Augusztusban talán az év legszebb időszaka várja a kertészeket, ugyanis az egész éves megterhelő munka gyümölcseit ilyenkor lehet learatni számtalan haszonnövény esetében. A betakarítás mellett azonban számos feladat vár még a gazdákra a következő hónapban is, vetés és permetezés is színesíti az augusztusi munkálatokat.
A kertekbe augusztusban beköszönt a bőség, a legtöbb zöldséget ebben a hónapban takaríthatják be a szorgos gazdák. A hagymafélék betakarítási ideje is erre a hónapra esik, célszerű azonban néhány dologra odafigyelni a vöröshagyma és a fokhagyma felszedése, betárolása során: a két említett növényt akkor célszerű kiszedni a földből, amikor leveleik már barnulni kezdenek. Ekkor a földből kiszedve a talaj felszínén javasolt hagyni, amíg a hagyma külső héja meg nem szárad teljesen. Esős időszak esetén a szárítást természetesen fedett helyen kell végezni, majd gondos tisztítás után tároló helyére kell tenni.
A hagymafélék mellett persze számtalan más zöldségnövényt lehet betakarítani augusztusban, például a paradicsom, a paprika, a cukkini is ebben az időszakban érik a legintenzívebben. A cukkinik alá tehetünk szénát, vagy akár egy darab téglát is, hogy az érésben lévő zöldségek ne a nedves talajjal érintkezzenek, ezzel megelőzve az esetleges rothadásokat.
A szüret mellett még vethetünk is, gyorsan fejlődő levélzöldségeket még sikerrel termeszthetünk, ilyen például a legtöbb salátaféle, valamint a sóska is, de akár a korai fejes káposztát is el lehet vetni már augusztusban. A még talajban maradó növények esetében azonban nem szabad megfeledkezni a további munkákról, az öntözésre továbbra is kellő figyelmet kell fordítani.
A gyümölcsösben is van még dolog, a későbbi termésű alma- és körtefajták növényvédelmét nem szabad elhanyagolni, megfelelő időközönként a permetezést el kell végezni egyes betegségek ellen (például alma- és körtevarasodás). Figyeljünk a túlságosan megterhelt ágakra, ha ilyet találunk, támasszuk alá, nehogy letörjön. A korai almát viszont már nem kell permetezni, inkább a betakarítással kell foglalkozni esetében. Szedhetjük emellett a szedret, a kései málnát, valamint a kajszibarackot is. A bogyósokat szüret után metsszük meg, a száraz vesszőket távolítsuk el. Szamóca ültetésre is az augusztus a legalkalmasabb hónap, ilyenkor javasolt az új szamócás kerteket kialakítani.
Az üvegházban kiemelt figyelmet kell fordítani továbbra is a különböző gombák által okozott betegségek megelőzésére. Az üvegházakban igen magas lehet a páratartalom, ez pedig kedvez a gombák szaporodásának, a betegségek terjedésének. Figyeljünk hát oda az öntözésre, valamint az üvegházak szellőztetésére és persze vegyszeresen is lehet védekezni a gombás betegségek ellen.