Piros gyümölcsfa takácsatka a szőlőben

Agrofórum Online

S. Mihály kérdése: Nagyon korán ledobta a levelét idén a szőlő a kiskertemben, korán is kezdtek el színesedni a levelek. Mi lehet az oka?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Június elejétől szeptemberig a nagyobb levelek elszíneződnek, számos szíváshely látható a levélerek között. A lombozat piszkossárga, rozsdabarna vagy bronzszínű lesz, végül korai lombhullás következik be. A szőlőfajták különböző mértékben fertőződnek. A meleg fekvésű területek (meleg időjárás) különösen kedvez piros gyümölcsfa takácsatka megjelenésének felszaporodásának. A fertőzés mértéke befolyásolja a fürtök és vesszők beérést.

Télen a piros gyümölcsfa takácsatka kis kárminpiros hagyma formájú tojásait a szőlő rügyei körül figyelhetjük meg. A lárva narancssárga színű, de a kifejlett atka piros. Egy atka 20-80 tojást produkál. Évente öt nemzedéke lehetséges.

Piros gyümölcsfa takácsatkák elleni védekezésben nagy szerepe lehet a természetes ellenségének, a ragadozóatkáknak. Amennyiben betelepítjük a ragadozó atkákat, kémiai védekezés nem szükséges, ezért az ültetvénybe már a telepítés évében célszerű betelepíteni azokat. A ragadozó atkák úgynevezett donor fákon (nyugati ostorfa, mézesfa, virágoskőris, japánakác, törökmogyoró stb.) egész évben nagy mennyiségben felszaporodnak, ha ültevényünk közelében ilyen fák vannak, akkor számíthatunk rá, hogy előbb-utóbb ezekről a fákról betelepednek a szőlőbe is. Ha nincsenek ilyen fák az ültetvényünk közelében, akkor az említett fák hajtásait a szőlőtőkén elhelyezve a fonnyadó donorfa leveleiről a ragadozóatkák átmennek a szőlőlevelekre, és kifejtik áldásos tevékenységüket. Szőlőlevelenként egy ragadozóatka elegendő a takácsatka elpusztítására. A ragadozóatkákat kímélni kell, nem szabad elpusztítani rovarölő szerekkel. Hasonlóképen a többi segítőtársunkat (ragadozópoloskákat, katicabogarakat, fátyolkalárvákat stb.) is óvnunk kell. Ha nincsenek kártevő atkák a szőlőtőkén akkor a ragadozóatkák, virágporral és gyöngyszőrrel táplálkoznak.

Amennyiben nincs lehetőségünk biológiailag védekezni, kémiai védekezést rügyfakadáskor lemosó permetezéssel kell kezdeni. A következő védekezést célirányosan a fertőzés erőssége szerint végezzük csak el atkaölő szerrel.

Megjelent a Nufarm új termékkatalógusa

2019. december 3. 09:02

Letölthető a Nufarm növényvédelmi megoldások 2020, amelyből részletesen tájékozódhat cégünk termékpalettájáról, és az egyes növényvédő szerek pontos használati útmutatóját is megismerheti.

Eszelény károsít a szőlőben

2020. május 19. 13:03

Idén a képen látható betegség jelent meg a szőlőmben, ami eddig nem volt tapasztalható. A levél a száránál elszárad, lekonyul, foltosodik és el kezd bepöndörödni, majd teljesen szivar szerűen besodródva lóg a hajtáson. Kérném a betegség azonosítását és lehtséges védekezési módokat.

Szőlő szentek, kápolnák a Balaton régióban

2019. szeptember 14. 04:36

A Balaton környékén a szőlőtermesztés már több mint 2000 éves múltra tekint vissza. Az emberek a kezdetektől próbálták megjósolni az időjárást, s így keletkeztek a különböző népszokások és rigmusok, illetve védelemért fohászkodtak Istenhez és a különböző szentekhez; tiszteletükre szakrális építményeket állítva.

Inváziós kártevők: Eperfa-pajzstetű

2019. június 9. 08:37

Az eperfa-pajzstetű (Pseudaulacaspis pentagona) az egyik legfontosabb kártevő pajzstetű faj világszerte.