Megújuló energia

Fenntartható vidéki reneszánsz

Agrofórum Online

A Magyar Tudományos Akadémia Közgazdasági és Regionális Tudományi Kutatóközpontja tanulmányt készített egy modern biofinomító társadalmi és gazdasági hatásairól a Pannonia Ethanol dunaföldvári üzemének példáján keresztül. A tanulmányt az MTA-n szervezett konferencián mutatták be a napokban.

Dr. Nagy István miniszterhelyettes (FM) megnyitja a konferenciát

A vidék újjászületését elősegítő biofinomító 2012-ben kezdte meg működését. Biomasszaként takarmány minőségű kukoricát dolgoznak fel, amelyből bioetanolt és kukoricaolajat állítanak elő, emellett értékes, magas fehérjetartalmú, a GM-szója kiváltására alkalmas állati takarmány (száraz törköly, DDGS) is keletkezik a folyamat során. Magyarország kiváló adottságokkal rendelkezik a gabonatermesztéshez. A termőterületünk ugyan nem nagy, így számunkra a kitörési pontot a minőség javítása és a feldolgozottsági szint emelése jelenti. Ez utóbbi valósul meg a bioetanol-előállítás során – mondta el Dr. Nagy István miniszterhelyettes (FM) megnyitó előadásában.


Koós Bálint (MTA Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont) ismerteti a  tanulmány főbb megállapításait

A dunaföldvári biofinomító működésének gazdasági és társadalmi hatásait bemutató tanulmány főbb megállapításait az MTA Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpontjának munkatársai, Dr. Koós Bálint és Király Gábor ismertették. A kutatás eredményei arra mutatnak rá, hogy a biofinomító a működése révén négy alapvető módon járul hozzá a vidék reneszánszához. A helyi gazdaságra gyakorolt hatás a foglalkoztatottság javulásában, a munkahelyteremtésben fejezhető ki. A dolgozókra gyakorolt hatások közül a stabil munkahelyet, a szakmai fejlődés lehetőségét, a vonzó bércsomagot, a karrier előrelépés lehetőségét, a rugalmas munkarendet és a nemzetközi munkakörnyeztet emelték ki. Mindezek együtt a vidék népességmegtartó erejének fokozásához, a humán tőke megőrzéséhez járulnak hozzá. A harmadik terület a gazdálkodásra gyakorolt hatás. A stabil kereslet, a biztos piac révén csökkennek a kukoricatermelők működéshez és beruházásokhoz köthető kockázatai, amely a versenyképesség javulását eredményezheti. Az életmódra és a kultúrára gyakorolt hatás egyrészt a jelentős helyi adók befizetése révén valósul meg, másrészt a helyi önkormányzat és a közintézmények támogatása által jön létre.


Király Gábor, a MTA Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont a biofinomító működésének társadalmi hatásairól beszél

A megnyitót követő panelbeszélgetés alkalmat adott a tanulmányt érintő kérdések részletesebb megvitatására. A résztvevők számos területet érintettek, így a bioetanol-előállítás és klímaváltozás közötti összefüggést, a rendelkezésre álló hazai munkaerő kérdését, a fenntartható intenzifikáció fontosságát és az Európai Unió bioetanol-használattal kapcsolatos álláspontját. A panelbeszélgetésen Dr. Szabó Zoltán (Magyar Bioetanol Szövetség), Rozsi József (Agro-Sükösd Mezőgazdasági Termelő és Szolgáltató Kft.), Reng Zoltán (Hungrana), Papp Gergely (Nemzeti Agrárgazdasági Kamara), Dr. Juhász Anikó (Agrárgazdasági Kutató Intézet) Balás Gábor (HÉTFA Kutatóintézet), Bicskei Bálint (CD Renewables Kft.) és Dr. Feldman Zsolt (Földművelésügyi Minisztérium) vett részt.


A panelbeszélgetés résztvevői: Dr. Szabó Zoltán (Magyar Bioetanol Szövetség), Rozsi József (Agro-Sükösd Mezőgazdasági Termelő és Szolgáltató Kft.), Reng Zoltán (Hungrana)


A panelbeszélgetés résztvevői: Mihálovits András (a beszélgetés moderátora), Papp Gergely (Nemzeti Agrárgazdasági Kamara), Dr. Juhász Anikó (Agrárgazdasági Kutató Intézet), Balás Gábor (HÉTFA Kutatóintézet), Bicskei Bálint (CD Renewables Kft.), Dr. Feldman Zsolt (Földművelésügyi Minisztérium)

(Polgárné Balogh Eszter – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Alkalmazkodó erdők, alkalmazkodó erdőgazdálkodás

2017. november 28. 16:20

Őshonos fafajaink többségét veszélyezteti az erősödő felmelegedés és az aszályos időszakok gyakoribbá válása.

Tornacipő kukoricából? Üléspárna szójából? - Mezőgazdasági termények alternatív felhasználása

2017. augusztus 29. 14:25

A teli tárolók és a gazdag aratási előrejelzések ismeretében az amerikai gazdák új felhasználási területeket kerestek a kukorica és szója terményeik számára.

Az energianád (Miscanthus spp.) alkalmazási lehetősége alternatív termőhelyeken

2017. január 9. 08:52

Európában és hazánkban is előtérbe kerül a biomassza mint alternatív környezetbarát energiaforrás.

Szántóföldön is lehetne napelemet telepíteni

2019. június 3. 12:36

A Magyar Napelem Iparági Egyesület is támogatná a szántóföldi napelemprogram újraélesztését, amennyiben az nem a jelenlegi, kiszámítható rendszer felborítását eredményezné.

Megújuló energiák az agráriumban

2018. május 21. 04:45

Egyre gyakrabban láthatunk napelemtől roskadozó háztetőket, ahol a használati meleg víz „terem”, és impozáns szélgépeket, amelyek szorgalmasan állítják elő az energiarendszerbe visszatáplálható kilowattokat.

Napelemekkel látják el az afrikai sörfőzdéket

2020. január 17. 13:36

A világ legnagyobb sörfőzője kiemelte, hogy 2025-ig el szeretnék érni, hogy globálisan az összes energiafelhasználásokat megújuló energiaforrásokból tudják biztosítani.

Tévedés, hogy jobb fával fűteni, mint szénnel

2018. július 24. 10:16

A biomassza-égetésből származó üvegházhatású gáz ugyanúgy hozzájárul a klímaváltozás felgyorsulásához, mint ha kőolajat vagy szenet használtunk volna fel.