Javában tombol a nyár, a nagy melegben nehéz a munkára koncentrálni, de a mezőgazdaságban ilyenkor zajlik az élet igazán! A szántóföldeken lassan megkezdődik a kalászosok betakarítása, de a kertekben is van tennivaló bőven. Lássuk hát, milyen feladatok elé nézünk a következő hónapban!
Elérkezett az ideje a másodvetésnek több zöldségnövény esetében is. A július tökéletesen ideális egy újabb adag sárgarépa elvetésére, persze nem ugyan oda, ahonnan az előzőt felszedtük, figyeljünk oda a vetésforgóra! A másodvetésű sárgarépával történő munkálatok közben ne feledkezzünk meg az egyéb zöldségnövények vetéséról sem, ugyanis földbe kerülhet például karalábé, saláta, vagy éppen brokkoli magja is. A paradicsom és a burgonya is ellátja feladatokkal a gazdákat: előbbi alá – főleg ha bokros nevelésű – teríthetünk szalmát, hogy meggátoljuk a talajban lévő nedvesség túl gyors párolgását, a burgonyát pedig permetezni kell a veszélyes burgonyavész ellen.
A málna és a fekete ribizli is igényel némi törődést július hónapban. A fekete ribizlit szedést követően már metszeni is lehet, a málna betakarítását követően pedig a látszólag gyenge, kevésbé életképes hajtásokat el kell távolítani, míg az erőseket fel kell kötözni. A gyümölcsösökben júliusban szinte folyamatosan van mit szüretelni, így unatkozni a gyümölcstermesztéssel foglalkozók biztosan nem fognak.
Aki esetleg gyógy- és fűszernövények termesztésével foglalkozik, a szedésre alkalmas növényeket betakaríthatja és megkezdheti azok szárítását is. Ezen kívül szedésre alkalmassá válik már az uborka, a bab, a karfiol és a hagyma is.
Az üvegházakban uralkodó hőmérsékletre a kánikulában fokozottan kell figyelni, a megfelelő szellőztetés forró időben nagyon fontos lehet. A szellőztetés mellett az esetleges árnyékolásról is gondoskodni kell.
Július hónapban rendszerint igen magas hőmérséklet uralkodik hazánkban, ezért az öntözésre kiemelt figyelmet kell fordítani, legyen szó zöldségről, vagy éppen gyümölcsről. Fontos azonban betartani az aranyszabályt, miszerint nagy hőségben az öntözést kora reggel vagy késő este a legideálisabb elvégezni, lehetőleg úgy, hogy a víz a növények tövét és ne a lombját érje. Ezzel egyes betegségek terjedése, valamint a lombozat égési sérüléseinek bekövetkezése is elkerülhető.