Ház, táj

Örökké zölden – örökzöld növényeink gondozása és védelme hónapról hónapra III. rész

Agrofórum Online

A tavasz végi és nyári hónapokban fokozottan kell ügyelnünk az örökzöld növényeinket fertőző kórokozókra.

A cikksorozat első részében olvashatjuk azokat a teendőket, amiket májustól augusztusig elvégezve meghálálnak örökzöld növényeink. A cikksorozat második részében röviden bemutatásra kerültek a hazánkban kártevőként megjelenő, örökzöld-sanyargató állatok (atkák, levél-, gubacs- és pajzstetvek, levélbolhák, szúbogarak), és az ellenük alkalmazható védekezési módszerek.

Jelen cikk segítségével végigkövethetjük májustól augusztusig, hogy mit tehetünk ezen időszak alatt fenyőink, tujáink, ciprusaink, borókánk, mahóniánk és borbolyáink védelmében a rozsda, lisztharmat, levélfoltosság fertőzése ellen. Sok esetben annyin múlik a siker, hogy sikerült a megfelelő helyet kiválasztanunk a kertünkbe/udvarunkban az ültetéshez, ahol örökzöldjeink optimális víz- és tápanyagellátással, körültekintő növényápolással természetes módon ellenállhatnak a betegségeknek.

Május

Főként a csapadékos tavaszi időszakot követően kell számítanunk a gombabetegségek megjelenésére. Fokozottan kell ügyelnünk a sövényt alkotó, vagy magában álló, sűrű lombozatú örökzöldekre, mert a sűrű állományban kialakuló párásabb mikroklíma elősegíti a kórokozók terjedését.

  • Borbolya lisztharmat / Mahónia lisztharmat
    • a kórokozónak a mahónia és a borbolya is gazdanövénye
    • a leveleken, fiatalabb hajtásokon megjelenő szürkésfehér színű, lisztszerű bevonat jelzi a kórokozó jelenlétét
    • a fertőzött, lehullott növényi részeken telel, de a mahónia növényen maradt levelein egész évben képes fennmaradni (jellemző a mahónia levelén, a lisztszerű bevonat alatt megjelenő enyhe vörösödés és a fertőzött levelek kanalasodása)
    • elsődleges megelőző védekezési alapelv, hogy a kertbe a két gazdanövényét egymás közelébe ne ültessük, a fertőzött, lehullott növényi részeket gyűjtsük össze és semmisítsük meg
    • Tavasszal az első tünetek megjelenésekor alkalmazhatunk felszívódó hatóanyagú készítményeket – erre még májusban is van lehetőségünk, amellett, hogy betartjuk a növényvédő szer kijuttatására vonatkozó szabályokat
  • Kabatínás betegség (Kabatina thujae)
    • tuján, hamiscipruson és borókán is megjelenhet
    • tünetei: a hajtáscsúcsok kifakulása, elhalása, a fertőzött leveleken apró fekete pontok (a kórokozó szaporítóképletei) jelennek meg, a szár belseje elbarnul
    • A védekezés alapja a fertőzött növényi részek időben történő eltávolítása
    • Csapadékos tavasz végi-nyár eleji időszakokban 1-2 permetezési alkalommal visszaszorítható a kialakulóban lévő fertőzés
  • Leyland-ciprus szeridiumos ág- és hajtáspusztulása (Seridium cardinale)
    • elsősorban a Leyland-ciprust fertőzi, de más tujaféléken is találkozhatunk vele
    • különlegességét a betegség terjedése adja: az idősebb növényi részek felől terjed a legfiatalabbak felé (törzstől a hajtáscsúcsok felé)
    • tünete: elhalás, fás részeken kialakuló rákos sebek, gyakran gyantafolyás is megfigyelhető, a súlyosan fertőzött növények el is pusztulhatnak
    • a betegség főként a száraz időszakokban kiváltott stressz hatására képes elterjedni, ezért megelőzhető a betegség kialakulása hetente egyszeri, gyökerek felé irányuló árasztásos öntözéssel – figyelembe véve a talaj vízmegtartó képességét
    • a védekezésben elsődleges feladat a fertőzött növényi részek eltávolítása. A súlyosan fertőzött növényeken már permetezéssel sem tudunk segíteni, a többi növényünk védelme érdekében távolítsuk el. A beteg növényi részek eltávolítása során használt eszközöket fertőtlenítsük le
    • A kémiai növényvédelem is megelőzésre irányul ennél a betegségnél: réztartalma fungicidek (gombaölő szerek) alkalmazásával gátat szabhatunk a fertőzésnek. A betegség legelső tüneteinek észlelésekor azonnal szükséges tavasszal-nyár elején védekezni. Számíthatunk a betegség megjelenésére aszályos időszak után, vagy abban az esetben, ha tavaly is megjelent a betegség a növényünkön.
  • Didimaszcellás betegség (Didymascella thujina)
    • tujaféléket fertőző kórokozó, az óriás tuja (Thuja plicata) és a népszerű sövényalkotó nyugati tuja (Thuja occidentalis) betegségéért felelős
    • tünetei: elsőként az alsó hajtások pikkelylevelein, majd egész hajtásokon megfigyelhető sárgulás, rajtuk idővel pár mm nagyságú, sötét színű, ovális alakú termőtestek jelennek meg
    • a fertőzött hajtásokat legkésőbb május végén el kell távolítani
    • a kabatínás betegséghez hasonlóan főként a csapadékos tavaszi időszakban kell számítanunk rá. Ekkor többször is kezelhetünk gombaölő szerrel.

Június

Ebben a hónapban számolnunk kell a rozsdabetegségek megjelenésével is. Ügyelnünk kell arra, hogy a többgazdás gombafajok gazdanövényeit egymástól távolabbra telepítsük.

