Hogyan védekezzünk a cseresznyelégy ellen?

Agrofórum Online

Kertemben lévő cseresznyefák gyümölcsei késői érésűek, a cseresznyelégy fogására alkalmas sárga ragacslapokat már megvásároltam, hogyan helyezzem ki őket, mikor és hogyan védekezzek?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A károsítást cseresznyében két faj, az európai cseresznyelégy (Rhagoletis cerasi) és kelet-amerikai cseresznyelégy (Rhagoletis cingulata) nyüve is okozhatja. A két faj életmódját tekintve azonos; egynemzedékesek, báb alakban a talajban telelnek. Az imágók megjelenése is hasonló, fejük és a lábaik is sárgásbarnák. A keleti cseresznyelégy imágói (4-5 mm-es) az európai cseresznyelégyhez (3,5-4,5 mm-es) viszonyítva valamivel nagyobb méretűek. A két faj megkülönböztetése az imágóik szárnyrajzolata alapján lehetséges. Az európai cseresznyelégy szárnyán a 3. és 4. fekete csík között jellegzetes, rövid ék található, ami az amerikai faj szárnymintázatából hiányzik. Az európai cseresznyelégy szárnya végén V-alakú rajzolat található, ami nem ágazik el, míg keleti társának V-alakú rajzolatában a 4. csík különböző formákban ágazik el. Gyorsan melegedő tavaszon az európai faj rajzása már április végén elkezdődhet. Általánosan azonban a cseresznyelegyek május közepén rajzanak és a korai, zsendülő, sárga cseresznyék epidermisze alá rakják tojásaikat.

A ragacslapokat magasra, legalább 4-5 méteres magasságban kell kihelyezni, úgy hogy a csapda sárga felületét minél hosszabb ideig érje a napsütés. Kihelyezésük időpontja korai fajtáknál általában már április végén meg kell történjen. A gyümölcsök megvédése érdekében házikertben a csapdák nagyobb számú kihelyezése is elegendő védelmet nyújthat. A csapda sárga színe miatt nem csak a cseresznyelegyek, hanem más rovarok nagyszámú befogására is szükséges felkészülnünk. A kémiai védekezést a cseresznyelégy imágók rajzásának megfelelően kell időzíteni, tojásrakásuk után a védekezésre már nincs lehetőség! A cseresznye fenológiai stádiumához viszonyítva, ez általában akkor szokott bekövetkezni, ha a cseresznye zöldborsó nagyságban van. A csapdák rendszeres vizsgálata szükséges, az elhúzódó rajzás miatt szüretig akár 2-3 kémiai beavatkozással megvédhető a cseresznye. A cseresznyelegyek ellen használható rovarölő szerek kontakt és felszívódó hatásmódú készítmények is rendelkezésre állnak. A védekezés megkezdésekor felszívódó (acetamiprid) majd később az érés előtt a rövidebb élelmezés egészségügyi várakozási idejű kontakt készítményeket (lambda-cihalotrin, deltametrin) alkalmazzuk.

Mivel védekezhetünk a molyok ellen házikertben?

2020. május 19. 12:38

Érdeklődnék, hogy mit tehetünk házikertben a molyok kártételének elkerülése, csökkentése érdekében? Pl. almamoly, barackmoly. Folytatnak-e az imágók érési táplálkozást, lehet őket célozni valami rovarölő készítménnyel, vagy a tojásból kikelő lárvákat kellene elcsípni mielőtt befúrják magukat? Milyen III. kategóriás eszközök vannak?

Milyen kárt okozhat a diófákon az almamoly?

2019. június 5. 04:38

K. Annamária kérdése: Azt hallottam, hogy az almamoly a diófákat is megtámadhatja. Milyen károkkal kell ebben az esetben számolnunk és hogyan védekezhetünk?

Mi rágja a rózsám leveleit?

2019. augusztus 17. 05:37

V. Erzsébet kérdése: A rózsák levelein szép sorban függeszkedve zöld testű, sötét fejű hernyók rágnak. Milyen károsítók ezek? Miként védekezhetek ellenük?