Zöldség-Gyümölcs

Új dimenziók a precíziós kertészetben

Agrofórum Online

Egyedülálló módon alkalmaz térinformatikai eszközöket a kertészetben a Debreceni Egyetem agrárkarának egyik fiatal kutatója.

Egyedülálló módon alkalmaz térinformatikai eszközöket a kertészetben a Debreceni Egyetem agrárkarának egyik fiatal kutatója.

– Vizsgálataink olyan távérzékelési eszközökkel kezdődnek, amelyekkel az emberi szem számára láthatatlan információkat tudunk gyűjteni a gyümölcsfákról. Ezekkel a speciális távérzékelő eszközökkel és térinformatikai szoftverekkel meg tudjuk határozni például, hogy milyen a gyümölcsfák klorofilltartalma, mekkora és milyen mennyiségű termés várható, mi lehet a betakarítás optimális időpontja, vagy melyek lehetnek a legcélszerűbb tárolási és feldolgozási eljárások a szüretet követően – magyarázza Riczu Péter, a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Víz- és Környezetgazdálkodási Intézetének tudományos segédmunkatársa.

A különböző technológiák (multi- és hiperspektrális laboratóriumi és terepi eszközök, speciális kamerák, 3D lézerszkenner, hőkamerás rendszerek) alkalmasak lehetnek arra, hogy az ültetvényben bekövetkező változásokat, különbségeket is feltárják, és bizonyos növénykórtani betegségeket – már a tünetek megjelenése előtt – érzékelni lehessen. Kutatásuk során egy tűzelhalásjárvány előtt már 20 nappal – viszonylag nagy biztonsággal – meg tudták mondani, mely gyümölcsfák fognak kipusztulni. Pontosan meg tudják mérni a gyomok térbeli és időbeli változásait is, amivel jelentősen növelhető a növényvédelmi beavatkozások hatékonysága.

A Debreceni Egyetem Pallagi Génbankjában és Gyakorlóhelyén egy intenzív, csepegtető-öntözőrendszerrel ellátott, jéghálóval védett almaültetvényen már évek óta folytatnak különböző vizsgálatokat. A távérzékelési felmérések széles körű alkalmazását 2010-ben kezdték el Riczu Péter irányításával, aki nemrég első helyezést ért el az egyik kereskedelmi bank ösztöndíjpályázatán, a fiatal debreceni kutató a szakmai zsűri véleménye alapján bizonyult a legjobbnak.

A távérzékelési eszközöket és módszereket az almaültetvényen kívül kipróbálták már napraforgó-, kukorica- és búzatáblákon, valamint gyepterületen is. A Tokaji Borvidék Szőlészeti és Borászati Kutatóintézettel együttműködve idén már több alkalommal precíziós felméréseket végeztek szőlőültetvényeken is. Folyamatosan bővítik az alkalmazott eszközök körét is, jelenleg a drónról történő felméréseket tesztelik.

– Ezek a technológiák viszonylag drágák, de néhány tíz hektárnál nagyobb területen már megérheti a befektetést a gazdaságoknak, bár ez több tényezőtől is függ. Magyarországon ez a fajta komplex távérzékelési módszer a kertészetben teljesen újszerű. Európa jónéhány országában és Amerikában már alkalmazzák, a gazdák ott rendszerként, szolgáltatásként vásárolják meg. Ez a fajta információ-beszerzés bizonyos eszközök esetében hatékonyabb lehet, mint magának az eszköznek a megvásárlása – teszi hozzá Riczu Péter.

A Magyarországon egyedülálló módszer további fejlesztési lehetőségeket rejt még magában, mivel két olyan tudományterületet ötvöz, ami jelenleg nem áll szoros kapcsolatban egymással: a térinformatikát és a kertészetet. Az eszközök fejlődésével (gyorsaság, felbontás, automatizálási lehetőségek stb.) még hatékonyabb adatgyűjtés válhat lehetővé, ráadásul azok kombinálásával új típusú információk állhatnak a gazdák rendelkezésére, ami növelheti egy kertészet vagy egy mezőgazdasági farm jövedelmezőségét a jövőben.

(Debreceni Egyetem Sajtóiroda – TH)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bajban az európai gyümölcsfeldolgozók

2020. szeptember 28. 08:17

A koronavírus terjedése miatti válság hatására a gyümölcsfeldolgozókban hiányzott a betakarítási munkálatokat végző idénymunkások egy jelentős része Nyugat-Európában ebben a szezonban.

A tavaszi fagyok miatt szálltak el a gyümölcsárak

2020. szeptember 20. 08:20

A katasztrofális tavaszi időjárás miatt drágultak a gyümölcsök tavalyhoz képest - mondta a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kertészeti és beszállítóipari osztályának elnöke.

Folytatódott a gyümölcsök ütemes drágulása

2020. szeptember 14. 10:47

2020. augusztusban a fogyasztói árak átlagosan 3,9 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál.

Figyeljünk a gyümölcs- és a szőlő szaporítóanyagok kitermelési határnapjára

2020. szeptember 10. 10:47

A szabadgyökerű gyümölcsfaiskolai és szőlőiskolai ültetési anyagok termelési ciklusa ősszel, a növényállományok kitermelésével zárul.

Továbbra is mély gödörben a holland kertészeti ágazat

2020. július 26. 08:43

A holland kertészeti kivitel 2020 áprilisában 11 százalékkal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban. A legnagyobb csökkenést – mintegy 35 százalékot – a vágott virág kivitelében regisztrálták.

A világ egyik legédesebb paradicsoma Veresegyházról jön

2018. május 18. 07:12

A világ egyik legédesebb paradicsomát termesztik Veresegyházon. A vállalkozás 2016-ig 85 százalékban exportra termelt, de az ügyvezető tudatosan csökkentette az arányt, mert nagy dobásra készül.

Ma ünnepli 100. születésnapját Bálint gazda - Portré

2019. július 28. 05:36

Július 28-án ünnepli 100. születésnapját Bálint György, az ország Bálint gazdája. Az MTVA Sajtóadatbankjának portréját olvashatja cikkünkben.

Jéggel a fagy ellen: fagyriasztás és fagyvédelmi öntözési rendszer

2019. április 9. 16:37

A precíziós gazdálkodás elengedhetetlen elemei a saját területre vonatkozó agrometeorológiai adatok. A szántóföldi kultúrákban történő hasznosításon túl újabb felhasználási területe a tavaszi fagyriasztás és fagyvédelmi öntözésirendszer-vezérlés a gyümölcsösökben.