Gépészet

Optimális vetés talajszkenner alkalmazásával

Forrás: Tom McKenny - Agrofórum Online

A talajtérkép-adatok alkalmazása a termelési döntés meghozatalában a közeljövő fontos módszere lehet, amelynek kialakulását a Precision Planting cég legújabb eszköze, a szenzortechnológiával összekötött magágytömörítő felgyorsíthat. 

A SmartFirmer képes felmérni és térképezni a talaj szervesanyag- és nedvességtartalmát, valamint a növényi maradványok mennyiségét, ezáltal lehetővé teszi a tőszámmennyiség vagy a vetőmagfajta valós idejű szabályozását.

Amikor a magokat a talajfelszín alá helyezzük, akkor azok egy új világba kerülnek. Egy olyan világba, amelynek a működését a gazdálkodók már régóta szeretnék megismerni és megérteni. Mit tennénk, ha lenne egy ablakunk, amelyen keresztül láthatnánk, hogy mi történik a felszín alatt?

A Precision Planting társaság az elmúlt évben tesztelt egy új eszközt, amelyet SmartFirmer-nek neveznek, és amely a gazdálkodók számára bepillantást nyújt a felszín alatti világba. A kobaltházú eszköz a hagyományos vetőmag fix elhelyezését kombinálja egy optikai szenzor általi szkenneléssel, bemutatva ezáltal a felszín alatti történéseket. A felszín alá tekintés lehetővé teszi a gazdálkodók számára a vetési mélység és az adag automatizálását, valamint a sortisztító manuális szabályozását a magkörnyezet optimális biztosítása érdekében.

„A készülék használói automatikus információhoz jutnak a szervesanyag, a növényi maradványok és a nedvességtartalom eloszlásáról” – mondta Cory Muhlbauer, a Precision Planting agronómusa. A SmartFirmer olyan pontosságú térképet készít a sorokról, amely korábban elképzelhetetlen volt. A 20/20 SeedSense monitor képes közvetlen adatmegjelenítésre a képernyőn és a Climate FieldView applikáción keresztül egyaránt. Muhlbauer szerint ez a megoldás az első valós idejű szabályzási és térképezési rendszer, amellyel a gazdálkodók képesek a talaj szervesanyag-tartalmához igazított vetési adag automatikus szabályozására.

Ha például a talaj szervesanyag-tartalma eléri a 3%-ot, akkor a farmer automatikusan megnövelheti a kukorica tőszámot. Ha viszont olyan területre ér ahol a szervesanyag-tartalom alacsony, ott csökkenti a tőszámot annak érdekében, hogy elkerülje a vetőmagveszteséget a kevésbé produktív talajon.

A SmartFirmer mutatja a talaj nedvességtartalmát, amelynek ismeretében a gazdálkodó tudja, hogy a vetőmag megfelelő helyre került. Ha pedig nem, akkor módosítja a vetés mélységét.

A cég tájékoztatása szerint a No-till területeken lévő növényi maradványok, illetve a takarónövények nem zavarják a készülék működési pontosságát.

A SmartFirmer készülék észleli a barázdában lévő növényi maradványokat, és tájékoztatja a farmert a barázda tisztaságáról. Ugyanakkor az optikai szenzor nem veszi figyelembe a növényi maradványokat a szervesanyag-, illetve a nedvességtartalom meghatározásánál.

Az észlelések végül a vetőgép beállításának módosításához vezetnek, például a sortisztító erejének növeléséhez, amelynek eredményeként a növényi maradványok eltávolíthatók.

A SmartFirmer felszerelhető a meglévő vetőgépekre, és megfelelően működik a meglévő Precision Planting monitorokkal.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Jacto: önjáró permetező-, önjáró műtrágyaszóró-, önjáró vetőgép

2020. szeptember 27. 04:36

A Máquinas Agrícolas Jacto S/A családi vállalat magas műszaki színvonalú mezőgazdasági gépeket gyárt és innovatív szolgáltatásokat ajánl a precíziós mezőgazdaság számára.

Cséplés a 100 éves gőzgéppel - Veteránok Bábolnán

2020. szeptember 21. 09:50

Akkoriban a kor legtöbb gőzgépét csak jó minőségű feketeszénnel lehetett üzemeltetni, a magyar fejlesztők azonban célul tűzték ki, hogy a tulajdonosok fával, kukoricaszárral, kukoricacsutkával, az erdőn, a táblán megtalálható melléktermékekkel, hulladékokkal is felfűthessék.

Gépészet Videó

Szintet lépett a Fendt Xaver robotprojekt

2020. szeptember 17. 05:37

A Fendt Xaver program célja elsősorban az, hogy a szakemberek olyan intelligens rendszerekkel kísérletezhessenek, amelyeket később a nagyobb gépekben is alkalmazhatnak majd.

„Újra színre lépnek a gépek!” - 33. Bábolnai Gazdanapok

2020. szeptember 12. 04:36

Az AGROmashEXPO/AgrárgépShow program januárban nagy sikert aratott, az országos hatású szántóföldi bemutatók közül pedig, a COVID-19 következtében csupán a bábolnai kiállítás valósult meg.

A magyaroknak NAGYOBB van, mégis JOBBAN kihasználja az adottságait ez a picike ország a BUSA KS segítségével!

2020. május 12. 10:24

Hollandia, az ország, ami fentről szemlélve egy óriási patcheworknek tűnik. Amerre a szem ellát mindenütt szigorúan rendezett mezőgazdasági területeteket látunk.

Miért vásárolnak manapság GPS-es sorvezetőt a gazdák? - Megkérdeztük őket!

2019. március 4. 08:47

A sorvezető GPS-ek már minden gazdaság elengedhetetlen részét képezik függetlenül attól, hogy mekkora területen foglalkoznak szántóföldi növénytermesztéssel. Megkérdeztük a gazdálkodókat, hogy manapság miért vásárolnak sorvezető készüléket, és hogy melyik funkciókat tartják a leghasznosabbnak.

Nem hittem, hogy egy talajtani tábor izgalmas lehet…

2020. szeptember 19. 13:42

„Talajtani tábor? Erre tényleg kíváncsiak a fiatalok? Nekem ez a program elsőre minden, csak nem csábító” - kezdtem a beszélgetésünket őszintén, némi szkeptikus hangvétellel.

A Trimble bemutatta az Advisor Prime-ot

2018. április 16. 07:24

Az Advisor Prime új internet-alapú megoldás, amely segít a gazdáknak a növénytermesztés bonyolult rendszerének hatékonyabb irányításában.