Terményárak

Örülhetnek az agrártermelők: ma aláírhatják az első kereskedelmi megállapodást

Agrofórum Online

Donald Trump csak „óriási gyönyörű szörnyként” hivatkozott a Kína és az Egyesült Államok közötti megállapodásra, melyben megállapodtak, hogy az amerikai elnök nem vezet be újabb vámokat, illetve megfelezik a 15 százalékos vámot 120 milliárd dollár értékű kínai árura.

Cserébe Kína megígérte, hogy 200 milliárd dollár értékben fog amerikai termékeket és szolgáltatásokat vásárolni a következő két évben. A megállapodás mindössze 86 oldal és nem egy klasszikus szabadkereskedelmi megállapodás, nem megy bele a legfontosabb strukturális kérdésekbe, nem tárgyalja a kínai szubvenciókat, sem a kínai cégek szabadalmi joghoz való kapcsolatukat. Cserébe részletesen tartalmazza, hogy milyen árút és milyen értékben kell vásárolnia Kínának. A legfontosabb ezek közül a további 32 milliárd dollár értékű agrár termékek és az 50 milliárd dollár értékű olaj és földgáz – húzta alá az Equilor Befektetési Zrt.

A mostani megállapodás nem érinti a korábban kivetett vámokat, így a kínai áruk közel kétharmada, 360 milliárd dollár értékű árú, még mindig vám alatt marad. Az amerikai pénzügyminiszter, Steven Mnuchin, azt mondta, hogy a választásig ez így is fog maradni. A megállapodás jelentős előrelépés és Trump és kínai vezetés is győzelemként értékelheti. Trump elérte, hogy Kína csökkentse a többletét, míg Hszi Csin-ping kínai elnök, hogy a strukturális kérdéseket elég csak később tárgyalnia. A mostani megállapodásra érdemes első fázisként gondolni és a legfrissebb információk alapján a következő, nehezebb fázisra már csak a novemberi választás után kerülhet sor.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

Terménypiac: útkeresés a meglepetések után

2018. augusztus 17. 10:37

Az európai piaci árak ezen okok miatt is erősödtek korábban és az elmúlt napokban úgy látszik, hogy a korábbi áremelkedések egy része eltűnt ugyan, de jelentős árcsökkenésre nem lehet számítani.

Megkezdődik az EU-USA vámháború?

2019. október 3. 08:47

A WTO döntésének kézhez vétele után az amerikai kormányzat "azonnali hatállyal" vezet be megemelt vámtarifákat európai gyártású repülőgépekre és helikopterekre, továbbá olyan fogyasztási cikkekre, mint például sajtok vagy borok.

Az amerikai szakemberek is szkeptikusak a kínai mezőgazdasági import kapcsán

2019. december 19. 09:55

Több agrárpiaci elemző is kétségének adott hangot az Egyesült Államok és Kína között létrejött, részleges megállapodásban vállalt feltételek teljesíthetőségével kapcsolatban.

Martonvásáron bemutatták az első kukoricahibridet…

2018. szeptember 17. 14:03

Az EU kukoricatermésének 12%-át adja Magyarország. Probléma, hogy éves szinten csak hat hónapig hajózható a Duna, mert vagy alacsony, vagy magas a vízállása, ami az exportot megnehezíti.