A kedvezőtlen időjárási viszonyok és a növényvédelmi problémák fellépése miatt Olaszországban, 2016-ban a szelídgesztenye terméseredménye történelmi mélypontra került.
Salerno környékén, mely az itáliai gesztenyetermesztés kiemelkedő jelentőségű körzete, 90 százalékos terméscsökkenés vetítettek előre. Az ország számos pontján folyik gesztenyetermesztés, de a gyümölcs zöme a déli területekről származik, melyeket 2016 folyamán súlyos aszály sújtott. A bajokat tetézte a szelídgesztenye-gubacsdarázs jelenléte és kártétele. A rovart először 2002-ben találták meg Olaszországban. A piedmonti felbukkanását követően szétterjedt az Appennini-félszigeten. Míg északon a helyzet rendeződni látszik, a déli országrészben komoly kártétellel kell számolni a termelőknek.
Olaszország összes szelídgesztenye-termése 2016-ban 20 millió kg körül alakult, ami a korábbi hozamok tükrében nagyon alacsonynak számít. A kétezres évek elején 60 millió kg-ot, egy évszázaddal ezelőtt 82 millió kg-ot szüreteltek. Valószínűleg a hiányzó mennyiséget a környező országokból (Spanyolország, Portugália, Albánia) származó importtal fogják pótolni. Egy évvel ezelőtt, 2015-ben is 32 millió kg-ot hoztak be az országba, míg 2010-ben csak 6 millió kg-ra volt szükség – olvasható a http://www.thelocal.it/20161010/weather-and-wasps-threaten-italian-chestnuts címen a világhálón.
Összeállította: Polgárné Balogh Eszter