Kína és az Egyesült Államok is bejelentette, hogy megállapodást kötöttek. Washington fokozatosan csökkenti a kínai termékekre kivetett vámokat, illetve nem vezeti be a pótvámot, Kína pedig több amerikai, elsősorban mezőgazdasági terméket vásárol majd.
Némi bizonytalanságot okozott egy meg nem erősített sajtóhír, miszerint a kínai kormánynak fenntartásai vannak, attól tartanak, hogy a folyamat precedenst teremthet más kereskedelmi partnereknél is. Ezt követően Donald Trump cáfolta az értesüléseket, majd nem sokkal később megtörtént a hivatalos bejelentés a megegyezésről. Az amerikai elnök azt is közölte, hogy haladéktalanul megkezdődik a második szakasz tárgyalása, nem fogják megvárni a jövő évi elnökválasztást – hívta fel a figyelmet az Equilor Befektetési Zrt.
A szójabab ára bejelentés hatására 0,9 százalékkal a tonnánkénti 336,6 dollárnak megfelelő szintig drágult, de napközben a 337 dolláros szintet is elérte a kurzus. Így három hetes csúcson is járt az agrártermék a megállapodásnak a köszönhetően. Az egyezség részeként Peking kötelezettséget vállalat arra, hogy két év alatt 32 milliárd dollárért vásárol amerikai mezőgazdasági terméket. Ez az egy évre jutó 16 milliárd dollár több, mint amire számítottak az amerikai piacon. 2017-ben 24 milliárd dollárt tettek ki az ilyen típusú üzletek a két fél között. Robert Lighthizer az Egyesült Államok kereskedelmi képviselője jó jelenek tartja, hogy konkrét célokat tűztek ki, mert ezzel elkerülhető a piac torzulása. Az Egyesült Államokban hatalmas szójabab-többlet alakult ki, ugyanis az amerikai termés 60 százalékát Kína vásárolta meg korábban. A kereskedelmi konfliktus elmélyülése óta ezt az igényüket dél-amerikai vásárlásokkal fedezték le.
„A jövőben a kereslet ugyan növekedhet, de azért az árakban nem várható drámai emelkedés” – hívta fel a figyelmet a Thomson Reuters hírügynökségnek nyilatkozó Arlan Suderman, az INTL FCStone árupiaci közgazdásza.
A szójabab mellett a kukorica és a búza is drágult. A búza 1,2, a kukorica 1,4 százalékkal.