A múlt hét utolsó kereskedési napján a kukorica és a szójabab 0,6, illetve 0,5 százalékkal drágult. A búza kurzusa azonban 0,3 százalékkal csökkent.
A múlt hetet így is pluszban zárta mindhárom fő agrártermék. A búza 2,3, a kukorica 9, a szójabab pedig 2,3 százalékos pluszban zárta az év utolsó teljes kereskedési hetét. A szójabab tonnánkénti ára így 341,02, a kukoricáé 152,79, a búzáé pedig 199,38 dolláron hagyta el a parkettet.
A pénteki árjegyzés mozgását a szakértők főleg annak tudták be, hogy az ünnepke előtt korrigálták pozícióikat a kereskedők a piacon. Alapvetően még mindig a Kína és az Egyesült Államok között megkötött kereskedelmi egyezmény első szakaszának a kereslet-kínálatra gyakorolt esetleges jövőbeni kilátásait árazták be a parketten.
Az elmúlt napokban egyre többen fejezték ki aggodalmukat azzal kapcsolatban, hogy Kína nem biztos teljesíti majd a paktumban vállalat kötelezettségeit. A pekingi kormányzat egyik magas rangú mezőgazdasági tanácsadója azonban közölte, hogy az ázsiai ország teljesíti majd az ígéretét és több mint 40 milliárd dollár értékben vásárol majd mezőgazdasági teremékeket az Egyesült Államok. Ez a hír enyhülést hozott a szójabab piacán és támogatta az árjegyzés emelkedését. Persze ez a nyilatkozat azért mindenkit nem nyugtatott meg teljes körűen. Főleg, hogy a tárgyalások folytatásaként Donald Trump amerikai elnök egyes nyilatkozatait a pekingi vezetés az kínai belügyekbe történő beavatkozásként értékelte.
„Kína továbbra is vásárol amerikai termékeket, de nincsenek még aláírások a szerződéseken. Amíg az nem történik meg mindenki azt gondol a jövőről, amit akar” – nyilatkozta a Thomson Reuters hírügynökségnek Karl Setzer, az AgriVisor árupiaci kockázatelemzője.
„Valószínűtlen, hogy jelentős rali induljon meg a szójabab piacán, hiszen a jövő év elején bőséges készletek piacra kerülésére lehet számítani Dél-Amerikából. A brazil rekordtermés hatása szinte szörnyű lehet az amerikai gazdákra nézve. Ehhez jön még a kedvező argentin időjárás, és keresleti oldalon a Kínában terjedő afrikai sertéspestis, amely fékezi az igényeket” – mutatott rá Phin Ziebell, a National Australia Bank agrárközgazdásza.