Zöldség-Gyümölcs

Gesztenyeimportra szorul Olaszország

Agrofórum Online

A kedvezőtlen időjárási viszonyok és a növényvédelmi problémák fellépése miatt Olaszországban, 2016-ban a szelídgesztenye terméseredménye történelmi mélypontra került.

Salerno környékén, mely az itáliai gesztenyetermesztés kiemelkedő jelentőségű körzete, 90 százalékos terméscsökkenés vetítettek előre. Az ország számos pontján folyik gesztenyetermesztés, de a gyümölcs zöme a déli területekről származik, melyeket 2016 folyamán súlyos aszály sújtott. A bajokat tetézte a szelídgesztenye-gubacsdarázs jelenléte és kártétele. A rovart először 2002-ben találták meg Olaszországban. A piedmonti felbukkanását követően szétterjedt az Appennini-félszigeten. Míg északon a helyzet rendeződni látszik, a déli országrészben komoly kártétellel kell számolni a termelőknek.

Olaszország összes szelídgesztenye-termése 2016-ban 20 millió kg körül alakult, ami a korábbi hozamok tükrében nagyon alacsonynak számít. A kétezres évek elején 60 millió kg-ot, egy évszázaddal ezelőtt 82 millió kg-ot szüreteltek. Valószínűleg a hiányzó mennyiséget a környező országokból (Spanyolország, Portugália, Albánia) származó importtal fogják pótolni. Egy évvel ezelőtt, 2015-ben is 32 millió kg-ot hoztak be az országba, míg 2010-ben csak 6 millió kg-ra volt szükség – olvasható a http://www.thelocal.it/20161010/weather-and-wasps-threaten-italian-chestnuts címen a világhálón.

Összeállította: Polgárné Balogh Eszter

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bajban az európai gyümölcsfeldolgozók

2020. szeptember 28. 08:17

A koronavírus terjedése miatti válság hatására a gyümölcsfeldolgozókban hiányzott a betakarítási munkálatokat végző idénymunkások egy jelentős része Nyugat-Európában ebben a szezonban.

A tavaszi fagyok miatt szálltak el a gyümölcsárak

2020. szeptember 20. 08:20

A katasztrofális tavaszi időjárás miatt drágultak a gyümölcsök tavalyhoz képest - mondta a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kertészeti és beszállítóipari osztályának elnöke.

Folytatódott a gyümölcsök ütemes drágulása

2020. szeptember 14. 10:47

2020. augusztusban a fogyasztói árak átlagosan 3,9 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál.

Figyeljünk a gyümölcs- és a szőlő szaporítóanyagok kitermelési határnapjára

2020. szeptember 10. 10:47

A szabadgyökerű gyümölcsfaiskolai és szőlőiskolai ültetési anyagok termelési ciklusa ősszel, a növényállományok kitermelésével zárul.

Kínai darázs tizedeli a spanyol gesztenyéseket

2019. január 28. 09:17

Az elmúlt három évben, amióta a kártevő megjelent, számtalan fa pusztult el, ezért a károk korlátozása érdekében egyes gazdálkodók elégetik a fertőzött fákat az egészségesek védelme érdekében.

Inváziós kártevők: A szelídgesztenye-gubacsdarázs

2018. december 2. 05:33

A szelídgesztenye gubacsdarázs a szelídgesztenye legjelentősebb és legveszélyesebb kártevője által okozott termésveszteség mértéke akár 50-80 %-os is lehet. A megoldást a rezisztens fajták nemesítése jelentheti, illetve a természetes ellenségek betelepítése segíthet a rovar visszaszorításában.

A Dunántúlon terem a legtöbb szelídgesztenye

2018. október 15. 07:40

Az árutermő szelídgesztenye ültetvények területe a SAPS-adatok alapján mindössze 215,5 hektár, az ültetvények elsősorban a nyugat-dunántúli megyékben helyezkednek el.

Ahol a szőlő, ott a szelídgesztenye is

2019. augusztus 19. 18:17

Közeleg az ősz, így néhány hónapon belül megkezdődik az idei gesztenyeszezon. A szelídgesztenye egy finom, sokak által kedvelt eledel, számtalan 5-600 éves gesztenyefa teszi különlegessé Magyarország egyes tájait.