Terményárak

Nem nyugodhatnak meg a szójabab piacán a kereskedők

Agrofórum Online

Továbbra is van némi kétség a kereskedelmi megállapodással kapcsolatban. A szójabab piacára lehet a legnagyobb hatással, ha a héten minden kérdéses pontot tisztáz egymással a kínai és az amerikai fél.

Steven Mnuchin, az Egyesült Államok pénzügyminisztere ismét megerősítette, hogy Kína vállalta az amerikai agrártermékek importját a következő két évre, évente 40-50 milliárd dollár értékben, mindösszesen 200 milliárd dollár értékű amerikai áruról van szó, mely már magában foglalja az egyéb termékeket is. Ugyanakkor a kínai fél továbbra sem vállalta hivatalosan ezeket a kötelezettségeket, de várhatóan szerdán sor kerül a megállapodásra, így minden kérdéses pont tisztázódhat – hívta fel a figyelmet az Equilor Befektetési Zrt.

A Wall Street Journal szerint szerint egyénként Washington és Peking megállapodott egy új, félévig tartó kommunikációs mechanizmusban, melyet várhatóan szerdán jelenthetnek be, amikor aláírásra kerülhet a kereskedelmi megállapodás első fázisa. Az új mechanizmus tartalmaz egy vitarendezési részt, mely a megállapodásból származó, esetleges konfliktusok megoldására szolgál. Az első szakasz aláírását követően rövid időn belül megkezdődhet a második szakasz tárgyalása. Kínai szakértők rendkívül pozitívnak tartják az új mechanizmust, bár nem számítanak arra, hogy a kereskedelmi kapcsolatok visszatérnek a kereskedelmi háború előtti szintre.

Pedig az agrárpiacon sok bíznak abban, hogy a világ legnagyobb szójabab-importőr országának számító Kína újra komoly mennyiségben vásárol majd mezőgazdasági termékeket az Egyesült Államoktól. Sokakban azért merültek fel ezzel kapcsolatos kétségek, mert egyrészt nem tudni még pontosan, hogy a sertéspestis kínai terjedése milyen hatással lehet az ázsiai ország agráriumára, másrészt az ország nyugati határain nemrég könnyítette a szójabab-behozatali szabályokat Peking. Ezzel az orosz, az ukrán és a kazah termelők kerülhetnek helyzetbe. Bonyolítja a helyzetet, hogy Kína a kereskedelmi konfliktus ideje alatt Brazíliából szerezte a be a szükséges szójababot. A dél-amerikai országban idén rekordtermés várható.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

Amerika a legnagyobb szójabab-beszállító Európában

2018. szeptember 21. 09:03

A bizottságot vezető Jean-Claude Juncker a Donald Trump amerikai elnökkel való július 25-i tárgyalásán ígéretet tett arra, hogy növelni fogják az amerikai szójabab európai behozatalát.

Versenyfutás az idővel – rövid távon az amerikaik a nyerők

2019. október 30. 15:38

Az árakra elsősorban az volt hatással, hogy a kínai-amerikai feszültség tovább enyhülhet és bár áttörő új hír nem volt, felmerült további 10 millió tonnás nagyságrendű kínai szójabab vétel lehetősége az USA-ból.

Négyszeresére nőhet a mezőgazdasági drónok piaca az Egyesült Államokban 2024-re

2019. június 14. 14:37

A következő öt évben Észak-Amerikában fogják a legtöbb mezőgazdasági drónt használni, amelyhez az Egyesült Államok Szövetségi Repülési Hivatala (FAA) is hozzájárult azzal, hogy egyes törvények alól felmentette az ember nélküli légi járműveket (UAV).

Kína is felfüggesztheti az agrártermékekre kivetett vámot

2019. november 5. 12:21

Az eddigi hírek szerint Kína és az Egyesült Államok álláspontja jelentősen közeledett az utóbbi hetekben, már arról is egyezkednek, hogy hol írják majd alá a megállapodást.