Terményárak

Reményt csalódás követett – nem tudtak megkapaszkodni a jegyzések

Agrofórum Online

Február első hetében a gabonapiaci jegyzések elsőként még kedvezőbb képet mutattak, de a hét végére kifulladt a lendület és összességében inkább negatív volt a hangulat.

Az egész világot a kínai koronavírus járvány hatása foglalkoztatja, mert egyelőre kiszámíthatatlan a hatása. Az elemzések között nézetkülönbség van arról, mi a tényleges hatás, de ha nem tudnak rövidesen úrrá lenni a járványon és megakadályozni a terjedését, az a globális gazdaság lassulását hozhatja. Egyes vélemények szerint a kínai termelés, gyártás visszaesése a legveszélyesebb tényező, mások azonban úgy vélik, a kínai termékek kiesése nem feltétlen jelent minden téren hiányt és ez akár más térségekre kedvező hatással is lehet – a verseny csökkenése révén. Az agrárium termékeinél egyelőre a kereslet csökkenés a fő veszély és ez volt a meghatározó tényező.

A búza piacán már január utolsó hetében is mutatkozott az árcsökkenés jele, most ez határozottabbá vált és a fekete-tengeri ajánlatok szintje 5-8 USD/to-val került alacsonyabbra. Ezzel együtt sem volt versenyképes és bár a francia gabonaexportot jelentősen hátráltatják a sztrájkok, mégis a francia árak csökkenése volt a legfontosabb tényező. A hét első napjaiban még a korábbi áresés korrekciója volt az uralkodó, de csütörtök-pénteken már nem tudott tovább erősödni a piac és e hét elején is inkább tartott volt csak.

A hangulatot befolyásolta, hogy a héten kedden az USDA becslésében lehetnek korrekciók, a piac ezért is visszafogott volt, várja a híreket. Ezek közül is a figyelem most az orosz gabona- illetve ezen belül főként a búza export adatait várja, lehet nem lesz meg a várt 34-35 millió tonnás export volumen.

A kukorica ára egy helyben topog, gyakorlatilag nem volt érdemi elmozdulás – az USA-ban teljesen oldalazó a mozgás, Európában a párizsi tőzsdén inkább kissé csökkenő tendencia alakult ki, gyenge forgalom mellett. A fizikai piacon is jellemző ez az eseménytelenség, az USA-beli árak annak ellenére sem tudtak emelkedni, hogy az export volumen is a várt értékek felső szélén teljesültek és az etanol gyártás is jó számokat mutatott. Változatlanul komoly nyomást jelent a piacra, hogy Brazília rekord-közeli terméssel számolhat és emiatt a piac a tavaszi-nyári időszakra jelentős exportra számít.

A RÉSZLETES ÁRAKAT IDE KATTINTVA TEKINTHETI MEG!

Az olajosmagvaknál megállt az árcsökkenés – a maláj pálmaolaj jegyzése emelkedni tudott és pénteken érte el a maximumát. Ez eredményezett tartott, enyhén emelkedő árat a szójababnál is és a repcénél is még a hét első részében. A tendencia azonban hétfőn megtört és egyelőre nem látszik arra jel, hogy újra erősödni tudjanak a jegyzések.

Hazai piacunkon is érződik a búza jegyzések csökkenése, de a kukorica esetében is érzékelhető, hogy a belső kereslet visszaesését követően az export-érdeklődés is csökkent és így első körben a búza, de most már a kukorica árának „emelkedése” is megállt. A fizikai piaci áraknál ez a vételi ajánlatok csökkenésében is megmutatkozott, a januári kereslet rövid életű volt.

Az olajosmagvak esetében a napraforgó árának ugrálása tovább tart és mivel ez a kereslet vélhetően pillanatnyi helyzet rendezése, ezért véges lehet az erősödés.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

Még mindig tömeges a repcebolha populáció a vetéseken. Védekezzünk ellenük!

2019. október 8. 08:34

A korábban kikelt álhernyókkal együtt igen nagy fertőzési nyomás nehezedik a repcére, amit csak folyamatos védekezéssel lehet feloldani.

Megjelentek az első amerikai kukoricabogár imágók

2019. július 2. 08:36

Kukoricában a kukoricamoly fertőzés a területek 100%-át érinti, egyre több a gyapottok-bagolylepke a csapdák fogási anyagában és megjelentek az első kukoricabogár imágók is.

Jobb búzatermést várnak Ukrajnában

2020. augusztus 7. 08:19

Chicagóban a búza ára 1,4 százalékkal csökkent. A kukorica kurzusa enyhén, 0,1 százalékkal emelkedett. A szójabab 0,2, a repce pedig 0,5 százalékot vesztett értékéből az Egyesült Államokban.

A szójabab kurzusa kezdett magára találni múlt héten

2020. február 17. 17:02

A párizsi gabonatőzsdén az elmúlt öt napban a malmi búza ára 0,3 százalékkal, azaz 50 eurócenttel 194,25 euróra csökkent.