Növénytermesztés

Rekordszámú résztvevő a budapesti Vetőmag Világtalálkozón

Agrofórum Online

Az évente megrendezésre kerülő Vetőmag Világkongresszus (World Seed Congress) helyszínéül a Nemzetközi Vetőmag Szövetség (ISF, International Seed Federation) választása 2017-re Magyarországra esett.

A budapesti kongresszusra rekordszámú vendég érkezett, az 1700 regisztrált résztvevő Európát, Ázsiát, Amerikát, Afrikát és Ausztráliát képviselte. A rendezvény többéves előkészítésében az ISF mellett a VSZT (Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács) és a szervezeten belül erre a célra alakult Magyar Nemzeti Szervező Bizottság vállalt szerepet. A Hungexpo Budapest Vásárközpont területén zajló világkongresszus hivatalos megnyitó ünnepségét követően a szakmai munka különböző szekciókban zajlott, illetve az e célra kialakított helyszínen folytak az üzleti tárgyalások. A kongresszust a globális vetőmagipart képviselő kiállítók tovább színesítették.


A Vetőmag Világtalálkozó helyszíne e Hungexpo Budapest Vásárközpont G épülete volt

A megnyitó ünnepségen Jean-Christophe Gouache, a Nemzetközi Vetőmag Szövetség (ISF) elnöke, Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere, Pavelka Árpád, a Magyar Nemzeti Szervező Bizottság (MNSZB) elnöke, Donald Coles, a 2018-as brisbane-i ISF Vetőmag Világkongresszus szervezőbizottságának elnöke, Michael Keller, a Nemzetközi Vetőmag Szövetség (ISF) főtitkára köszöntötte a megjelenteket.


Michael Keller, az ISF főtitkára, Pavelka Árpád, a MNSZB elnöke, Jean-Christophe Gouache, az ISF elnöke, Takács Géza a VSZT elnöke és Polgár Gábor a VSZT ügyvezető igazgatója

A növekvő világnépesség megfelelő mennyiségű és minőségű élelmiszerrel való ellátásának alapvető feltétele a rendelkezésünkre álló genetikai erőforrások megőrzése. Ezek az értékes genetikai anyagok jelenthetik a kulcsot olyan jövőbeli kihívások megoldásához, melyekkel jelenleg még nem is számolunk – kezdte megnyitó beszédét Jean-Christophe Gouache. A Nemzetközi Vetőmag Szövetség elnöke hangsúlyozta, hogy a minden szinten, folyamatosan változó környezetben az ISF fő célkitűzése a vetőmagok szabad mozgásának, előállításának és kereskedelmének támogatása nemzetközi sztenderdek kialakításával és a jogszabályok harmonizációjának elősegítése révén. A hihetetlen gyors változások a tudomány és a kutatás világát is elérték. Vetőmag szakmai berkekben a CRISPR/Cas9 (ez a rendszer – mely a prokarióták védekezési módszere a vírusok és káros plazmidok ellen – teszi lehetővé a génszerkesztést), kifejezés – mely néhány évvel ezelőtt még nem volt ismert – vált az egyik leggyakoribbá; világszinten naponta körülbelül 10 újonnan megjelenő cikk témájaként szerepel. Az ISF fontos feladatának tartja az új növénynemesítési innovációk és módszerek megismertetését a szakmai és a szélesebb közönséggel is.


Szakmai megbeszélés

Szijjártó Péter köszöntőjében kiemelte, hogy a globális éghajlatváltozás hatására egyre szaporodnak a természeti katasztrófák, egyre gyakoribbá válnak a szélsőséges időjárási helyzetek, melyek összességében az élelmezésbiztonság mérséklődéséhez vezethetnek. Hazánk e káros hatások tompítása érdekében az EU-tagországok közül elsőként ratifikálta a párizsi klímaegyezményt. Magyarország külgazdasági és külügyminisztere elmondta, hogy e globális méretű problémák megoldására új technológiákra, új innovációkra van szükség a mezőgazdaságban, így a vetőmagszektorban is. A növénytermesztés és a vetőmag-előállítás számára a környezeti körülmények közül a víz alapvető fontosságú, ezért Magyarország kiemelt hangsúlyt fektet a vízgazdálkodás fejlesztésére. A növekvő világnépesség élelmiszerrel történő ellátására hosszú távon csak a fenntarthatóság kritériumrendszerének megfelelően van mód, e folyamatnak első eleme a vetőmag – zárta gondolatait Szijjártó Péter.


Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere

A Magyar Nemzeti Szervező Bizottság nevében Pavelka Árpád üdvözölte a világ 75 országából érkezett résztvevőket. Az elnök felelevenítette, hogy 34 évvel ezelőtt is Magyarország látta vendégül a globális vetőmagipar szereplőit a FIS (Federation Internationale du Commerce des Semences/Vetőmagkereskedők Nemzetközi Szövetsége) kongresszus keretében. A 2017-es rendezvény emlékére a VSZT egy reprint kiadvánnyal készült, mely az egykori Mauthner Ödön vetőmagkereskedő 1911-ben kínált portékáit mutatja be és a termelők tapasztalatait, visszajelzéseit tartalmazza. A kongresszus bemutatkozási lehetőséget teremt Magyarország számára, mely új exportpiacok megnyílását eredményezheti – hangsúlyozta Pavelka Árpád.

A magyar szervezőbizottság elnökének köszöntőjét az ausztrál bizottság vezetőjének invitáló szavai követték. 2018-ban ugyanis Ausztrália harmadik legnagyobb városában, a szubtrópusi klímájú Brisbane-ben kerül megrendezésre a Vetőmag Világtalálkozó. Donald Coles röviden bemutatta Ausztrália mezőgazdaságát kiemelve a kutatás, fejlesztés és innováció meghatározó szerepét, majd rövid ízelítőt kaphattunk az ország természeti és kulturális értékeiből.


Kongresszusi résztvevők

A megnyitó ünnepség Michael Keller köszöntőjével zárult. A Nemzetközi Vetőmag Szövetség főtitkára a vetőmagipar szereplőit összekötő kapcsolatok hálózatára, az együttműködés erejére hívta fel a figyelmet. Éppen ezt fejezi ki a találkozó szlogenje – Growing beyond bridges –, melynek szimbolikus hátteret nyújtanak a Budát Pesttel összekötő hidak is. Az évenként megrendezett világtalálkozók a gyümölcsöző üzleti kapcsolatok építésének kiváló terepei. A főtitkár kiemelte, hogy az ISF nagy hangsúlyt fektet a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok terjesztésére, a biodiverzitás megőrzésére, valamint az innovatív növénynemesítési technológiák és az alkalmazott kutatás támogatására. Michael Keller elmondta, hogy a minőségi vetőmag biztosítása érdekében elkerülhetetlen a növényegészségügyi szabályozás és az elfogadott sztenderdek harmonizációja. Végül a vetőmagipart fenyegető veszély, az illegális vetőmag-kereskedelem elleni közös küzdelemre hívta fel az ISF tagok és a vetőmagüzletben érdekeltek figyelmét.

(Polgárné Balogh Eszter – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

Őszi árpa. A csúcsok csúcsai

2019. július 27. 07:17

A SAATEN-UNION hagyományosan erős ősziárpa-portfóliója mind a kétsoros, mind a többsoros szegmensben rendszeresen bővül.

Szója: meghálálja a választását

2020. február 16. 08:15

A SAATEN-UNION olyan szójafajtákkal foglalkozik, amelyek közül hazai viszonyok között, eltérő termesztési célok esetén is mindenki megtalálja a neki megfelelőt.

Érdemes beáztatni a magokat vetés előtt?

2020. március 26. 04:38

K. Csaba kérdése: Azt tanácsolták ismerőseim, hogy vetés előtt áztassam be a magokat. Mi az előnye, érdemes-e csinálni?

Megjelent: A nagy hozamok a mélyben gyökereznek

2018. augusztus 22. 11:22

Ingyenesen letölthető, gyakorlatias szakkönyv a RAPOOL kiadásában, amelynek fókuszában a repce ideális gyökérrendszerének kialakítása áll.