Az európai gyümölcstermés "katasztrofális" összeomlása és a "jelentős áremelkedés" miatt a Gyümölcs-, Zöldség- és Burgonyafeldolgozó Szövetség (BOGK) "vörös riasztást" adott ki Németországban.
A koronavírus terjedése miatti válság hatására a gyümölcsfeldolgozókban hiányzott a betakarítási munkálatokat végző idénymunkások egy jelentős része Nyugat-Európában ebben a szezonban – panaszolta a BOGK ügyvezető igazgatója, Werner Koch. Csak Németországban a bogyós gyümölcsöket a ténylegesen szükséges létszámnak a 70 százalékával tudták leszedni. Ezen kívül jelentős erőfeszítéseket és kiadásokat igényelt a fertőzések elleni védelem, például a betakarító munkások és az ő szállásuk megnövekedett takarítási és fertőtlenítési költségei miatt.
Werner Koch szerint az idei évben ráadásul még extrémebb a terméshelyzet, mint 2019-ben. Például a bolgár barackszüret 80 százalékkal csökkent az előző évhez képest. Ezenkívül a szerb málnatermelés 20 százalékkal, a lengyel epertermelés pedig 30 százalékkal mérséklődött. Közép- és Kelet-Európában a túlzott csapadék elsősorban minőségi problémákat okozott. A lengyelországi eper és a spanyol barack termését jelentősen befolyásolta például a penészesedés megjelenése.
A BOGK úgy ítéli meg, hogy a málna és a fekete ribizli áremelkedése volt a legnagyobb. Ezen kívül a friss gyümölcs iránti nagy kereslet tovább korlátozta a feldolgozóipar lehetőségeit. „Bizonyos gyümölcsfajták ára az elmúlt két évben csaknem megduplázódott az európai piacon” – összegezte Koch Werner.