Zöldség-Gyümölcs

FruitVeB: átlagos a termés az idén a zöldség-gyümölcs ágazatban

Agrofórum Online

Zöldségből átlagosan jó, gyümölcsből közepesen gyenge termést takarítottak be az első adatok szerint a gazdálkodók a kedvezőtlen időjárási körülmények miatt az idén.

Zöldségből átlagosan jó, gyümölcsből közepesen gyenge termést takarítottak be az első adatok szerint a gazdálkodók a kedvezőtlen időjárási körülmények miatt az idén – mondta a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) elnöke az MTI-nek.

Ledó Ferenc közölte: ebben az évben az országban mintegy 2,5 millió tonna zöldséget és gyümölcsöt takarítottak be. Az időjárási körülmények miatt mintegy 750-800 ezer tonna gyümölcsöt szedtek le Magyarországon, 250-300 ezer tonnával kevesebbet a szokásosnál. Zöldségből néhány százalékkal több, 1,7 millió tonna termett a szokásosnál.

A gyümölcsösökben a legnagyobb kárt a tavaszi fagyok, a viharos időjárás, jégeső és a sok csapadék okozta, átlagosan mintegy 30 százalékos volt a terméskiesés. A zöldségeknél a hajtatott – az üvegházban és a fólia alatt termelt – zöldségek hozama 5-7 százalékkal, 430 ezer tonnára nőtt, a szántóföldi termelés átlagos volt.

A hajtatott zöldségek esetében a legnagyobb területen a paprikát termesztették, 170-180 ezer tonnát. A paradicsom mennyisége 110-115 ezer tonna körül mozgott. A szántóföldi növények esetében jó termést adott a zöldborsó, a csemegekukorica, valamint az ipari paradicsom. A csemegekukoricának a sok eső kifejezetten jót tett, így mennyisége 550 ezer tonna körül alakult. Ezzel Magyarország Európa legnagyobb csemegekukorica-termelője.

A görögdinnye-termesztők viszont a vesztesek közé kerültek, bár rekordtermést vártak, mintegy 235-240 ezer tonnát, az időjárás miatt azonban csak mintegy 200-205 ezer tonnát takarítottak be – közölte.

Ledó Ferenc elmondta: a somogyi szamócaültetvényeken a fagy a termés mintegy 70 százalékát vitte el. A cseresznye és a meggy is megsínylette az időjárást: a gyümölcsök megrepedeztek, illetve a rothadás itt is pusztított. Az őszi- és kajszibarack, valamint a szilva termése ugyanakkor jó volt, az ültetvényeket elkerülte a tavaszi fagy.

Az almát és a körtét a fagy, a viharok és a jégeső is károsította. Ezért almából mintegy 520 ezer tonna termett, és a minősége sem volt túl jó, a termésből a léalma elérte a 70 százalékot.

Az ágazat elsődleges – alapanyagáron mért – kibocsátása a tavalyihoz hasonló, mintegy 260-280 milliárd forint, míg a másodlagos kibocsátás – a feldolgozott terméket és a hozzáadott-értéket is számítva – mintegy 750-780 milliárd forint volt. Az ágazat termelése fele-fele arányban került a bel- és a külföldi fogyasztókhoz, az export mintegy 75 százaléka feldolgozott termék – mondta Ledó Ferenc.

(MTI)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bajban az európai gyümölcsfeldolgozók

2020. szeptember 28. 08:17

A koronavírus terjedése miatti válság hatására a gyümölcsfeldolgozókban hiányzott a betakarítási munkálatokat végző idénymunkások egy jelentős része Nyugat-Európában ebben a szezonban.

A tavaszi fagyok miatt szálltak el a gyümölcsárak

2020. szeptember 20. 08:20

A katasztrofális tavaszi időjárás miatt drágultak a gyümölcsök tavalyhoz képest - mondta a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kertészeti és beszállítóipari osztályának elnöke.

Folytatódott a gyümölcsök ütemes drágulása

2020. szeptember 14. 10:47

2020. augusztusban a fogyasztói árak átlagosan 3,9 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál.

Figyeljünk a gyümölcs- és a szőlő szaporítóanyagok kitermelési határnapjára

2020. szeptember 10. 10:47

A szabadgyökerű gyümölcsfaiskolai és szőlőiskolai ültetési anyagok termelési ciklusa ősszel, a növényállományok kitermelésével zárul.

A kén nélkülözhetetlen tápanyaga a zöldségféléknek

2019. augusztus 26. 09:57

A kénről sokan nem tudják, hogy Nightinale, Beckenbach és társai már a 40-es években, Amerikában, több vonatkozásban tisztázták az élettani szerepét. Tévesen a kén „felfedezését” is, a múltszázad második felére datálják, amikor Európában a 80-as évek végén, a 90-es évek elején a kénhiány jelenségét dán, német és holland kutatók a keresztesvirágúakon, gyümölcsfákon és más olajos növények termesztése során tömegesen tapasztalták.

Új hűtőház épül Harsányban

2018. november 8. 11:36

A projekt lehetősséget biztosít a helyi és környékbeli gazdák, őstermelők által megtermelt zöldségfélék előkészítésére, tisztítására, osztályozására, csomagolására, tárolására.

Már kaphatók a hajtatott magyar zöldségek

2018. április 11. 11:35

A kora tavaszi zord időjárás kevésbé érintette a zöldséghajtatást, így áprilistól már a teljes választéka elérhető a korai magyar zöldségeknek.

Végveszélyben a torma!

2018. december 12. 09:37

A mostani magas árak elképzelhető, hogy új termelőket vonzanak be, akik jó lehetőséget látnak a torma termesztésében, és várható, hogy akár új tőkét is tudnak invesztálni az ágazatba, de akad olyan gazda is, aki most, a csúcson kívánja ezt a munkát abbahagyni. Az ágazat legnagyobb problémája továbbra is a munkaerőhiány,