Az utóbbi években enyhén növekszik a kajszibarack termőterülete, a nagy értékű gyümölcs népszerű a termelők körében - írja a Világgazdaság.
Tavaly 5214 hektáron termelték Magyarországon, ami a teljes, közel 90 ezer hektáros gyümölcsterület közel 6 százaléka. A jobb években akár 40 ezer tonnás kajszitermés is elérhető, ám ezt jelentősen meghatározza a tavaszi virágzáskori időjárás, így az elmúlt öt esztendőben 18–34 ezer tonna között alakult a termésmennyiség.
A belső fogyasztás növekszik, ami mellett az is megfigyelhető, hogy külföldön (kiváló tulajdonságainak köszönhetően) szintén keresett a magyar kajszibarack. Hosszú évek óta egyike a legmagasabb áron értékesíthető kertészeti exportcikkeinknek – áll a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara piaci elemzésében. A magyar kajszi fő célpiacának Németország számít, ahova 4-6 ezer tonna mennyiséget szállítanak a hazai termesztők.
A fogyasztók jelentős része vásárláskor a klasszikus kajsziillatot és -zamatot keresi, ez azonban a korábbi nemesítésű fajtáknál – közülük is elsősorban a régibb korai érésűeknél – gyakran nem kielégítő. A termelők számára pedig a koraiság döntő szempont, mert a korán érő fajtákat jobb áron lehet eladni, ugyanakkor az is lényeges, hogy egészen szeptemberig meg lehessen jelenni a piacon a friss kajszival. Ennek megfelelően a nemesítés egyik kiemelt célja lett a megfelelő érzékszervi tulajdonságú fajták előállítása minden érési szegmensben.
(Világgazdaság)