Mitől sárgul a paprika és a paradicsom levele?

Agrofórum Online

K. Csaba kérdése: Melyik tápanyag hiányától sárgulnak a paprika és a paradicsom levelei a kertben?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A levélsárgulásért felelős ok megtalálása érdekében először is a tünetek megjelenésének helyét érdemes tisztázni. Amíg a nitrogén, foszfor, kálium és magnézium hiánytünetei az idősebb alsóbb leveleken mutatkoznak először addig a mikroelemek (mangán, vas, bór, cink, réz, kalcium) hiánya a fiatal leveleken, hajtáséveken jelentkezik leghamarabb. Az, hogy a levélen miként jelenik meg a sárgulás, még jobban segítségünkre lehet a probléma feltárásában. A nitrogénhiány a leveleken egyenletesebb kivilágosodást eredményez, mely a levél széle felől kezdődik.

A káliumhiány a levél csúcsi részéről kezdődik és a levél széle mentén halad a levélnyél irányába, a főerek mentén a szövetek élénk zöldek maradnak még akkor is, amikor a levélen már nagyobb kiterjedésű nekrotikus foltok, sávok képződtek. A magnéziumhiánynál pedig a levélnyél irányából induló élénksárga vagy narancssárga elváltozás figyelhető meg, ahol a főerek egészen a levél száradásáig élénk zöldek maradnak. A mikroelemek hiánya a leveleken pókhálószerű sárgulás formájában mutatkozik meg, a vékony erezet közötti szövetek kisárgulnak, az erek azonban sötétebb zöld színt mutatnak.

A tápanyag hiánytüneteket okozhatja a tápanyagok abszolút hiánya, vagyis az, hogy nincsen elegendő tápanyag a talajban a növények számára. Egyes esetekben azonban a növény valamilyen oknál fogva az adott elemet a talajból nem tudja felvenni, ebben az esetben relatív hiányról beszélünk. Míg abszolút hiány esetében lombtrágyázással a hiánytünetek könnyen orvosolhatóak, addig relatív hiány esetében nehezebb problémával állunk szemben.  A tápanyagok felvételét a kedvezőtlen talajkémhatás, a levegőtlen talaj, a rossz talajszerkezet, valamint a szárazság is gátolhatja. A relatív tápanyaghiányra a legjobb példa a vashiány okozta levélsárgulás.

Talajaink általában elegendő vasat tartalmaznak a növények fejlődéséhez, ennek ellenére gyakran találkozhatunk a vashiány tünetével, ami azzal magyarázható, hogy kevés a könnyen felvehető vas a talajoldatban, ami oka lehet a talaj tömődöttsége, a rosszul elvégzett talajművelés, túlöntözés és rosszul kivitelezett talajtakarás is. Ebben az esetben a hiány megszüntetésének leghatásosabb módja nem a talaj vastrágyázása, hanem a talaj lazítása, levegőztetése.

Determinált vagy folytonnövő paradicsom az ideális választás?

2019. március 30. 06:37

Amióta létezik paradicsomtermesztés, a gazdálkodók egyik legnagyobb problémája, hogy folyton növő, vagy bokorparadicsomot termesszenek. Mindkét típusnak megvannak a maga előnyei és hátrányai, lássuk, kinek melyik típus termesztése javasolt.

Zöldség Képgaléria

Értékes zöldségnövényeink II. rész

2018. július 27. 11:07

Burgonyafélék, hagymafélék, gyökérzöldségek. Fogyasszuk őket is hasonlóan rendszeresen, mert egészségesek, kiskertekben is sikeresen termeszthetők hazánkban – kis odafigyeléssel. De pontosan miért is értékesek számunkra?

Hamarosan olcsóbb lesz a hazai termesztésű zöldség

2019. április 26. 08:46

Az import a paprikaféléknél, paradicsomnál és kígyóuborkánál a legjellemzőbb, de az árak már kezdenek összeérni. Jelenleg a boltokban megtalálható paprika és paradicsom 70-80 százalékban magyar, az arány május közepére 95 százalék fölé emelkedik.

A szabadföldön termesztett paradicsom hiánybetegségei és élettani károsodásai

2019. augusztus 15. 04:36

Miért fontos a hiánybetegségek és élettani károsodások ismerete? Mik lehetnek a kiváltó tényezők? Hogyan jelentkezhetnek a szabadföldön termesztett paradicsomon a talaj- és időjárási tényezőkből, valamint a tápanyag-ellátásból adódó károsodások?