Komoly károkat okozhatnak az almásokban az aknázómolyok

Agrofórum Online

I. Katalin kérdése: A képen látható tüneteket találtam almafám levelein, mi okozza ezt és mit tehetek ellene?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Komoly károkat okozhatnak a gyümölcsültetvényekben különösen az almásokban az aknázómolyok. Hernyóik károsításukkal a leveleken különböző, fajra jellemző aknákat hoznak létre. Az egyes fajok az aknák hossza, szélessége, levélen belüli elhelyezkedésük alapján azonosíthatóak.  Károsításuk hatására korai lombhullás következhet be, ezzel jelentős mértékű gondot okozva. Ezáltal nem csak az adott évi termést, hanem a következő év termésmennyiségét is befolyásolja. Leggyakrabban az almalevél aknázómoly, almalevél-sátorosmoly, almalevél-törpemoly és a lombosfa-fehérmoly fordulnak elő gyümölcsfáinkon.

Az almalevél aknázómoly (Phyllonorycter blancardella) hernyója a leveleken erek által határolt, ellipszis alakú aknát készít. Jelenlétüket először a levél fonákán figyelhetjük meg.  Az almalevél sátorosmoly  (Phyllonorycter corylifoliella) lárvája a levél belsejében készíti el foltaknáját. Az akna ovális alakú, ezüstös színű, melynek közepén egy hosszúkás, barna színű folt alakul ki. Az almalevél-törpemoly (Nepticula malella) a levéllemezben kanyargós, vékony aknát készít. A lombosfa fehérmoly (Leucoptera scitella) lárvája pedig kör alakú aknát készít a levél belsejében. Később az aknában csigavonalban figyelhető meg a lárva ürüléke.

Az aknázómolyok rajzása feromon csapdával nyomon követhető. A védekezést a tömeges lárvakelés idején kell elvégezni. Nagyon fontos az első nemzedék tojásrakása előtti vegyszeres védelem, hiszen a lombozat ilyenkor még könnyen átpermetezhető, valamint a levélbe berágó hernyó ilyenkor találkozik a permetszerrel.

Hosszú hatástartamú, érintő hatású, rovarfejlődés szabályozó, kitinszintézist gátló hatóanyagokkal lehet ellenük védekezni. Az aknában fejlődő lárvák ellen már csak felszívódó szerekkel védekezhetünk hatékonyan. A levéltetvek ellen is használatos tiametoxam hatóanyagú készítmények az aknázómolyok ellen is védelmet biztosítanak. A vegyszeres védelem az emamektin benzoát, acetamiprid és klórpirifosz-metil hatóanyagokat tartalmazó szerekkel is megfelelő hatást biztosít.

Az oldalrügyön termő Pedro diófajta növényvédelmi tapasztalatai

2019. május 26. 10:24

Somogy megyében, Nágocs község külterületén, egy 11 ha-os Pedro fajtájú, 7 x 7 m térállású dióültetvényben végeztünk növényvédelmi vizsgálatokat.

Csupaszcsigák már szántóföldön is

2018. november 23. 05:33

Az elmúlt évek során az tapasztalható, hogy csapadékos időjárási körülmények között a csupaszcsigák szántóföldön is okozhatnak gazdasági mértékű kártételt. A leggyakrabban előforduló faj biológiájáról, a csapdázásról és a szántóföldi kultúrákban engedélyezett csigaölő készítményekről olvashatnak az összeállításunkban.

A gesztenye krifonektriás kéregkárosodása és az ellene való védekezés lehetőségei

2019. március 22. 06:47

A Cryphonectria parasitica gombát az USA-ban először 1904-ben írták le. Európába valószínűleg amerikai közvetítéssel került be, a járványszerű pusztítás Észak-Olaszországból indult.

Zsizsikek jelentősége, inváziós zsizsikfajok hazánkban

2020. augusztus 11. 13:55

A zsizsikekre – mint magban fejlődő, így könnyen széthurcolható csoportra – fokozottan jellemző az inváziós létforma. Magyarországon – és a világ nagy részén szintén – a borsó- és a babzsizsik játssza a vezető szerepet, de rajtuk kívül is akadnak még jelentősnek mondható fajok.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420