Terményárak

Tartottak az árak, de a csapadék tovább nyomhatja lefelé a jegyzéseket

Agrofórum Online

A nyár első napjai a legfontosabb termőterületeken csapadékosak voltak, így a piacok továbbra is inkább a kínálat bővülésében bíznak.

A korábbi csapadékhiányt teljes mértékben nem sikerült ugyan pótolni, de mind Észak-Európában, mind Oroszország középső részén megérkezett a várt 20-30, néhol 50 mm körüli csapadék és ez a növényzetnek kedvezőbb helyzetet teremtett. Ennek eredményeként a jegyzések inkább lanyhuló tendenciájúak voltak, de már eddig is olyan alacsony a jegyzések szintje, ami miatt további árcsökkenés nem következett be – inkább tartott tendenciáról van szó.

A fizikai piacon a figyelem az USA és Kína közötti feszültségre irányult, a kínai kormány felhívta a cégeiket, hogy ne vegyenek amerikai szójababot, de ennek ellenére jelentős kínai vételekre került sor. A több százezer tonnás vételek eredményeként az amerikai szójabab jegyzés másfél hónapos oldalazó mozgás után erősödni tudott és az elemzők további vételek esetére újabb erősödésben bíznak. A feszültség forrása Hong-Kong státusa miatt alakult ki és a politikai szembenállás a felek között talán még nehezebben lesz megoldható, mint a vámháború idején. Az elnökválasztási kampány is befolyásolni fogja a döntéseket és most úgy látszik az amerikai elnök határozottságot és keménységet akar újfent mutatni.

A többi terménynél csak a pénzügyi alapok tevékenysége tudta mozgatni a jegyzéseket, a fundamentális tényezők nem voltak érdemben meghatározóak. A kukorica jegyzése továbbra is a várható nagy termés miatt van nyomás alatt, míg a búza esetében támaszt jelentett, hogy az USA déli területein száraz és forró időt várnak a következő napokra, ami már hátrányos is lehet a termésre.

A csapadékos idő az orosz és ukrán területeken kedvező volt, de az utóbbi napokban már a gombabetegségek terjedésének veszélyeire is figyelmeztettek elemzők. Emellett a minőség romlása is bekövetkezhet, főként az esésszám és a hektolitertömeg csökkenése révén. A jelenlegi helyzetben még ez nem eredményezett áremelkedést, de a helyzetet jellemzi, hogy a takarmánybúza és a gyenge malmi búza közötti árkülönbség 10-12 USD/to. A tavalyi kb. 5 USD/to/fehérje% árkülönbséggel szemben idény csak 1-3 USD/to a különbség a 11,5 -és 12,5 %-os fehérjetartalmú áruk között.

A fizikai piac figyelemre méltó híre volt, hogy Egyiptom megkezdte újtermésű búza vételeit. Az első tételeket végül Ukrajnából vásárolták meg, 210,-USD/to-s illetve 185-186,-EUR/to-s induló kikötő áron. Ez számunkra is piacbefolyásoló lehet, visszaszámolva magyarországi uszályos vagy vagonos berakással kb. 55.000,-Ft/to-s árat jelentene. Az egyéb árakat táblázatunk tartalmazza, az olasz piacokon futnak ki az ótermésű jegyzések, a németországi szeptemberi árak már jelzik, Európa alacsonyabb árakat vár az új termésre.

A hazai kilátások alapvetően eltérnek a környező országokban tapasztalhatótól. A termelőkkel folytatott beszélgetések során a búza hozamokat is nagyon széles értékek közé becsülik, vannak, akik alig 2-3to/ha-s termést várnak. Mások azonban kevésbé pesszimisták és továbbra is 4-5 to/ha-s eredményekben bíznak. Az elmúlt napok csapadéka remélhetőleg ez utóbbiak igazát fogja erősíteni és lesz jelentős export-árualap is.

Ez akkor lesz különösen fontos, ha a minőség megfelelő lesz és a szokásos exportérdeklődés megjelenik, mert az jelenthet majd magasabb árat, mint amik a fekete-tengeri kiszállítások esetén lennének elérhetőek. Ez is árcsökkenést eredményezhet az ótermésű árakhoz képest, a NAIK-AKI-PAIR által is jelzett ugrás az ótermésű árakban várhatóan korrigálni fog. A következő napok várhatóan megmutatják majd, hol tud stabilizálódni a búza ára, most az 51.000,-Ft/to-s ártól kezdve 60.000,-Ft/to-t is meghaladó árelképzelést is hallani. A vevői oldal lehetőségei behatárolják az értékesítési lehetőséget, legyen szó a takarmányosokról vagy a malmokról a már említett export értékesítés mellett.

A többi kalászosra sem alakult ki még meghatározó piaci ár, egyelőre a legegyértelműbb válasz a termelőktől az, hogy várjuk meg, milyen termésünk lesz. Ez vonatkozik mind a mennyiségre, mind a minőségre.

A repcéknél gyengék az állományok az ország legnagyobb részén, a visszajelzések alapján 20-30 %-kal is kisebb lehet a termés, mint az átlagos.

A tavaszi vetésűeknek is nagyon kell, kellett a csapadék, valamelyes enyhült az aszály, de még mindig kell legalább 50-70 mm-nyi eső ahhoz, hogy jó terméskilátásokról beszélhessünk. A kukorica és a napraforgó sok mindent pótolni tud még, a vetésterületek alapján, ha jön a további csapadék, jó termésről lehet majd szó, előrevetítve az export-vezérelt piacot a betakarítást követően.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

Reményt csalódás követett – nem tudtak megkapaszkodni a jegyzések

2020. február 12. 06:47

A kukorica ára egy helyben topog, gyakorlatilag nem volt érdemi elmozdulás – az USA-ban teljesen oldalazó a mozgás, Európában a párizsi tőzsdén inkább kissé csökkenő tendencia alakult ki, gyenge forgalom mellett.

Terményárak: a minőség lehet most a legfontosabb tényező

2019. július 10. 13:53

Június vége, július első napjai hőségriadókkal és extrém meleg időjárással telt Európában és ez határozta meg a piacok hangulatát is.

Terményárak: új termésű árszintek ó-termésű készletekre

2019. március 4. 12:48

Az elmúlt napokban a vevők részéről a kínálat agresszív és jelentős megugrásáról érkeztek hírek, van olyan piacunk, ahol a vevői igénnyel szemben 10-szeres kínálat jelent meg.

Kivárás és csend a terménypiacokon

2019. április 9. 09:34

Április első hete oldalazó mozgású, tartott árakat hozott, a kedvező állapotban lévő európai őszi vetések és a nedvességhiányos területek közötti arány a kérdés.