Milyen gyomírtó szerrel kezelhető a hagyma?

Agrofórum Online

Sz. László kérdése: a foliába vetett hagymát milyen gyomírtóval kezelhetem állományban?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Hazánkban a vöröshagymát ritkán hajtatják. A vöröshagyma-hajtatás a termény piaci előkészítésének kézimunka igényessége miatt csak kisüzemben és házikertekben játszik szerepet. A hajtatásban alkalmazott gyomirtási technológia a zöldségnövények esetében a mechanikai műveletekre korlátozódik. Zárt térben a gyomirtószerek használata nem megengedett, ezért a gyommentesség fenntartása folyamatos kézi gyomlálással biztosítható. Az utóbbi években a vöröshagyma szabadföldi termesztése során alkalmazható készítmények száma is jelentősen lecsökkent. A hagyma levélzete az egész tenyészidőszakban ritka, gyomelnyomó képessége nincs, ezért a vegetáció ideje alatt csak herbicidekkel és a mechanikai gyomirtás kombinálásával lehet a gyommentességet biztosítani. Az állományban emiatt rendszerint az összes magról kelő gyom megtalálható.

Gyomirtás szempontjából fontos, hogy megkülönböztessük a magról vetett és a dughagymát. A dughagymáról szaporított étkezési vöröshagyma gyomirtása könnyebb feladat, ugyanis a dughagyma gyökérzete gyorsan növekszik, és nem kerülhet kapcsolatba a talaj felszínére kipermetezett gyomirtó szerekkel, ezért hatékonyabb készítményeket és magasabb dózist is lehet alkalmazni. A hagyma vetése után, de még kelése előtt a pendimetanil hatóanyag felhasználásával védekezhetünk a gyomok ellen. A magról vetett hagymát csirázás és kaszahányás (1-2 levél) között nagyfokú érzékenysége miatt tilos vegyszeresen gyomirtani. A vöröshagymában, állományban, azaz 3-4 leveles állapotban van lehetőségünk a vegyszeres gyomirtásra. A kétszikű gyomok ellen bromoxinil, klopiralid, klórprofám és a piridát hatóanyagú készítmények alkalmazhatóak. Az egyszikű gyomok ellen több szelektív egyszikűirtó készítmény is a rendelkezésünkre áll. Ezek pl. a  fluazifop-P, haloxifop-P és a propaquizafop hatóanyagot tartalmazó készítmények. A hagymalevél viaszrétegének megléte több gyomirtószer esetében a felhasználás egyik feltétele, ezért eső vagy öntözés után 2-3 napig ne gyomirtsunk.  Ezen túl fontos még tudnunk azt is, hogy a készítményekhez tilos a nedvesítőszer hozzáadása, és a 25 0C feletti kijuttatásuk sem megengedett.

A vízhiány tette tönkre a hagyma- és burgonyatermést

2018. szeptember 24. 07:16

Rossz hatással volt a száraz időjárás a hagymafélék és a burgonya termesztésére, miközben jó évet zárt a napraforgó és a paradicsom.

Ezeket ismeri? Tatárhagyma és a rakkyo

2018. október 22. 03:36

Összesen 780 hagymafaj közül a hat leggyakrabban fogyasztotton kívül még két olyan hagymafélét említ a nemzetközi szakirodalom, melyet számottevő volumenben termesztenek. Ezek a tatárhagyma és a rakkyo.

Összefogás és tárolókapacitás növelés segítheti a magyar hagymaágazatot

2019. január 14. 14:34

Azok az európai termelők vannak versenyelőnyben, akik jobb minőséget és nagyobb hozamot állítanak elő és rendelkeznek tárolókapacitással.

Csak a szükséglet felét fedezi a magyar hagymatermés

2019. augusztus 12. 08:38

Még kis mennyiségben kapható áttelelő vöröshagyma, a tavaszi, korai vetésű betakarítása pedig augusztus második felében kezdődik, közepes hozamra számítanak a termelők. Az éves 10-12 kg/fő hagymafogyasztásnak jelenleg csak 50-60 százalékát tudja lefedni a rendszerváltozás óta jelentősen visszaesett magyar hagymatermesztés.