Mi károsítja a csodálatos ibolya leveleit?

Agrofórum Online

J. Adél kérdése: Kertünkben rengeteg ibolya található. Több növényen is megfigyeltem, hogy a levelek bepödrődtek. Mi okozhatja a jelenséget?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

Az ön ibolyáját gubacsszúnyog károsítja. A kora tavaszi dísznövények között talán az egyik legnépszerűbb virág az ibolya (1. ábra).

1. ábra Kékibolya

Úgy tűnik, hogy az ibolyát nemcsak az emberek, hanem a növényi károsítók is kedvelik, mert több károsítója van, nemcsak állati kártevő mint az ibolya-gubacsszúnyog, hanem gombabetegségek (lisztharmat, üszög, rozsda stb.) is megtámadják. Az ibolya-gubacsszúnyog Európa nagy részén és Észak-Amerikában honos, hazánkban gyakori, csak az ibolyát „kedvelik”. Az ibolya-gubacsszúnyog az ibolya levelén okoz elváltozást. A szúnyog szívásának hatására a levéllemez két oldalról a főér tengelye felé besodródik. A nőstény ide rakja tojásait. A 4-5 nap múlva kikelő lárvák a besodródott levél belsejében táplálkoznak majd bebábozódnak. A besodródott rész rendellenesen megvastagszik és szőrös lesz (2. ábra). Az elváltozás a tő belső levelein a legszembetűnőbb.

2. ábra: Ibolya-gubaszúnyog miatt bepödrődött levelű növény

A kifejlett egyed (imágó) körülbelül 2 mm hosszú, barnás testű (3. ábra).

3. ábra: Ibolya-gubacsszúnyog imágó

A lárvák változó színűek, kezdetben fehéres vagy sárgás, majd narancsszínűek (4. ábra).

4. ábra: Ibolya-gubacsszúnyog lárvák

 

5. ábra: Ibolya-gubacsszúnyog báb

A kifejlett bábot az 5. ábra szemlélteti. Az ibolya-gubacsszúnyog határozatlan nemzedékszámú faj. Az első nemzedéke április első felében jelenik meg, a második június közepe körül, a harmadik augusztus végén, szeptember elején, esetleg egy 4. generáció október elején. Az ibolya-gubacsszúnyog szaporodásához kedvező a 20-25 C° körüli hőmérséklet. Száraz forró nyár és hideg tél akadályozza a kártevő elszaporodását. Az utolsó nemzedék lárvái szabadban a kifejlett gubószövedékkel körülvéve telelnek át. A gubók egymáshoz tapadó csomókban besodródott levelekben találhatók.

Védekezés: A fertőzött leveleket távolítsuk el és semmisítsük meg. Nagyobb felületen szívókártevő ellen használt szisztémikus hatású szerekkel permetezzünk. Áprilistól vizsgáljuk azokat a gubacsokat, melyeket már elhagyott a gubacsszúnyog, ott nemsokára beindul a rajzás. A rajzó szúnyogok ellen áprilistól kezdődően szisztemikus növényvédő szerrel permetezzünk.

 

AgroApp – egy új növényvédőszer-kereső applikáció

2018. március 26. 17:39

Az AgroApp-ban készítmény, hatóanyag, kultúra és károsító alapján tudunk keresni. Az AgroApp ingyenesen letölthető Appstore-ból és Playstore-ból egyaránt.

Tévhitek az élelmiszer-biztonságról - interjú Bánáti Diánával, a Debreceni Egyetem dékánjával

2019. augusztus 13. 10:16

Egyes országokban, így Magyarországon is, a fogyasztók irreális mértékben aggódnak olyan, élelmiszerekkel kapcsolatos tényezők miatt, amiről, mi szakemberek tudjuk, sokkal kevésbé lenne indokolt. Ezzel együtt pedig olyan dolgokról nem tudnak, amiről szükséges lenne, így az nem is aggasztja őket.

A Bayer elkötelezett a fenntarthatóbb élelmiszer-termelési rendszer mellett

2019. október 15. 04:37

A Bayer tavaly az összes versenytársánál többet – pro forma számítások szerint 2,3 milliárd eurót – fordított Crop Science üzletága kutatás-fejlesztési tevékenységeire a mezőgazdaságban.

Összhangban a kukorica igényeivel

2018. március 29. 09:46

Hazánk időjárása – főként csapadék eloszlását figyelembe véve – egyre kiszámíthatatlanabb, ezért a tavaszi vetésű növényeink kelése és gyomosodása is gyakran heterogén.