Növénytermesztés
Fizetett tartalom

A víz a legfontosabb tápanyag

Yara Hungária

A növénytermesztés bármely részével – termeléssel, szaktanácsadással – foglalkozók már hetek óta aggodalommal nyitják meg a meteorológiai honlapokat esőfelhők kutatása reményében. A májusi eső valóban aranyat fog érni, mert a gabonák, repcék esetében a szárazság miatt komoly termésveszteségek következhetnek be, az elvetett tavaszi növények pedig a porban várják a kelesztő égi áldást.

Sajnos a szárazság kezdete egybe esett a gabonák, repcék egyik legérzékenyebb fenológiájával: a bokrosodás végére – szárbaindulás kezdetére, repcénél a késői rozettás állapotra. Sokszor az erős szél is tovább szárította a felső talajrétegeket. A hajnali alacsony, majd a napközbeni meleg hirtelen váltakozása, illetve a napokig tartó légköri aszály is káros hatással volt a növényekre. Az ország több részén komoly fagykárral is számolni kellett.

A növények többféleképpen reagálnak/tak ezekre a stresszhelyzetekre. A növények gázcseréje, és a fotoszintézishez szükséges szén-dioxid felvétel nagy része a gázcserenyílásokon keresztül zajlik. Szárazság esetén a párolgás mérséklésére a gázcserenyílások bezáródnak, a fotoszintézis csökken. A fiatal, fejlődő levelek fotoszintézise olyan kicsi, hogy a légzéshez és a szintetikus folyamatokhoz szükséges asszimilátákat a kifejlett levelektől vonják el, ezért gyengébb tápanyagellátás esetén különösen szembetűnő a makroelemek hiánya. Szinte egyszerre jelentkezett nitrogén-, foszfor- és káliumhiány.

A szárazság fokozódásával a mikroelemfelvétel is gátolt, így sok helyről kaptunk fotókat réz, mangán, bór és cinkhiányokról. A másik növényi válasz a gyors generatív fejlődési szakaszba fordulás, a gyors kalászhányás, repcénél az intenzív szárképzés, virágzás.

A mindkét növény legnagyobb vízfogyasztása a szárbaindulás idején van. A műtrágyákkal – különösen káliummal, foszforral – való ellátottság esetenként 25-30 %-kal csökkenti a vízfelhasználást. A tápanyaggal rosszul ellátott növények kevesebb szárazanyagot termelnek, ugyanakkor több vizet fogyasztanak. A rosszul táplált növény pazarolja a vizet.

Még nem késő a növényeket kondicionálni, az aktuális kalász- és becővédelemmel egymenetben tápanyagot kijuttatni! Ehhez ajánlom figyelmükbe a YaraVita Universal Bio nevű termékünket. Ez a lombtrágyánk az esszenciális makroelemek mellett mikroelem kiegészítést is tartalmaz és kiválóan alkalmas arra, hogy a növények számára segítséget nyújtson a kritikus időszak átvészeléséhez. Dózisa 5 l/ha.

A tápanyagutánpótlásnál nemcsak a mit és hogyan kérdése fontos. Lényeges az időzítés. Ilyen szempontból – ha előre tekintünk – a tavaszi növényeknél is a folyamatos tápanyagellátás biztosítsa a cél. Napraforgónál, kukoricánál, szójánál is kihagyhatatlan lépés az „immunerősítés”. Ehhez javasoljuk a növények 4-8 leveles állapotában napraforgónál és szójánál a YaraVita Brassitrel Pro-t, kukoricánál a YaraVita Zeatrel lombtrágyánkat 3-5 l/ha dózisban.

És a címre visszatérve: Az utóbbi időben a Liebig hordó dongái közül gyakran a vízé a legrövidebb. Természetesen csak bizonyos mértékig, de a helyesen megválasztott tápanyagutánpótlással jelentősen csökkenthetjük a vízhiány okozta stresszt növényeinknél.

Ha még többet szeretne megtudni a szárazság stresszről, tekintse meg online előadásunkat a következő linken: Szárazság okozta stresszhelyzet kezelése kalászosoknál és repcénél

További hasznos információkat talál a www.yara.hu honlapunkon, szaktanácsért keresse bátran a Yara szakembereit.

Tóth Milena szaktanácsadó
Yara Hungária Kft.
+36 30 883 0731

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Alapozza meg a jó búzatermést már most ősszel!

2020. szeptember 30. 09:31

Ha ősz, akkor búzavetés, és ezzel együtt őszi alaptrágyázás. Legfontosabb kultúrnövényünk termésmennyiségét számos tényező befolyásolja. Ezek között is a tápanyag-ellátottság szerepe a legnagyobb, mintegy 30%-ban ezen múlik, milyen termést aratunk a következő nyáron.

Kalászosok trágyázása, de mikor hasznosul a „hasznos”?

2020. szeptember 25. 07:59

Termesztett növényeink táplálását szolgálja termőtalajaink tápanyagtőkéje, mely áll a talajképződés folyamán akkumulálódó természetes tápanyag tőkéből és a gazda által alkalmazott, azt kiegészítő és gazdagító trágyaanyagok hatóanyagaiból. Ezen talajban lévő tápanyagok (tőke formák) körfolyamatai határozzák meg a hozzáadott tápanyagok sorsát és hasznosulását (is).

Egy szerethető KWS Kashmir kukoricaállomány a Nyírségben

2020. szeptember 24. 19:04

Az 500 hektáron szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó Agro-Szolg Szövetkezetnél 2018 óta pedig KWS repce és kukorica is kerül a talajba.

FIGYELEM, FIGYELEM!

2020. szeptember 21. 11:31

10 éve vagyunk a piacon! Munkatársaink sokat tettek azért, hogy mostanra, amikor újabb nagy lépésre szánta el magát anyavállalatunk, mindenki számára ismertek legyenek a Caussade genetikát hordozó kalászosok. Minőségi vetőmag előállítást, eredményességet hirdető, több francia cég összeolvadásával új cégcsoport jött létre LIDEA néven.

Kevés repce teremhet az idén Franciaországban

2019. június 16. 04:47

Az előrejelzés szerint 2,94 tonnás hektáronkénti hozam várható, ami nem csupán a tavalyi 3,06 tonnától marad el, hanem ez a legalacsonyabb érték 2007 óta.

A RAPOOL új repcevetőmag-kezelési koncepciója – a maximális teljesítmény négy pillére

2020. június 18. 12:36

A háromszintű – rovarölő, gombaölő szeres és a csírázást elősegítő anyagokat tartalmazó – csávázás, valamint a frakcionált vetőmag által garantált előnyök elősegítik a csírázó repcenövény biztos és egyenletes kelését, még kedvezőtlen körülmények között is.

Fókuszban a gyakorlatorientált növényvédelmi kutatás

2018. február 6. 12:17

Az atkáktól a gyapottok-bagolylepkén és tripszeken át a mozaik vírusig. Keszthelyen gyűlt össze a növényvédős szakma.

RAPOOL-REPCÉK: DARIOT – a sebezhetetlen

2018. augusztus 2. 18:02

A DARIOT az első képviselője annak a speciális RAPOOL nemesítési irányzatnak, amelynek célja hagyományos nemesítési eszközökkel megoldást találni azokra a problémákra, amelyek a repcetermelők számára a neonikotinoid csávázás hiánya miatt jelentkeznek.