Komoly károkat okozhatnak az almásokban az aknázómolyok

Agrofórum Online

I. Katalin kérdése: A képen látható tüneteket találtam almafám levelein, mi okozza ezt és mit tehetek ellene?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Komoly károkat okozhatnak a gyümölcsültetvényekben különösen az almásokban az aknázómolyok. Hernyóik károsításukkal a leveleken különböző, fajra jellemző aknákat hoznak létre. Az egyes fajok az aknák hossza, szélessége, levélen belüli elhelyezkedésük alapján azonosíthatóak.  Károsításuk hatására korai lombhullás következhet be, ezzel jelentős mértékű gondot okozva. Ezáltal nem csak az adott évi termést, hanem a következő év termésmennyiségét is befolyásolja. Leggyakrabban az almalevél aknázómoly, almalevél-sátorosmoly, almalevél-törpemoly és a lombosfa-fehérmoly fordulnak elő gyümölcsfáinkon.

Az almalevél aknázómoly (Phyllonorycter blancardella) hernyója a leveleken erek által határolt, ellipszis alakú aknát készít. Jelenlétüket először a levél fonákán figyelhetjük meg.  Az almalevél sátorosmoly  (Phyllonorycter corylifoliella) lárvája a levél belsejében készíti el foltaknáját. Az akna ovális alakú, ezüstös színű, melynek közepén egy hosszúkás, barna színű folt alakul ki. Az almalevél-törpemoly (Nepticula malella) a levéllemezben kanyargós, vékony aknát készít. A lombosfa fehérmoly (Leucoptera scitella) lárvája pedig kör alakú aknát készít a levél belsejében. Később az aknában csigavonalban figyelhető meg a lárva ürüléke.

Az aknázómolyok rajzása feromon csapdával nyomon követhető. A védekezést a tömeges lárvakelés idején kell elvégezni. Nagyon fontos az első nemzedék tojásrakása előtti vegyszeres védelem, hiszen a lombozat ilyenkor még könnyen átpermetezhető, valamint a levélbe berágó hernyó ilyenkor találkozik a permetszerrel.

Hosszú hatástartamú, érintő hatású, rovarfejlődés szabályozó, kitinszintézist gátló hatóanyagokkal lehet ellenük védekezni. Az aknában fejlődő lárvák ellen már csak felszívódó szerekkel védekezhetünk hatékonyan. A levéltetvek ellen is használatos tiametoxam hatóanyagú készítmények az aknázómolyok ellen is védelmet biztosítanak. A vegyszeres védelem az emamektin benzoát, acetamiprid és klórpirifosz-metil hatóanyagokat tartalmazó szerekkel is megfelelő hatást biztosít.

Méhkímélő növényvédelem

2020. április 8. 14:48

A növényvédelmi munkálataink során kiemelt fontosságú a beporzó rovarok védelme, melynek szabályait a 43/2010 FVM rendelet 15. §-a szabályozza hazánkban. Ez alapján a növényvédő szerek felhasználását szabályozó engedélyokiratban is külön tételként felsorolják az adott készítmény méhekre gyakorolt hatását, besorolását, ezek az adatok a szerek csomagolásán olvashatók.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (3. rész)

2019. november 26. 14:02

A vetési bagolylepke hernyó alakban telel át, így a magas hernyópopuláció már tavasszal, korábban ritkán látott károkat okozott a kukorica és napraforgó kultúrákban.

Kellemetlen őszi meglepetés: a csócsárló

2018. október 7. 12:44

A gabonafutrinka (Zabrus tenebrioides) régóta ismert Magyarországon, mint a kalászos gabonák fiatalkori károsítója, előfordulásával szinte minden évben számolni kell. A kártevő számára döntő jelentőségű, hogy a peterakás idején milyen az időjárás, talál-e megfelelő, kellően nedves talajt.

Engedélyezéstől a göngyöleg visszaváltásáig - Növényvédelmi aktualitások az AGRYA rendezvényén

2018. június 6. 15:37

Az integrált növényvédelmi technológia egyes elemeinek összehangolt alkalmazásához elmélyült szakmai tudásra van szükség.