Milyen gyomírtó szerrel kezelhető a hagyma?

Agrofórum Online

Sz. László kérdése: a foliába vetett hagymát milyen gyomírtóval kezelhetem állományban?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Hazánkban a vöröshagymát ritkán hajtatják. A vöröshagyma-hajtatás a termény piaci előkészítésének kézimunka igényessége miatt csak kisüzemben és házikertekben játszik szerepet. A hajtatásban alkalmazott gyomirtási technológia a zöldségnövények esetében a mechanikai műveletekre korlátozódik. Zárt térben a gyomirtószerek használata nem megengedett, ezért a gyommentesség fenntartása folyamatos kézi gyomlálással biztosítható. Az utóbbi években a vöröshagyma szabadföldi termesztése során alkalmazható készítmények száma is jelentősen lecsökkent. A hagyma levélzete az egész tenyészidőszakban ritka, gyomelnyomó képessége nincs, ezért a vegetáció ideje alatt csak herbicidekkel és a mechanikai gyomirtás kombinálásával lehet a gyommentességet biztosítani. Az állományban emiatt rendszerint az összes magról kelő gyom megtalálható.

Gyomirtás szempontjából fontos, hogy megkülönböztessük a magról vetett és a dughagymát. A dughagymáról szaporított étkezési vöröshagyma gyomirtása könnyebb feladat, ugyanis a dughagyma gyökérzete gyorsan növekszik, és nem kerülhet kapcsolatba a talaj felszínére kipermetezett gyomirtó szerekkel, ezért hatékonyabb készítményeket és magasabb dózist is lehet alkalmazni. A hagyma vetése után, de még kelése előtt a pendimetanil hatóanyag felhasználásával védekezhetünk a gyomok ellen. A magról vetett hagymát csirázás és kaszahányás (1-2 levél) között nagyfokú érzékenysége miatt tilos vegyszeresen gyomirtani. A vöröshagymában, állományban, azaz 3-4 leveles állapotban van lehetőségünk a vegyszeres gyomirtásra. A kétszikű gyomok ellen bromoxinil, klopiralid, klórprofám és a piridát hatóanyagú készítmények alkalmazhatóak. Az egyszikű gyomok ellen több szelektív egyszikűirtó készítmény is a rendelkezésünkre áll. Ezek pl. a  fluazifop-P, haloxifop-P és a propaquizafop hatóanyagot tartalmazó készítmények. A hagymalevél viaszrétegének megléte több gyomirtószer esetében a felhasználás egyik feltétele, ezért eső vagy öntözés után 2-3 napig ne gyomirtsunk.  Ezen túl fontos még tudnunk azt is, hogy a készítményekhez tilos a nedvesítőszer hozzáadása, és a 25 0C feletti kijuttatásuk sem megengedett.

Zöldségfélék kénigénye és kéntrágyázása

2019. április 24. 04:37

A kénhiányban szenvedő növény fejletlenebb, mivel gátolt a sejtosztódása és a fehérje szintézise. A ként a növények főleg szulfát formában veszik fel a talajból, de a levegő kéndioxid-tartalmát is képesek hasznosítani. Magában ként trágya formájában nem szoktunk adni, más tápelemek kísérőanyagaként visszük a tápoldatba (talajba).

Értékes zöldségnövényeink II. rész

2018. július 27. 11:07

Burgonyafélék, hagymafélék, gyökérzöldségek. Fogyasszuk őket is hasonlóan rendszeresen, mert egészségesek, kiskertekben is sikeresen termeszthetők hazánkban – kis odafigyeléssel. De pontosan miért is értékesek számunkra?

Vöröshagyma-termesztés a világon és Magyarországon

2018. október 6. 13:54

A vöröshagyma esetében nálunk a jelenlegi világtendenciák nem érvényesülnek. A termelés történelmi mélyponton van, nagyságrendje ma már a hazai szükségleteket sem fedezi. Az előrelépés csak a termesztés korszerűsítésétől várható. Ehhez nyújt segítséget a szerző a fajtatípusok és a különböző termesztési módok ismeretésével.

Elindult a vöröshagyma betakarítása

2019. június 7. 11:33

A technológiában is fejlesztések szükségesek, melyek legfőképp a betakarítási technológia, növényvédelem, a gyomirtás, a tápanyag-utánpótlás és az öntözés területére fókuszálnak.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420