A keresleti oldalon történt változások miatt mindegyik főbb gabonaféle ára csökkent. A szójabab piacán hat nap után kerültek fölénybe az eladók.
A kereskedelmi feszültségek enyhülésével párhuzamosan hat napon keresztül dráguló szójabab ralija megtorpant, és csökkent a kurzus Chicagóban. A parketten 0,6 százalékkal adtak kevesebbet az agrártermékért, egy tonnányi 329 dollárba került a csökkenést követően. A kereskedők elkezdtek aggódni a kínai sertéspestis és a várhatón rekordnagyságú brazil szójabab-termés hatásai miatt. Az előző miatt alacsonyabb lehet a kínai igény, míg az utóbbi a globális kínálatot növelheti számottevően.
A kereskedők továbbra is a december 15-i dátumot emlegetik sokat, hiszen akkor jár le az Kína és Egyesült Államok közötti kereskedelmi tárgyalások egyik fontos határideje.
„Bár az elmúlt napokban sokat drágult a szójabab a Peking és Washington közötti enyhülő hangulatú kommunikációban, de a sertéspiac miatti kínai belföldi változások még nem mérhetőek fel egészen pontosan” – húzta alá Phin Ziebell, a National Australia Bank agrárközgazdásza. Az elemzők arra számítanak, hogy a sertéspestis miatt csökkenni fog a Kínában előállított sertéshús mennyisége. Így kevesebb takarmányra lesz szükség.
A búza ára is csökkent, méghozzá 1,1 százalékkal. Itt azért kerültek fölénybe az eladók, mert a piacon az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) által kiadott, felülvizsgált amerikai készletadatai miatt kezdtek aggódni a piacon. Kiderült, hogy csökkentek az Egyesült Államok készleteit, ez ellentétes mozgás a nagy globális készletekkel szemben. Az erős exportversenyből így vélhetően nem az amerikai gazdák kerülnek ki győztesen. Az európai és a fekete-tengeri búza miatt a globális verseny erős lesz a jövőben a búza piacán. Egyiptom 355 ezer tonna búzát vásárolt nemrég, de ezt az orosz, román, ukrán és francia termelőktől vette. Az amerikaiak nem nyertek a kairói tenderen.
A kukorica ára még jobban, 1,4 százalékkal csökkent. Itt az USDA havi termés-előrejelzésének adati miatt adták be a kereskedők a kukoricát.
„A gabonapiacok általános gyengülését alapvetően a keresleti oldalon történt változások okozzák” – állapította meg az Allendale brókerház, akinek véleményét a Thomson Reuters idézte.
A repce ára 0,8 százalékkal csökkent.