Terményárak

Nem nyugodhatnak meg a szójabab piacán a kereskedők

Agrofórum Online

Továbbra is van némi kétség a kereskedelmi megállapodással kapcsolatban. A szójabab piacára lehet a legnagyobb hatással, ha a héten minden kérdéses pontot tisztáz egymással a kínai és az amerikai fél.

Steven Mnuchin, az Egyesült Államok pénzügyminisztere ismét megerősítette, hogy Kína vállalta az amerikai agrártermékek importját a következő két évre, évente 40-50 milliárd dollár értékben, mindösszesen 200 milliárd dollár értékű amerikai áruról van szó, mely már magában foglalja az egyéb termékeket is. Ugyanakkor a kínai fél továbbra sem vállalta hivatalosan ezeket a kötelezettségeket, de várhatóan szerdán sor kerül a megállapodásra, így minden kérdéses pont tisztázódhat – hívta fel a figyelmet az Equilor Befektetési Zrt.

A Wall Street Journal szerint szerint egyénként Washington és Peking megállapodott egy új, félévig tartó kommunikációs mechanizmusban, melyet várhatóan szerdán jelenthetnek be, amikor aláírásra kerülhet a kereskedelmi megállapodás első fázisa. Az új mechanizmus tartalmaz egy vitarendezési részt, mely a megállapodásból származó, esetleges konfliktusok megoldására szolgál. Az első szakasz aláírását követően rövid időn belül megkezdődhet a második szakasz tárgyalása. Kínai szakértők rendkívül pozitívnak tartják az új mechanizmust, bár nem számítanak arra, hogy a kereskedelmi kapcsolatok visszatérnek a kereskedelmi háború előtti szintre.

Pedig az agrárpiacon sok bíznak abban, hogy a világ legnagyobb szójabab-importőr országának számító Kína újra komoly mennyiségben vásárol majd mezőgazdasági termékeket az Egyesült Államoktól. Sokakban azért merültek fel ezzel kapcsolatos kétségek, mert egyrészt nem tudni még pontosan, hogy a sertéspestis kínai terjedése milyen hatással lehet az ázsiai ország agráriumára, másrészt az ország nyugati határain nemrég könnyítette a szójabab-behozatali szabályokat Peking. Ezzel az orosz, az ukrán és a kazah termelők kerülhetnek helyzetbe. Bonyolítja a helyzetet, hogy Kína a kereskedelmi konfliktus ideje alatt Brazíliából szerezte a be a szükséges szójababot. A dél-amerikai országban idén rekordtermés várható.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

Múló politikai bizonytalanság – erősödő jegyzések

2019. december 16. 14:17

A hazai piacon nagy a csend, az ünnepek közeledtével már nem csak az üzletkötések, de a szállítások is lassan leállnak. A szokásos két ünnep közötti időszak most még rövidebb lett, mindenki igyekszik lezárni folyamatban lévő ügyeit még a héten.

Az agrárexport miatt mérgesedik el a kereskedelmi háború

2019. december 3. 14:33

A szójabab piacán komoly problémákat okozott eddig is kereskedelmi háború, ráadásul a kínaiak Dél-Amerikából vásárolják azt a mennyiséget, amit korábban az Egyesült Államoktól.

Rekordszintű az USA sertéshús kivitele

2019. október 21. 15:02

Az amerikai mezőgazdasági minisztérium (USDA) adata szerint a múlt hónapban az Egyesült Államok 351 ezer tonna sertéshúst adott el külföldön.

Optimizmus a gabonapiacon

2019. december 9. 09:17

A piacon sokan óvatosak voltak az elhúzódó amerikai és kínai kereskedelmi tárgyalások miatt és nem nyitottak új pozíciókat. Attól tartottak, hogy a rivális szójabab-szállító országban, Brazíliában rekordtermést takaríthatnak majd be a termelők.