Számos olyan gazdálkodóval találkozom a hétköznapoban, akik érdekeltek a biotermesztésben, de nem mernek belevágni. Minden adottságuk megvan hozzá, de tartanak a változástól és az ismeretlentől. Akiket csak a bio-ellenőrzéstől való félelem (igen, ilyen is van) tántorít el, azoknak itt egy rövid összefoglaló, mi történik és mire kell számítania egy növénytermesztőnek a bejelentkezéstől a tanúsítvány megszerzéséig.
Fontos tudni, hogy Magyarországon mindkét ellenőrző szerv ugyanazon szabályrendszer alapján dolgozik, ám ebben a cikkben a Hungária Öko Garancia Kft. gyakorlati példáján keresztül mutatom be ezt a folyamatot.
Amikor felmerül bennünk a biogazdálkodás lehetősége, vagy már épp el is határoztuk, az első lépés a tanúsító cég kiválasztása és a kapcsolatfelvétel. A cég elküld a leendő partnernek egy bejelentkező csomagot, amely tartalmazza azokat az adatlapokat, amelyeket hiánytalanul kitöltve kell visszaküldeni. Szükség lesz a bejelenteni kívánt és konvencionális területekre, földhasználati lapjaira, a kultúrnövényre, a gazdaság típusára és ügyfél alapadataira.
Ezeket a cég bizalmasan kezeli. Ha mindez sikeres, az adatlapok beérkezésének napján megkezdődik a területek átállása. Ez a helyrajziszámra vonatkozik, így az adott kultúrnövény csak az átállási időt befolyásolja (2 vagy 3 év). Az átállás napjától kötelező betartani a bio irányelveket.
A gazdálkodó feladata innentől minden fontos változást bejelenteni (például új terület bekerülését, adatmódosítást), elküldeni a MÁK egységes kérelmét, az azzal megegyező vetéstervét (ehhez az alap táblázatot a tanúsító cég küldi), és időben megkérni a vetőmagengedélyt. Biogazdálkodásban nem használhatunk csávázott vetőmagot, de mivel az öko vetőmag felhozatal nem olyan nagy, mint a konvencionális, lehetőségünk van kezeletlen konvencionális vetőmag felhasználására is.
Ehhez viszont előtte írásos engedélyt kell kérnünk a tervezett mennyiség és fajta megjelölésével. Az év során legalább egy ellenőrzésre számíthatunk, amelynek időpontját az ellenőr telefonon, majd emailben is előre egyezteti. Érdemes erre a napra néhány órára teljesen szabaddá tenni magunkat, hiszen ha az ügyfél aznap mondja le az ellenőrzést, pótdíjat kell fizetnie.
Az ellenőrzés zökkenőmentes lebonyolításához készüljünk elő: őstermelői igazolvány, vállalkozás igazolása, földhasználati lapok, aktuális vetésterv, egységes kérelem, inputanyagok számlái, kimenő számlák vagy felvásárlási jegy (a számokat akár ki is takarhatják), hiánytalanul kitöltött és naprakész gazdálkodási napló, permetezési napló, konvencionális állattartással kapcsolatos dokumentáció, és minden releváns, év közben felmerülő, vagy előre kért feljegyzés, igazolás.
Az ellenőr a munkája során átnézi, hogy a gazdálkodás az előírásoknak megfelel-e: helyesen jelölték a bio (vagy konvencionális esetében nem jelölték) terméket, megvizsgálja, hogy igazolt-e a tevékenység, milyen növényvédőszereket és tápanyagot használtak fel, ügyel a párhuzamosság elkerülésére (tehát, hogy ne legyen azonos kultúrnövény/megkülönböztethetetlen fajtájú ültetvény ellenőrzött és konvencionális táblákban egyszerre), vagy adott esetben felhívja a figyelmet a státuszmegosztás lehetőségére.
Erre akkor lehet szükség, ha ugyanaz a kultúrnövény például átállási és öko státuszban is van (később került ellenőrzés alá valamelyik tábla), de az öko termést már értékesíteni szeretnénk. Ilyenkor a betakarítás előtt az ügyfél kérésére pótellenőrzésre kerül sor, és az ellenőr megbizonyosodik arról, hogy csak az öko termés kerül ilyen eladásra. A párhuzamosságot illetően pedig tudjunk arról, hogy az ellenőrzés napján is van lehetőség újabb táblák bejelentésére.
A terepi szemle során biztosítani kell a tárolókba, növényvédőszer-raktárakba való bejutást, valamint a kiválasztott táblák megtekintését, ahol mintavételre is sor kerülhet. Az ügyfél és az ellenőr körbejárja a területet, ezalatt megbeszélik a kezeléseket, művelési módot és a szezon tapasztalatait. A jegyzőkönyv megírásakor felmerülhetnek olyan hiányosságok, amelyeket a gazdálkodónak 2-4 héten belül pótolnia kell ahhoz, hogy a tanúsítványt kiállítsák. Ha súlyos eltérést nem tapasztal az ellenőr (tiltott növényvédelmi kezelés, műtrágyázás, szennyeződés, párhuzamosság), akkor a jegyzőkönyv lezárása után megkezdődik az irodai adatfeldolgozás, majd a tanúsítás.
A tanúsító végignézi a jegyzőkönyvet, adatokat, dokumentumokat, és bár felülbírálhatja az ellenőr munkáját, de alapvetően innen már csak egy lépés a tanúsítvány kiállítása. Ha mindent rendben talált, és az esetleges mintavételi eredmény is negatív lett, elkészíti a hivatalos íratot a termékekről. A bejelentkezés évében konvencionális, majd átállási, azután pedig (ültetvények kivételével) az öko státuszról. Ültetvény esetén a 3. év lejárta utáni betakarított termés lesz öko státuszú.
Az öko/bio minősítés hivatalos megszerzése után jelölhetjük a termékünket a 3 betűs szócskával. Fellélegezhetünk, de ne dőljünk hátra, mert az év során még bármikor számíthatunk szúrópróba ellenőrzésre.
Ne féljenek nyitni az újdonságokra, érdeklődjenek, kérdezzenek!