Mit tegyünk a madárkár megelőzésére a szőlőben?

Agrofórum Online

M. János kérdése: Minden évben megdézsmálják a seregélyek a szőlőt. Mit tehetek ellene?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

A szőlőterületek ősi ellensége a seregély. A seregély védett madár, általában csapatokban, seregben támad, és percek alatt képesek lecsupaszítani egy nagyobb területet is. Nyár közepétől a szüret időszakáig károsítja, megdézsmálja az érett szőlőfürtöket.

A madarak kártétele ellen többféleképpen védekezhetünk. A védekezés klasszikus módszere a madárijesztő. A madárijesztők különböző ember formájú figurák, amik azt próbálják imitálni, hogy a gazda ott van, és elhessegeti a kertjébe betolakodókat. Ezeket a madarak hamar megszokják, és előszeretettel pihennek meg rajtuk. Ezek hatástalanok a madarak ellen. A madárriasztókhoz sorolhatók a műmadarak is. A ragadozó madarat (sas, sólyom, varjú, bagoly, nagy fülesbagoly) formázó makettek általában műanyagból készülnek. Az eszköz üreges, ezért kitölthetjük homokkal, álló figurát kapva, vagy fellógatjuk, akkor a szél hatására a lebegő-vadászó állathoz fog hasonlítani. A műmadarakat helyezgetni lehet a helyhez kötött és a lebegő forma között. Két-, vagy többféle fajú műanyag ragadozót is állíthatunk szolgálatba.

A hang hatású riasztás is lehetséges. Hatékonysága függ a védendő terület nagyságától is. Az akusztikus riasztás lényege, hogy a riasztó egy riadalmat keltő hangot ad ki. Ma a legelterjedtebb a propán-bután-ágyús, karbidágyús hanggal való elriasztás. Az ágyúra hasonlító berendezések általában időzíthetők, vagy mozgásérzékelővel vannak ellátva. Az időzítő szerkezet szikrával gyújtja meg a gázt és a robbanás hangjával riaszt. Egyes készülékek fényt is villantanak. A lövés hangjára megriadnak, és felszállnak a seregélyek, de egy idő után rájönnek, hogy nem éri őket bántalmazás a durranás után. Sőt, azt is megtanulják, hogy ahol nagy ágyúdörgés hallatszik, ott valószínűleg sok táplálék van.

A mechanikai elhárítással, azaz kék színű madárhálóval való védekezés igen hatásos módszer. Igaz, hogy a háló drága, de csak egyszer kell megvenni, és több éven keresztül lehet használni. Egyszerre letakarhatjuk vele a szőlő fürtzónáját, vagy az egész sort, vagy sorokat is.

Trichoderma-készítmények alkalmazása a szőlő metszési sebeinek védelmére

2019. január 30. 04:39

A WINETWORK az Európai Unió Horizon 2020 kutatási keretprogramjában támogatást nyert projekt. A célja egy nemzetközi kutatóhálózat létrehozása, amely az európai bortermelő vidékek közötti innovatív tudás cseréjét és átadását teszi lehetővé szem előtt tartva a termelékenység és a fenntarthatóság kritériumait is. Az elmúlt két év együttműködésének eredményeként elméleti és gyakorlati ismeretek, valamint jó gyakorlatok gyűltek össze a szőlő tőkebetegségeivel és a szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazmával kapcsolatosan. A tőkebetegségekkel szembeni védekezés egyik sarkalatos pontja a metszési sebek kezelése.

Milyen zöldmunkát kell a szőlőben végezni?

2020. július 13. 07:11

Mikor és miért kell a szőlő csonkázását, hónaljazását elvégezni? Mi a haszna?

Hamarosan indul a villányi kékszőlőfajták szüretelése

2020. augusztus 25. 10:02

Villány jellegzetessége a kékoportó, amelyet mintegy 330 hektáron termesztenek, ebből a kedvező időjárásnak köszönhetően jó évjáratú bor lesz az idén, a gazdák a mennyiség és a minőség tekintetében is bizakodók.

Már hullanak a levelek, itt az idő a lemosó permetezésre!

2019. október 17. 11:05

Szüret után sok termesztő elfeledkezik a fák további növényvédelmi kezeléséről, és néhány hét után meglepődve tapasztalja növényein a korai lombhullást.