Közelmúltban megjelent növénybetegségekről, kártevőkről és a legújabb kutatási eredményekről is szó volt a 20. Tiszántúli Növényvédelmi Fórumon.
Közelmúltban megjelent növénybetegségekről, kártevőkről és a legújabb kutatási eredményekről is szó volt a 20. Tiszántúli Növényvédelmi Fórumon.
Az utóbbi években felbukkant állati kártevők, növénybetegségek és gyomok veszélyeiről, a városi zöldterületek növényvédelméről, valamint a legújabb fejlesztésű, környezetbarát növényvédőszerek alkalmazásáról is tanácskoztak a szakemberek október 21-én a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Növényvédelmi Intézetének rendezvényén, a 20. Tiszántúli Növényvédelmi Fórumon. A jubileumi konferenciára nyolc országból érkeztek előadók. Ebben az évben is átadták a „Gulyás Antal emlékérem a növényvédelemért” kitüntetést: a Debreceni Egyetem Balásházy János Gyakorló Szakközépiskolája, Gimnáziuma és Kollégiuma kertész mérnök tanárának, növényvédelmi szakmérnökének, Dobos Irénnek a munkásságát ismerték el a díjjal.

Részt vett a rendezvényen Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára is, aki az agrárium utóbbi években elért eredményeiről, a földeladásokkal kapcsolatban a kisbirtokok művelőinek támogatásáról beszélt.
– Tavaly az elmúlt öt év csúcspontját érte el a magyar mezőgazdaság: nőtt a termelés jövedelmezősége, a gazdálkodók 320 milliárd forintot fordítottak fejlesztésre, ami húsz százalékkal több a korábbi évinél és az ágazatban foglalkoztatottak száma is nőtt ötezerrel, 189 ezerre. A tervezett átalakítások, az új agrárpolitika célja éppen az, hogy minél többen tudjanak megélni a mezőgazdaságból – hangsúlyozta Nagy István.

Az államtitkár kiemelte, hogy az agrárágazat egésze kihívás előtt áll. A biológiai és ökológiai sokszínűség a növényvédelmet is komoly feladatok elé állítja: az embereknek egyre nagyobb az igényük az élelmiszerbiztonságra, aminek meghatározó tényezőjét jelenti a felelős növényvédelmi szakemberek munkája. A résztvevők kérdéseire válaszolva elmondta, hogy a növényorvosok társadalmi megbecsülését a korszerű, nappali növényorvos mesterképzés (MSc) alapozhatja meg.
A vidékfejlesztési program keretében 2020-ig 1300 milliárd forintot fordítanak majd többek között beruházások ösztönzésére és fiatal gazdák támogatására. Ez utóbbi kiemelt cél, mivel éppen generációváltás zajlik a magyar mezőgazdaságban. Nagy István államtitkár a fiatalok támogatásában és a kellő szaktudásban látja az agrárium jövőjének zálogát.

A 20. Tiszántúli Növényvédelmi Fórum október 22-én, csütörtökön szakmai kirándulással zárult, az „Europa Nostra”-díjat nyert Mádra és Hercegkútra látogattak el a hazai és külföldi növényvédelmi szakemberek.
(Debreceni Egyetem)