2019. október 13.
Hazánkban a Verticillium dahliae Kleb. gombafaj főként fiatal csonthéjas ültetvényekben okozhat jelentős károkat, jellemzően kajszi, de cseresznye, meggy, szilva és mandula esetében is.
A téli csapadék mennyisége nem pótolta a talajból hiányzó vízkészletet. Az őszi–téli időszak szokásos nitrogénmennyiségének 50-60 %-át vették csak fel az első fejtrágya előtti időszakban a növények. Sajnos az aszály a bokrosodás végére, szárba indulás elejére tovább fokozódott, s az alacsony és magas hőmérséklet hirtelen változása, illetve a mélyebben…
Lapszám:
2019. május
Év:
2019
Hónap:
május
Igaz ugyan, hogy egy 1931-ben megjelenő Növénykórtan könyv, amelyet Schilberszky előadásai alapján foglaltak írásba két fuzárium fajt említ (F. heterosporum és F. avenaceum), de jól érzékelhetően nem tulajdonítottak a betegségnek különösebb jelentőséget. Jellemző, hogy az 1960-ban és Ubrizsy Gábor által szerkesztett „A növényvédelem gyakorlati kézikönyve”…
Lapszám:
2019. május
Év:
2019
Hónap:
május
2019. január 6.
A rozs legfontosabb betegségeit különböző gombafajok idézik elő. Közülük legismertebbek a többi termesztett gabonafélét is fertőző lisztharmat, rozsda- és üszögbetegségek és a szártőbetegségek. Speciális rozsbetegségeknek minősülnek a rozs barnarozsda, a csíkosüszög, az anyarozs, illetve a rozson leggyakrabban megjelenő hópenész.
2018. december 27.
A legfontosabb napraforgó betegségek (szárfoltosság és tányérbetegségeket okozó gombák) elleni kémiai védelem lehetőségeivel – különösen azok időpontjának megválasztását és a védekezés hatását illetően – kapcsolatos aktuális információkkal ismerkedhetnek meg Olvasóink.
fekete- vagy szárrozsda (Puccinia graminis sp. tritici) vörös- vagy levélrozsda (Puccinia recondita) sárga- vagy pelyvarozsda (Puccinia striiformis). Az őszi búza mindhárom kórokozója gazdacserés és teljes fejlődésmenetű rozsdagomba. A főgazdán – a búzán – csak az uredo- és teleuto-nemzedék jelenik meg. A vegetációs idő alatt egymás után következnek…
Lapszám:
2018. március - Extra 75.
Év:
2018
Hónap:
március
Az FM adatai szerint 2017-ben a gazdák közel azonos területen vetettek kukoricát, azonban az előzetes adatok szerint az idei év kukoricatermése 25-30%-kal marad el a tavalyitól. A hektáronkénti termésmennyiség 2-8 tonna között változik térségenként, országosan 6,0-6,5 t közötti átlaggal számolhatunk. Enne, az előző évihez képest jelentős…
Lapszám:
2017. december - Extra 72.
Év:
2017
Hónap:
december
Vizsgáljuk meg, hogy a legfontosabb betegségek előfordulása milyen volt ebben az évben! A napraforgó-peronoszpóra (Plasmopara halstedii) sehol sem jelent meg számottevő mértékben, bár észlelési szinten országszerte megfigyelhető volt. Egy-egy kisebb területen – táblarészen – akár néhány százalékot is elérhetett a fertőzés mértéke. Közismert a kórokozó…
Lapszám:
2017. november
Év:
2017
Hónap:
november
Szibériai hideg A 2017. év legelső napjaiban erőteljes, a –20 oC hőmérsékletet közelítő, ráadásul száraz, azaz döntően hótakaró nélküli lehűlés sok helyütt nagymértékben károsította az őszi vetésű kalászosokat. Főképp az őszi árpa és az őszi zab állományok lombozata fagyott el olyan nagy mértékben, amely már az adott táblák növényállományának…
Lapszám:
2017. szeptember
Év:
2017
Hónap:
szeptember