Zöldség-Gyümölcs

Terméskiesést okoz a hőség az olasz almatermelésben

NAK/IEG Vu

A Coldiretti olasz termelői szervezet szerint Olaszországban kezdődik az almabetakarítás, és az országban megfigyelt rendkívül magas hőmérséklet miatt várhatóan 3%-os csökkenéssel számolhatnak a végleges termésmennyiségből.

A Coldiretti által végzett elemzés szerint, amit a Prognosfruit közzétett számadatai alapján végeztek, 2019-ben Olaszországban 2,195 millió tonna almát takaríthatnak be, szemben a tavalyi 2,26 millió tonnával, az ország területén fennálló kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt. Alto Adigében a termelés stabil, ami várhatóan 991 000 tonna termést jelent. Nyolc százalékos csökkenés várható Trentino és Veneto területein, 519 000 tonna és 199 000 tonna mennyiségekkel. Az utóbbi elvesztette a harmadik legnagyobb almatermelő vidék jelzőt Piemonttal szemben, utóbbi területen már 203 000 tonnát (-1%) takaríthatnak be az idén. Az Emilia Romagna régióban összesen 171 000 tonna (-4%), Friuli Venezia Giulia régióban 42 000 tonna (-1%) és Lombardia vidékén 30 000 tonna (+16%) termésre számítanak.

A Granny Smith fajtánál jegyezték fel a legerősebb csökkenést 2018-hoz képest az orosz embargó miatt, ezt követi a Red Delicious (-9%) és a Golden Delicious, míg a növekvő kereslet elősegítette a Gála (+8%) és a Fuji (+2%) termelését. Ezen népszerű fajták mellett Olaszország jelentős eredetmegjelöléssel rendelkező almaválasztékkal büszkélkedhet, mint például a Mela Val di Non Dop, az Apple Alto Adige Igp, a Melannurca Campana Igp, az Apple Valtellina Igp és a Red Apple Cuneo Igp.

Az almák részei az olasz nemzeti örökségnek, amelyet meg kell védeniük az ázsiai márványpoloska okozta fenyegetéstől.
„Ezek a rovarok magas hőmérsékleten szaporodnak, valamint nincs természetes ellenségük az országban” – mutatott rá a Coldiretti. A szervezet kérte az új rendelet gyors végrehajtását, ami a nem őshonos fajok és organizmusok populációinak szabadon engedését szabályozza, és amik az idegen rovarokra vadásznának az országban.

A Prognosfruit legfrissebb adatai szerint Olaszország az EU második legnagyobb almatermelője. Az idei teljes európai termelést 10,6 millió tonnára becslik, ami 20%-os csökkenést jelent a múlt évihez képest, miután a lengyel termelés 44%-kal esett vissza (becslések szerint 2,7 millió tonnára), míg Franciaország a harmadik helyen áll megközelítőleg 1,7 millió tonnával (+12%).

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bajban az európai gyümölcsfeldolgozók

2020. szeptember 28. 08:17

A koronavírus terjedése miatti válság hatására a gyümölcsfeldolgozókban hiányzott a betakarítási munkálatokat végző idénymunkások egy jelentős része Nyugat-Európában ebben a szezonban.

A tavaszi fagyok miatt szálltak el a gyümölcsárak

2020. szeptember 20. 08:20

A katasztrofális tavaszi időjárás miatt drágultak a gyümölcsök tavalyhoz képest - mondta a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kertészeti és beszállítóipari osztályának elnöke.

Folytatódott a gyümölcsök ütemes drágulása

2020. szeptember 14. 10:47

2020. augusztusban a fogyasztói árak átlagosan 3,9 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál.

Figyeljünk a gyümölcs- és a szőlő szaporítóanyagok kitermelési határnapjára

2020. szeptember 10. 10:47

A szabadgyökerű gyümölcsfaiskolai és szőlőiskolai ültetési anyagok termelési ciklusa ősszel, a növényállományok kitermelésével zárul.

Lamardor - csak mondjon igent!

2018. június 29. 12:11

A csávázószerek és a csávázási eljárások kutatásában és fejlesztésében a Bayer több mint 100 éves múltra tekint vissza.

Szőlő: látványosan elszaporodott a filoxéra

2018. július 19. 08:18

Gyümölcsöseinkben egymás után érnek a fák termései. Ennek ellenére nem lehet megszakítani a betegségek és a kártevők elleni védelmet.

Viszlát málna, hello kivi?

2018. július 16. 11:47

A közelmúltban látott napvilágot a hír, miszerint a klimatikus változások hatására több bogyósgyümölcs termesztése is ellehetetlenül hazánkban. Talán ez volt az első eset, amikor a hazai fogyasztók szembesültek azzal, hogy a sokat emlegetett időjárási változások következménye már nem csak a távoli jövőben határozza meg a mindennapjainkat, hanem itt és most.