Zöldség-Gyümölcs

Több meggy termett az idén a legnagyobb békési termelőnél

Agrofórum Online

A tavalyinál mintegy száz tonnával több, ezer tonna meggy termett a legnagyobb Békés megyei meggytermelőnél, a Hunapfel Kft.-nél.

A tavalyinál mintegy száz tonnával több, ezer tonna meggy termett a legnagyobb Békés megyei meggytermelőnél, a Hunapfel Kft.-nél – mondta csütörtökön a vállalat ügyvezető igazgatója az MTI-nek.

Pusztai József kifejtette: Csorvás környékén 100 hektáron termesztik a meggyet, a területet idén elkerülte a sok eső, így nem repedezett ki a termés, és az országban pusztító fagykárok sem jelentkeztek, emiatt lett nagyobb a termés a tavalyinál. A meggyszüret várhatóan a jövő hét végén fejeződik be. A meggy minősége kiváló, a teljes mennyiséget étkezési céllal tudják értékesíteni – tette hozzá.

A termés 95 százalékát exportálják, főként Fehéroroszországba, Szerbiába és Litvániába. Pusztai József elmondta: a meggy önköltségi ára kilónként 200-220 forint körül alakul, miközben egy eurós kilónkénti áron tudják értékesíteni, a szláv és orosz piacok tehát még mindig rentábilisak. Ezekben a felvevő országokban a nagyobb szemű meggyet szeretik, ezért kísérleteznek azzal, hogy a megfelelő tápoldatozással növeljék a gyümölcs méretét, illetve új, tájszelektált meggyféléket, az Éva és a Petri fajtákat is termesztik. Az igazgató elmondta, az első  Petri-ültetvények négyévesek, átlagosan 12 tonnás hozamokat produkálnak, de ha teljesen termőre fordulnak, ez akár 14-15 tonnára is nőhet.

Az idősebb, 10 hektáron ültetett Debreceni bőtermő fajták hozama idén már csak 5-7 tonna volt, ezeket a közeljövőben kivágják a tervek szerint. A cég növelné a cseresznyetermő-területet a meggy rovására, néhány éven belül 60-60 hektáron termesztenék a két gyümölcsöt – fejtette ki Pusztai József.

A 30 állandó foglalkoztatott mellett az utóbbi három héten a Hunapfel Kft. mintegy ötszáz alkalmi meggyszedőt foglalkoztatott.     A cég a 2014-es 320 millió forintos árbevételét 2015-ben húsz millió forinttal növelte, nyeresége tavaly húszmillió forint volt. A Hunapfel Mezőgazdasági Kft. 1994-ben alakult, 160 hektáros területen gazdálkodik, a meggy mellett cseresznyét, almát és szilvát termesztenek. A vállalat idei tervei között szerepel a hűtőház bővítése, amellyel a csomagolóbázis tárolókapacitásán javítanának. Beadtak egy 220 millió forintos pályázatot, amelynek az eredményére várnak.

(MTI)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bajban az európai gyümölcsfeldolgozók

2020. szeptember 28. 08:17

A koronavírus terjedése miatti válság hatására a gyümölcsfeldolgozókban hiányzott a betakarítási munkálatokat végző idénymunkások egy jelentős része Nyugat-Európában ebben a szezonban.

A tavaszi fagyok miatt szálltak el a gyümölcsárak

2020. szeptember 20. 08:20

A katasztrofális tavaszi időjárás miatt drágultak a gyümölcsök tavalyhoz képest - mondta a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kertészeti és beszállítóipari osztályának elnöke.

Folytatódott a gyümölcsök ütemes drágulása

2020. szeptember 14. 10:47

2020. augusztusban a fogyasztói árak átlagosan 3,9 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál.

Figyeljünk a gyümölcs- és a szőlő szaporítóanyagok kitermelési határnapjára

2020. szeptember 10. 10:47

A szabadgyökerű gyümölcsfaiskolai és szőlőiskolai ültetési anyagok termelési ciklusa ősszel, a növényállományok kitermelésével zárul.

Jelentősen csökkent a tavalyi gyümölcstermés

2020. február 19. 09:33

Gyenge volt az almatermés, 390 ezer tonna, a tavalyelőtti 855 ezer tonna után. Mintegy 53 ezer tonna termett meggyből, amelyből 2018-ban 84 ezer tonnát szüreteltek.

Nem kímélik a károsítók a szőlőt, zöldséget, gyümölcsöt sem

2018. május 11. 04:53

A kihajtott burgonyán megjelentek az első burgonyabogár imágók. Szinte minden növényen jelentkeznek a levéltetvek első kolóniái.

Mi a teendő a cseresznyével és a meggyel szüret után?

2020. július 9. 06:23

Cseresznye- és meggyfám termését is leszüreteltük már. Van még a szüret után növényvédelmi teendőm velük? Mire kell ügyelni?

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei

2019. november 13. 13:47

A drótféreg és cserebogár pajor fertőzöttséggel a jelenlegi helyzetben hosszabb távon, így 2020- évben is fokozottan számolni kell, ezért minden eszközt fel kell használni az imágó- és lárvakártételek csökkentése érdekében.