Agrárközélet

Megállják a helyüket a nők a mezőgazdaságban? – Beszélgetés Benedek Borbála családi gazdálkodóval

Agrofórum Online

Benedek Borbála családi gazdálkodó, kertészmérnök mesélt a nők szerepéről és saját vállalkozásukról.

Ugyan elsőre sokan férfias ágazatként tekintenek a mezőgazdaságra, mégis bőven akad benne olyan munkakör, amit a gyengébbik nem is tökéletesen el tud látni. A statisztikák alapján pedig az elmúlt évtizedek során emelkedett az arányuk ezen a területen. A Rádió Orient műsorában Benedek Borbála családi gazdálkodó, kertészmérnök mesélt a nők szerepéről és saját vállalkozásukról.

Már a kezdetektől fogva végeztek a nők is mezőgazdasági munkát. Először a növények gyűjtögetése, majd kezdetleges földművelés volt a jellemző tevékenységük, s ugyan az öröklési jog aztán némileg hátráltatta a gyengébbik nemet, napjainkban elmondható, hogy nő az arányuk az ágazatban – mondta el Benedek Borbála a Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetségének alelnöke a Rádió Orienten. A kertészmérnök végzettségű családi gazdálkodó hozzátette: az esélyegyenlőség jegyében az EU is kiemelten kezeli a nőket, így aki ebbe a szakmába szeretne belevágni, érdemes figyelnie a különböző pályázatokat.

Vendégünk elmondta, hogy a gazdák többnyire „a tettek emberei”, így távol áll tőlük a pályázatok bonyolult világa, azonban a falugazdász hálózat és a pályázatíró cégek is a segítségükre vannak. Benedek Borbála a pályakezdőket mindenképp arra biztatja, hogy éljenek ezen lehetőségekkel, ugyanis a szakmai tudás mellett a tőke a legfontosabb, így aki a „nulláról” kezdi, annak mindenképp jól jöhetnek ezen források.

A szakember arról beszélt: igaz, hogy ma már számos modern eszköz segíti az ember munkáját, a fizikai terhelést azonban nehéz elkerülni a mezőgazdaságban. Vannak tevékenységek, melyek épp ezért inkább férfiakra szabottak, de a nők is meg tudják találni a nekik való szerepeket. A szakember elmondta, hogy növényorvosként gond nélkül el tud látni minden ezzel járó feladatot, de lánytestvérei és unokahúgai is megtalálták helyüket a saját gazdaságban, meglátása szerint pedig az erőforrás-menedzsmentben sikeresebbek is a hölgyek.

A Benedek család vállalkozása 20 éve indult a Mátra lábánál. Almát, szamócát, meggyet, málnát és ribizlit termelnek, a munkában pedig az egész család részt vesz. Nyaranta előfordul, hogy akár napi 60-100 ember is megfordul náluk – nem csak helyiek, hanem a környező megyékből is -, így foglalkoztatni tudnak ebben az időszakban olyanokat is, akik máshol nem találnának munkát. A kertészmérnök elárulta, hogy nem csak a növénytermesztésben, hanem a mezőgazdaság másik fő ágában, az állattenyésztésben is folyamatosan munkát lehet teremteni a vidéken élők számára, összességében azonban azt tapasztalja, hogy leginkább azok ‘kaphatóak’ a vidéki mezőgazdasági munkára, akik saját, már működő családi vállalkozásukba szállnak be vagy viszik tovább azt.


Benedek Borbála – Kép forrás: agrya.hu

‘Gazdaságunkban első sorban alapanyagot termelünk, de feldolgozással is foglalkozunk, főként lekvárt és szörpöt készítünk, amiket aztán télen értékesítünk. Ez utóbbiakra a kereslet is kifejezetten nagy manapság, több budapesti vendéglátóhelyen is jelen vannak termékeink’ – mesélte Benedek Borbála. Hozzátette: ‘Volt egy időszak, amikor 100 százalékos alma- és meggylevet is gyártottunk, melyek kizárólag saját gyümölcsökből, hozzáadott anyagok nélkül készültek, azonban a nagy feldolgozó cégek olyan olcsón vásárolták fel az alapanyagot tőlünk, hogy úgy döntöttünk, ez nem éri meg.’

A gazdálkodó szakember arról is tájékoztatott: termelői piacból már nem csak vidéken, de a fővárosban is sok található. Itt a fogyasztók közvetlen találkozhatnak a termelőkkel, működésük alapelve pedig, hogy jó minőségű árut kínáljanak jó áron.

Vendégünk családjával külföldre is ki-kikacsintgat, de bevallotta, hogy kész termékek terén van még mit tanulniuk, az alapanyagokból pedig romlékonyságuk miatt félkész termékeket is elő kellene állítaniuk a kinti piacokra. Ettől függetlenül úgy látja, hogy a hazai gazdák felkészültsége és színvonala is megfelelő a külföldi viszonylatokhoz képest is.

Benedek Borbála szerint először a nagy élelmiszeripari cégeknek kellene piacot teremteniük akár az EU-n kívül is, és ők tudnák aztán magukkal húzni a mezőgazdaságban tevékenykedő kisebb vállalkozásokat. A külföldi sikerhez azonban elengedhetetlen az adott piac igényeinek ismerete, mely alapján egy pontosan megtervezett folyamatot lehet elindítani – zárta szavait Benedek.

(infogyor.hu, Orient Hírügynökség)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Holló Albert, a detki fiatal gazda

2018. május 19. 05:24

Bemutatkozik a Mátra lábánál gazdálkodó Holló Albert, aki méltán büszke arra, hogy négy generáció gazdálkodik a családban.

Gazdahely Videó

76 milliárd forintot különítettek el a fiatal gazdák támogatására

2018. március 28. 11:27

A Vidékfejlesztési programban 76 milliárd forintot különítettek el a fiatal gazdák támogatására, a keretösszeg mintegy 50-50 százalékban oszlik meg a beruházások és az induló gazdák támogatása között. 

Módosult a fiatal gazdák induló támogatási pályázata

2019. június 11. 14:37

Módosult „A fiatal mezőgazdasági termelők számára nyújtott induló támogatás” című felhívás (VP2-6.1.1-16).

Fiatal Gazda pályázat és ami mögötte van - Tényfeltáró riportsorozat, 1. rész

2019. október 25. 08:26

A Fiatal Gazda (FIG) néven „elhíresült” pályázat egyre inkább fokozza a kedélyeket. A napi (bulvár)sajtóból hallunk nagy bukásokról, visszafizetésekről, pályázatíró maffiákról, „köcsög” hivatalról, sokat nyert, de keveset teljesített csalókról és a gyors meggazdagodás reményében manikűrösből aranykalászos gyorstalpalón bejutó egyénekről. Vajon ezek városi legendák, vagy van valóságalapjuk?