Zöldség-Gyümölcs

FruitVeB: átlagos volt a zöldség és gyümölcstermés tavaly

Agrofórum Online

A zöldség-gyümölcs ágazat kibocsátása 2016-ban az előzetes becslések szerint értékben elérte a 280 milliárd forintot, 5-7 százalékkal haladva meg az előző évit - közölte a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) csütörtökön az MTI-vel. Mennyiségben a zöldség-gyümölcs ágazat együttes produktuma mintegy 2,766 millió tonna volt, amely átlagosnak tekinthető.

A terméktanács közlése szerint tavaly mintegy 850 ezer tonna gyümölcs termett. Az alma 510 ezer tonnával közepes évet zárt. Az étkezési alma aránya nem érte el még az átlagosnak tekinthető 30 százalékot sem, elsősorban a jég és fagy okozta minőségi károk miatt.

Meggyből előzetesen 65 ezer tonnát becsültek a szakemberek, de végül – a vártnál kisebb fagykár miatt – mintegy 85 ezer tonnát takarítottak be a termelők.

A gyümölcstermő terület 2-3 százalékkal nőtt 2016-ban 2015-höz képest. Jelentősen bővült a dió és a bodza területe, kisebb mértékben pedig a kajszié, a meggyé és cseresznyéé.

A szabadföldi zöldségek területe is növekedett, főleg a csemegekukoricáé, görögdinnyéé, sárgarépáé, petrezselyemé. A többi kultúráé nem változott vagy kissé csökkent. A betakarított mennyiség 1,5 millió tonna körül alakult.

A múlt év a hajtató kertészeknek sokkal kedvezőbb volt, mint a 2015-ös, mert kiegyenlítettebb volt a hőmérséklet (kevesebb volt a hőségnapok száma), így jobbak voltak a hozamok és a minőség is.

A hajtatásban növekedett a káposztafélék és salátafélék termelőterülete, valamint mennyisége is. A paprikánál, paradicsomnál a terület nem változott érdemben, de a korszerűsítéseknek köszönhetően tovább nőttek a hozamok. Így a hajtatott termékek mennyisége 430 ezer tonna körül alakult 2016-ban, ami mintegy 6 százalékkal volt magasabb az előző évinél – közölte a szervezet.

Tavaly a gyümölcsök termelői árai elmaradtak a várakozástól, míg a zöldségeknél főleg a korai időszakban magasabbak voltak. A tárolt növényfajoknál (hagymafélék, gyökérzöldségek) a vártnál alacsonyabb árak alakultak ki, ezt részben ellensúlyozták a magasabb hozamok.

(MTI)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bajban az európai gyümölcsfeldolgozók

2020. szeptember 28. 08:17

A koronavírus terjedése miatti válság hatására a gyümölcsfeldolgozókban hiányzott a betakarítási munkálatokat végző idénymunkások egy jelentős része Nyugat-Európában ebben a szezonban.

A tavaszi fagyok miatt szálltak el a gyümölcsárak

2020. szeptember 20. 08:20

A katasztrofális tavaszi időjárás miatt drágultak a gyümölcsök tavalyhoz képest - mondta a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kertészeti és beszállítóipari osztályának elnöke.

Folytatódott a gyümölcsök ütemes drágulása

2020. szeptember 14. 10:47

2020. augusztusban a fogyasztói árak átlagosan 3,9 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál.

Figyeljünk a gyümölcs- és a szőlő szaporítóanyagok kitermelési határnapjára

2020. szeptember 10. 10:47

A szabadgyökerű gyümölcsfaiskolai és szőlőiskolai ültetési anyagok termelési ciklusa ősszel, a növényállományok kitermelésével zárul.

A permetező gazda is egészséges élelmiszert enne

2020. február 28. 09:31

A jelenleg megtermelt élelmiszerek 40%-a is kárba veszne növényvédő szerek nélkül a károsítók és kórokozók miatt.

Oroszországba adtak el uniós gyümölcsöt szerb terméknek álcázva

2018. október 4. 11:01

Szerbia nem csatlakozott az Oroszország elleni uniós szankciókhoz, így jelentősen megnőtt az Oroszországba irányuló szerbiai zöldség- és gyümölcsexport az utóbbi években.

Támadásba lendült a zöld vándorpoloska és az ázsiai márványos poloska

2019. június 12. 10:37

A moníliás fertőzés mellett intenzíven rajzik a cseresznyelégy, ami még képes a zsendülésben levő gyümölcsöket megfertőzni, valamint megjelentek az első levéltetű kolóniák a cseresznye és meggyfák hajtásvégein.

A friss hazai gyümölcs drágult a legjobban

2020. június 10. 10:17

Összességében 2020. májusban a fogyasztói árak átlagosan 2,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbinál.