Agrárközélet

Emléktábla avatásával tisztelegtek a magyar növényfajta kísérletezés 125 éve előtt

Agrofórum Online

A magyar növényfajta kísérletezés 125. évfordulója alkalmából emléktáblát helyeztek el annak az épületnek, nevezetesen az egykori Magyaróvári Magyar Királyi Gazdasági Akadémia, a mai Széchenyi István Egyetem falára, ahol 1892-ben a magyar növényfajta kísérletezés eszméje megszületett, és ahonnan gyakorlata elindult.

Főhajtás az emléktábla előtt: (balról jobbra) Nagy István, Dr Szalka Éva és Fazekas Imre

Azóta a hazai fajtakísérletezés – a magyar növénynemesítés fejlődésével párhuzamosan – nemzetközi mércével mérve is magas rangra emelkedett.


Ünnepélyes pillanat: Dr. Szalka Éva egyetemi docens, dékán és Nagy István parlamenti államtitkár leleplezi az emléktáblát

Az emléktábla felállítását kezdeményező Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal ezzel kívánt emléket állítani a 125 éve működő magyar növényi fajtakísérletezésnek. Egyúttal azon törekvésüket is kifejezésre kívánták juttatni, hogy mind itthon, mind nemzetközileg is elismert, magas szakmai színvonalon végzett vizsgálataikkal a jövőben is garantálni tudják az új növényfajták szellemi és gazdasági értékét, megbecsülve azt a kemény munkát, amely egy fajta nemesítése mögött áll.


Lukács József, a NÉBIH elnökhelyettese megnyitó beszédében az elmúlt 125 évre tekintett vissza

Az emléktábla ünnepélyes felavatása 2017. május 11-én, Mosonmagyaróváron, a Széchenyi István Egyetem Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Karán zajlott. A rendezvény fővédnöke Nagy István, az FM parlamenti államtitkára, védnöke pedig Zsigó Róbert, az FM államtitkára, Dr. Bognár Lajos, az FM helyettes államtitkára és Dr. Oravecz Márton a NÉBIH elnöke volt.


Nagy István, az FM parlamenti államtitkára a növénynemesítés dicsőséges múltját hangsúlyozta

Az avatóünnepségen megjelent az ünnepségnek helyt adó egyetem házigazdájaként Dr. Szalka Éva PhD egyetemi docens, dékán, az emléktábla állítást kezdeményező NÉBIH képviseletében Lukács József elnökhelyettes, továbbá Dr. Iváncsik János, Mosonmagyaróvár alpolgármestere, Fazekas Imre, az Óvári Gazdászok Szövetségének elnöke és Dr. Bóna Lajos, a Magyar Növénynemesítők elnöke.


Dr. Bóna Lajos, a Magyar Növénynemesítők elnöke beszédében a termőföld-, a vizek-, a levegő- és a mezőgazdaság alapját képező természetbeni genetikai erőforrások védelmének fontosságát emelte ki

A 125 éve töretlen magyar növényi fajtakísérletezésre Lukács József elnökhelyettes, Nagy István államtitkár és Dr. Bóna Lajos elnök emlékezett, az emléktáblát Nagy István, Dr. Szalka Éva és Fazekas Imre leplezte le.


Az emléktábla avatás résztvevői

(Dr. Demes György – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

A Nébih visszahívta az Oxxovar 5% oldatot a hazai piacról

2019. január 24. 07:48

A vizsgálati eredmények alapján a Nébih megtiltotta az Oxxovar 5% oldat valamennyi gyártási tételének forgalmazását és felhasználását, valamint elrendelte a hazai piacról történő kivonást.

Gazdainfó: már lehet fejtrágyázni és igényelhető a méhészeti és erdészeti támogatás

2020. február 12. 09:45

A téli trágyázási időszakon belül február 1-től az őszi kalászosok fejtrágyázása megengedett; pár nap múlva pedig már mindenhol szabad trágyázni, ahol nem fagyott, hóval, vagy vízzel borított a terület.

Méhpusztulást tapasztal? Hívja a zöld számot!

2019. június 27. 07:36

Hamarosan megkezdődik a napraforgó virágzása, amikor is a méhészek gyakran tapasztalják a méhcsaládok gyengülését, pusztulását. A méhelhullási esetek hatékony és szakszerű kivizsgálása érdekében az Agrárminisztérium kéri, hogy a méhészek haladéktalanul jelentsék az eseteket a NÉBIH-nek.

Változott a vetőmag előállításról és forgalmazásról szóló jogszabály

2019. június 6. 10:47

A változások érintik az igazgatási szolgáltatási díjak mértékét, valamint az azok fizetésére vonatkozó előírásokat is.