött a termény kikötői ára október első hetében. Bár a szeptemberi esőzések Magyarországon is negatívan befolyásolták a termésvárakozásokat, a kínálat továbbra is bőségesnek ígérkezik. A tavalyi kibocsátást már meghaladó mennyiség került a magtárakba október közepéig. A csapadékos időjárás minőségrontó hatása miatti aggodalmak és az ukrajnai árváltozások mégis 90 ezer forint/tonna közelébe emelték a napraforgómag jegyzését a BÉT-en, és 96 ezer forint/tonnára az áfa és szállítási költség nélküli termelői árát a fizikai piacon.

Az AKI teljes jelentését IDE kattintva töltheti le >>>

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

RAPOOL - Öntsünk tiszta vizet a pohárba!

2019. május 28. 08:13

A repce magtermése és a belőle kinyerhető repceolaj iránti kereslet világszerte robbanásszerűen növekedett az elmúlt évtizedekben.

A repcét károsító rovarok elleni védekezésről

2020. március 14. 08:47

Az őszi káposztarepce termesztésének sikerét nagyban befolyásolja a kártevők elleni védekezések hatékonysága. A repce szár- és becőormányos elleni védekezést viszont nehezíti a klórpirifosz hatóanyag kivonása, a fénybogár ellen pedig a piretroid rezisztens populációk megjelenése okoz problémát. Mi alapján dönt akkor a felhasznált hatóanyagokról és milyen jövőt jósol a repcetermesztőknek? - erről kérdeztük a gyakorló növényvédelmi szakembert, Dömötör Istvánt, az Agrárközpont ügyvezetőjét, növényorvosát.

Levéltetű: pár nap és 100 százalékos a fertőzöttség

2018. május 22. 11:16

Az időjárási körülmények most főként a kártevők szaporodásának kedveznek szántóföldön és kertészeti kultúrákban egyaránt, de a helyi körülmények néhány kórokozó terjedésének is jó feltételeket teremtenek.

Még megvédhető a napraforgó, elkerülhető a burgonyavész

2018. május 30. 07:19

A hetek óta tartó nyárias időjárás hatására minden növény fejlődése a megszokottnál jóval előrébb tart.