  • Borókarozsda (Gymnosporangium sabinae)
    • a borókarozsdát okozó gombafaj a körterozsda
    • a kórokozónak két gazdanövényre van szüksége a különböző gombatelepei és gombaspórái képzéséhez – az ilyen kórokozók fejlődésmenetét heteroecikusnak nevezzük. A körterozsda fő gazdanövénye a boróka, nyáron fertőződik meg a borókán kifejlődött spórák terjedésétől a körte.
    • tünetei a borókán: fás részek megvastagodása, torzulása, a tavasz elején (márc-ápr.) megjelenő sárgás-kocsonyás képletek, amik helyenként elérhetik a centiméteres hosszúságot is
    • kémiai úton védekezni a fás részek fertőzöttsége miatt nem tudunk
    • legfontosabb megelőző védekezési mód egyrészt, hogy a körtefákat megóvjuk a betegség kialakulásától, másrészt júniusban eltávolítjuk a fertőzött körteleveleket, így következő évben nem fertőződik meg a boróka

Augusztus

Ebben a hónapban az eddig felsorolt betegségek elleni mechanikai és kémiai védekezési módszereket alkalmazva kell gondoskodnunk a növények megóvása érdekében. A betegségek kialakulását – mint említettem már – megakadályozhatjuk, ha ügyelünk a víz- és tápanyagellátásra és nem hanyagoljuk el a növényvédelmi munkálatokat.

Ennek érdekében ritkábban – hetente egyszer – de bőségesen öntözzük a kiültetett örökzöldjeinket, elárasztva a gyökereket vízzel. A sokszor kevesebb mennyiségű víz arra ösztönzi a növényt, hogy ne növesszen mélyrehatoló gyökérrendszert, ha a talaj felső rétegében mindig rendelkezésére áll elegendő nedvesség. Így növekedésében gátolva lesz, és a legyengülő növényt hamarabb megtámadják a kórokozók. A víz pótlásáról a téli időszakban se feledkezzünk meg, hiszen a télen is zöldellő növények anyagcseréjéhez elengedhetetlen tényező az elérhető víz jelenléte.

Másik megelőző védekezési komponens és az egészséges örökzöldek záloga a szakszerű tápanyag-utánpótlás. Főként a tuják ültetésénél segíthetjük gyökereztetést serkentő készítménnyel a növény alkalmazkodását új környezetéhez, valamint minden évben tavasszal és ősszel támogassuk a fejlődésüket tápoldatozással (foszfor, magnézium) vagy komposzt kijuttatásával.

A cikkben felsorolt, betegségeket okozó baktériumok és gombák nem fedik le a teljes kórokozó-repertoárját az örökzöld növényeinknek. Mivel a tünetek egyes esetekben összekeverhetők hiánytünetekkel, ezért kérjük ki szaktanácsadó véleményét – főként a kémiai kezelések megkezdése előtt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Miből legyen sövény? V. rész – a Leyland-ciprus

2020. szeptember 29. 11:16

Mi az oka a Leyland-ciprus gyors térhódításának Magyarországon? Milyen előnyei vannak ennek az ezüstös örökzöldnek a nyugati tujával szemben? Miről nem szabad megfeledkezni „a leylandi” gondozásánál?

Házipatika – dísznövények gyógyhatásai

2020. szeptember 29. 09:32

Dupla öröm olyan növényeket nevelni a kertünkben, amelyek nemcsak díszítenek, hanem bizonyos növényi részeikből készített gyógyteájukkal enyhíthetik is a panaszainkat egyes egészségügyi problémáinknál.

Mindent a kávéról - világnapja van!

2020. szeptember 29. 08:36

Mi mindent nem tudunk arról a növényről, amelynek feldolgozásából megszületik a minden napunkat segítő élvezeti ital, a kávé. Hol és milyen fajtáit termesztik? Milyen eljárásokkal készül? Milyen alternatívája lehet, és pontosan mi az a gyöngykávé?

Mire figyeljünk sövényünk telepítése során?

2020. szeptember 28. 11:46

Az őszi hónapokat tartják a kertészeti szakemberek a legideálisabb időszaknak a sövénytelepítéshez. Az egészséges, mutatós sövény egyre több szerepet és megbecsülést kap egy igényes kertész birodalmában. Mire figyeljünk a sövénytelepítés tervezésénél és kivitelezésénél, hogy hosszú évtizedekig egészséges növényfal kerítse körbe az udvarunkat?

Veszélyes kártevők: Kukoricamoly

2019. június 18. 10:56

A kukoricamoly elsődleges tápnövényei az egyszikűek osztályába tartoznak. Több mint 240 növényfaj ismert, amelyen képes a kártevő lárvája kifejlődni, melyek közül kiemelkedik a kukorica.

Inváziós kártevők: a négyfoltos fénybogár

2019. március 31. 05:36

A fénybogarak egyik jellegzetes határozó bélyege a bunkós végű csáp, amely segítséget nyújthat a gyors azonosításban.

Ez már igazi növényvédelmi szezon a szántókon és a gyümölcsösökben is

2018. április 20. 06:54

A meleg idő országszerte robbanásszerűen virágba borította az őszi káposztarepce táblákat és a gyümölcsös kerteket. A természet igyekszik behozni lemaradását.

Kutatás és fejlesztés a jövő biológiai növényvédelméért

2018. május 15. 08:23

A mediterrán országokban mára a hajtatott paprikában 100 %-os a biológiai növényvédelem aránya, paradicsomban is már 70 %. Vajon mi lehet a biológiai növényvédelem sikerének titka?


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420