Sz. Tiborné kérdése: Virágaimon, legutóbb a korallvirág levelein, fehér penészszerű foltok jelentek meg. Hasonló tünetek korábban más szobai virágomon is előfordultak. Hogyan védekezhetek ellene?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Érdeklődő!
Zárt légtérben (üvegházban, lakásban) tartott cserepes virágokat – télen is – gyakran megfertőzi a lisztharmat. A lisztharmat betegséget gombafertőzés okozza. Tünetei nagyon hasonlóak a különböző növényeken.
Jellegzetes, amikor a zöld leveleken 1-2 mm és 6-10 mm közötti átmérőjű kör alakú fehér, penészszerű foltok tűnnek fel, a foltok növekedhetnek, gyakran összeérnek, összefolynak. A fehér bevonat, ahogy a gomba elöregszik szürkévé, kissé szennyes színűvé válik. Alatta a parazitált növényi bőrszövet elhal, elbarnul. A gombára kedvezőtlen körülmények hatására a bevonat a felületről eltűnhet, utólag csak a barna, parás foltok jelzik korábbi jelenlétét. Az elkülönült fehér foltokat a levél felületére hullott egy-egy gombaspóra (konídium) csírázása, fertőzése okozza. Vannak esetek, amikor a leveleken egyenletes, vékony, nem feltűnő fehéres, lisztes bevonatot képez. Leveleken kívül a növény valamennyi zöld részét parazitálhatja.
Leggyakrabban a begónia, a borostyán, a Crassula, a dracéna, a fokföldi ibolya, a korallvirág, a mikulásvirág és a cserepes mini rózsák fajain fordul elő.
Védekezés lehetőségei:
• Az állományba csak egészséges, mentes egyedek kerüljenek be.
• Biztosítani kell a növények lombjának szellőzését, a párás levegő kedvez a gomba felszaporodásának. A virágok lombját, ha szükséges, csak reggel vagy délelőtt nedvesítsük, vízpótlásuk csak a talaj öntözésével történjen.
• Az első lisztharmat tünetek észlelésekor a fertőzött növényt – fertőzési forrást – különítsük el, a tünetes levelet vágjuk le, dobjuk zárt gyűjtőbe.
• A növények túltrágyázása, különösen a szükségesnél több nitrogén, valamint a túlöntözés, a növények szöveteit lazítja, fogékonnyá teszi. A hőmérséklettel és fényviszonyokkal összhangban kell a növények gondozását végezni. Ennek különös jelentősége van a téli fényszegény időszakban.
Lakásban, lakott helyiségben a szódabikarbónás permetezés ajánlott 0,3-1%-os töménységben, 8-10 naponkénti ismétléssel és megelőző jelleggel. Permetezésnél a teljes lombfelületet (levelek hátoldalát is) kezelni kell. Üvegházi, üzemi viszonyok között a kéntartalmú, az azoxistrobin, a penkonazol és a tebukonazol hatóanyagú szerek engedélyezettek, de bármelyik lisztharmat ellen engedélyezett szer hatásos.