Egyre több a káposztabolha

Agrofórum Online

F. István kérdése: A káposztámat apró fekete bogarak rágcsálják. Mik ezek és hogyan tudok védekezni ellenük?

Aki válaszol: Tóth János kertészmérnök, okleveles növényorvos, szaktanácsadó

Kedves Olvasó!

A káposztáját a káposztabolhák rágcsálják, azon belül több faj is lehet a tettes, mint a fekete káposztabolha (Phyllotreta atra), közönséges földibolha (Phyllotreta cruciferae), nagy káposztabolha (Phyllotreta nemorum), kis káposztabolha (Phyllotreta striolata), feketelábú földibolha (Phyllotreta nigripes), közép káposztabolha (Phyllotreta undulata).

Fő károsítók az imágók, amelyek a levelek felületén kör-alakban hámoznak. A lehullott levelek alatt, a fák kérge alatt vagy farakások alá bújva telelnek át. Kora tavasszal a keresztesvirágúak családjába tartozó gyomokat kezdik rágni, majd amint megjelennek a csírázó retkek vagy káposztafélék, átvonulnak rájuk.

A visszamaradt epidermisz a levelek növekedésekor kiszakad és ennek következménye, hogy 1,5-2 mm átmérőjű lyukak látszanak. A károsítás gyakoriságától függően a növények fejlődésükben visszamaradnak, súlyos esetben elhalnak. A felsorolt fajok közül kivételt a nagy káposztabolha képez azzal, hogy lárvái a levéllemezben aknáznak. A többi faj lárvája viszont a gyökereket fogyasztja. A káposztabolhák felszaporodására az egymást követő napfényes, meleg, aszályos években kell számítani.

Az agrotechnikai eljárások minőségi elvégzésével és harmonikus tápanyagellátással a növények gyors fejlődése biztosítható és ezzel együtt elősegítjük a kártevőkkel szembeni tolerancia érvényesülését. Gondoskodjunk a keresztes virágú gyomnövények gyérítéséről. Csapadékhiányos időszakban előnyös a rendszeres öntözés, mert ezzel elősegítjük a növények gyors fejlődését, ugyanakkor riasztó hatást gyakorolunk a bolhákra.

Ezen kívül fontos betartani a vetésforgót, amennyiben elszaporodnának a területünkön, akkor a következő évben feltétlen tartsuk be az egyéves vetésforgót, és kétévente ne termesszünk ugyanott keresztesvirágúakat.

Amennyiben megoldható agrotechnikai védekezésként lefedhetjük fátyolfóliával a káposztát, így távol lehet tartani a kártevőket.

Az imágók tömeges jelentkezése esetén célszerű a kémiai védekezés deltametrin hatóanyagú készítménnyel.

A káposzta növényvédelmének nehézségei

2018. július 31. 08:34

Mintegy 22 hektár különböző káposztaféle (fejes-, vörös-, kel-) növényvédelmi szakirányítójaként szeretném megosztani gyakorlati tapasztalataimat a káposztafélék növényvédelmének legfőbb nehézségeiről.

Csökken a káposztatermelés

2018. október 8. 06:51

A fejes- és a vöröskáposzta magyarországi külkereskedelmi egyenlege negatív volt 2017-ben: az import 3,5 ezer tonnát ért el, míg a külpiacokra 2,5 ezer tonna került.

Értékes zöldségnövényeink I. rész

2018. június 29. 07:17

Hüvelyesek, levélzöldségek, káposztafélék. Nap mint nap használjuk, fogyasztjuk őket, mivel számtalan ételünknek elengedhetetlen alkotórészei, és kiskorunktól kezdve az „egyed, gyermekem, mert egészséges” kategóriába kerültek az érték- és étrendünkben.

A keresztesvirágúak földibolhái

2019. március 29. 10:37

A káposztaféléket már az ókori rómaiak is ismerték és nagyra értékelték, orvosságként tisztelték és a szegények orvosának titulálták. Jelentőségét nem véletlenül ismerték el, a hazánkban is évszázadok óta termesztett káposztafélék élettani szempontból számos előnyös tulajdonságokat hordoznak, magas a vitamin- (B1, B2, K1 és C), az ásványianyag- és a rosttartalmuk, így kedvelt élelmiszernövények.