Zöldség-Gyümölcs

Rekordszinten vannak az ukrán almakészletek

NAK/IEG Vu

Ukrajnában az étkezési alma kiskereskedelmi árainak növekedése és az ebből következő fogyasztáscsökkenés miatt májusban a nemzeti készletek rekordszinten vannak. A 2018/19-es ukrán almabehozatal történelmileg eddig a legalacsonyabb, de a szezon végére lehet, hogy elérik majd a 2017/18-as értéket.

Az Ukrán Gyümölcs és Zöldség Egyesület (UHA) volt az első szervezet Ukrajnában, amely elkezdte felmérni az almakészleteket a gyümölcstárolókban.
– Ezek a becslések mutatják, hogy május elején legalább 80-85 ezer tonna alma volt még a termelői és kereskedői hűtőházakban – nyilatkozta Katerina Zvereva, az UHA fejlesztési vezetője. Az egyesület szerint ez példátlan mennyiség, ami ki fog tartani Ukrajnának a szezon végéig. A tavaly májusi készlet mindössze 40 ezer tonnás volt.

Májusban a jó minőségű étkezési alma ára növekedni kezdett a kiskereskedelemben, mialatt a nagykereskedelmi árak alacsonyak maradtak. Valójában csak az áruházláncok és a kis árukereskedők emeltek árat, mert az almák minősége kezdett romlani, amivel együtt a selejt aránya is növekedett.
– Jelenleg a jó minőségű nem exportált fajták, mint például az Idared, a Renet Simirenko és a Jonagold 3,0-5,0 UAH/kg (11-19 US cent/kg) áron megvásárolhatók a termelőktől nagykereskedelmi tételben. Egy évvel korábban az árak háromszor ilyen magasak voltak – nyilatkozott Andríj Jarmal, a FAO befektetési osztályának közgazdásza.

Az áprilisi almabehozatalra vonatkozó információk azt mutatták, hogy az import mértéke nőtt Ukrajnában, amit többen érdekesnek találtak az országosan rekordalacsony árak miatt. Néhány szakértő úgy gondolta, hogy a lengyel alma behozatala tartja alacsonyan a helyi árakat. Az EastFruit szakértői azonban rámutattak, hogy a tavalyi azonos időszakkal összevetve az almaimport valójában nagyon alacsonyan maradt, az áprilisi kis növekedés ellenére.
– A 2018/19. évi ukrán almabehozatal történelmileg eddig a legalacsonyabb, de a szezon végére lehet, hogy elérik majd a 2017/18-as értéket, mert jelenleg Lengyelországnak rekordmennyiségű feleslege van. A 2019. május 1-i becsléseink szerint több mint félmillió tonna étkezési alma volt a lengyel tárolókban, ez közel ugyanakkora a mennyiség, mint a tavalyi teljes ukrán betárolás – következtetett Zvereva.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bajban az európai gyümölcsfeldolgozók

2020. szeptember 28. 08:17

A koronavírus terjedése miatti válság hatására a gyümölcsfeldolgozókban hiányzott a betakarítási munkálatokat végző idénymunkások egy jelentős része Nyugat-Európában ebben a szezonban.

A tavaszi fagyok miatt szálltak el a gyümölcsárak

2020. szeptember 20. 08:20

A katasztrofális tavaszi időjárás miatt drágultak a gyümölcsök tavalyhoz képest - mondta a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kertészeti és beszállítóipari osztályának elnöke.

Folytatódott a gyümölcsök ütemes drágulása

2020. szeptember 14. 10:47

2020. augusztusban a fogyasztói árak átlagosan 3,9 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál.

Figyeljünk a gyümölcs- és a szőlő szaporítóanyagok kitermelési határnapjára

2020. szeptember 10. 10:47

A szabadgyökerű gyümölcsfaiskolai és szőlőiskolai ültetési anyagok termelési ciklusa ősszel, a növényállományok kitermelésével zárul.

Alma-ügy: már 20 forintot kínálnak a léalmáért

2018. augusztus 28. 10:24

Elsöprő erejű tüntetéssel folytatódott az almatermelők demonstrációja az osztrák multi méltatlan áraival szemben - fogalmaz a MAGOSZ közleménye.

A monília elleni védekezés virágzáskor

2020. március 31. 08:17

Csonthéjas gyümölcseink esetén kiemelt figyelmet kell fordítani a virágzáskor fertőző kórokozók, köztük a legveszélyesebb: monília elleni védekezésre. Ráadásul most az időjárás is hajlamosít a járvány kialakulására, hiszen a melegebb napokat hűvösebb, csapadékosabb, párás napok váltogatják, ami nagyon kedvező a monília számára.

Nem tolonganak a felvásárlók az almáért

2019. január 21. 08:03

Rájár a rúd a hazai almatermesztőkre. Bár az elmúlt évben rekordmennyiség termett a kedvelt gyümölcsből az országban, az alacsony árak és a kereslet hiánya miatt szinte alig lehetett túladni a terményen.

Az almafa védelme eső után

2020. május 5. 12:13

Sok eső esett az elmúlt pár napban, félek, hogy almafáimon megjelenik a lisztharmat és a varasodás. Mikor, és milyen szerrel védekezzek ellene?