Növényvédelem

Az USA-ban súlyos károkat okozott a fehérpenész a zöldbabban

Agrofórum Online

Tavaly Amerikában a csapadékos, hűvös időjárás következtében kedvező körülmények alakultak ki a fehérpenész terjedéséhez.

Tavaly Amerikában a csapadékos, hűvös időjárás következtében kedvező körülmények alakultak ki a fehérpenész terjedéséhez. Hatalmas károkat szenvedtek – mind a termés mennyiségében, mind minőségében – a zöldségtermesztők közül a zöldbabbal foglalkozók Pennsylvaniában és a környező államokban.

A fehérpenész mind a szántóföldi, mind a kertészeti kultúrákban igen gyakran előforduló betegség. A gomba fennmaradásához, terjedéséhez az is hozzájárul, hogy a termesztett növények mellett számos gyomfaj a gazdanövénykörébe tartozik. A Sclerotinia sclerotiorum több mint 400 növényfajt képes megfertőzni. Az áttelelő szkleróciumok fertőzőképességüket akár évekig is megőrizhetik. Ha a talaj felső rétegében kialakulnak a kedvező környezeti körülmények, spórákat kezdenek termelni, melyek a levegőből a gazdanövényre jutnak. A kezdeti tünetek a zöldbab szárán és a hüvelyein figyelhetők meg.

Először vízzel átitatott foltok jelennek meg, majd kialakul a gomba sűrű, fehér micélium bevonata. Itt újra létrejöhetnek a szkleróciumok, melyek a talajba kerülve biztosítják a kórokozó fennmaradását.
A Sclerotinia sclerotiorum elleni költséghatékony védekezés a tábla helyes megválasztásával kezdődik. Az olyan termőterületeken, ahol nagyobb a betegség előfordulásának a valószínűsége hosszabb vetésforgókat kell kialakítani, olyanokat, melyekben nagyobb arányban fordulnak elő a kalászosok és a kukorica. E növények alkalmazásával megszakítható a Sclerotinia életciklusa, a talajban csökken a szkleróciumok száma.

A talajművelés és a Sclerotinia fennmaradása közti kapcsolat vizsgálati eredményeiről számos tanulmányból lehet tájékozódni, azonban általános érvényű tanácsokat nehéz ezek alapján megfogalmazni. A pennsylvania-i vizsgálatok azt a feltételezést támasztják alá, hogy a talaj felszínén vagy ahhoz közel található szkleróciumok lebomlása rövidebb idő alatt zajlik le, forgatásos talajműveléssel ugyanakkor mélyen eltemetődnek e gombaképletek, ami a spóratermelésüket teszi lehetetlenné, azonban a következő évi szántással a felszínre kerülhetnek és elindíthatják a fertőzést. A csökkentett talajművelés (reduced tillage) következtében a felszínen lévő tarlómaradvány fizikai akadályt jelenthet a szklerócium számára a talajba jutáshoz (viszont a talaj nedvességtartalma növekszik a mulcsréteg jelenléte miatt).

A fehérpenész elleni biológiai védekezésre a Coniothyrium minitans nevű mikoparazita alkalmazható. A kórokozótól teljes mértékben nem képes megtisztítani a területet, azonban a fertőzési nyomást számottevően csökkenti a szkleróciumok pusztításával.

Az első fungicides kezelésre a zöldbab 10-20 %-os virágzásában, a másodikra az ezt követő 7-10 nap múlva kell hogy sor kerüljön olvasható a http://extension.psu.edu címen a világhálón.

Összeállította és fordította: Polgárné Balogh Eszter

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

Permetezőgép a somogyi dombokra szabva

2018. november 22. 14:20

Az első Hardi permetezőgép 12 évvel ezelőtt került Kiss Lajos családi gazdálkodó tulajdonába, és azóta is járja a Somogy megyei földeket. Idén egy új Navigator 4000 permetezőgéppel bővült a gépállomány.

Gépészet Videó

A gabonavírusok szerepe a gyakorlatban

2019. május 25. 07:19

Hazánkban évente megközelítőleg 1 millió 250 ezer hektáron termesztünk őszi búzát. Termesztett gabonaféléinket számos vírus, baktérium és gomba kórokozó betegítheti meg. A vírusok elleni védekezésben a fő gondot az jelenti, hogy ellenük csak preventíven tudunk fellépni.

Mi okozhat mézgafolyást a csonthéjas gyümölcsfáknál?

2019. november 27. 12:17

K. Dezső kérdése: Csonthéjas gyümölcsfáimon gyantafolyást vettem észre. Esetleg növényvédelmi probléma okozza? Mi a teendőm vele?

Az amerikai bivalykabóca újra a figyelem középpontjában - Vírusvektor kabócák az amerikai szőlőültetvényekben

2018. május 7. 18:35

A Washington állam területén is előforduló vírusos betegség vektorainak kutatása során a figyelem két kabócafajra irányul.