S. Mihály kérdése: Nagyon korán ledobta a levelét idén a szőlő a kiskertemben, korán is kezdtek el színesedni a levelek. Mi lehet az oka?
Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa
Június elejétől szeptemberig a nagyobb levelek elszíneződnek, számos szíváshely látható a levélerek között. A lombozat piszkossárga, rozsdabarna vagy bronzszínű lesz, végül korai lombhullás következik be. A szőlőfajták különböző mértékben fertőződnek. A meleg fekvésű területek (meleg időjárás) különösen kedvez piros gyümölcsfa takácsatka megjelenésének felszaporodásának. A fertőzés mértéke befolyásolja a fürtök és vesszők beérést.
Télen a piros gyümölcsfa takácsatka kis kárminpiros hagyma formájú tojásait a szőlő rügyei körül figyelhetjük meg. A lárva narancssárga színű, de a kifejlett atka piros. Egy atka 20-80 tojást produkál. Évente öt nemzedéke lehetséges.
Piros gyümölcsfa takácsatkák elleni védekezésben nagy szerepe lehet a természetes ellenségének, a ragadozóatkáknak. Amennyiben betelepítjük a ragadozó atkákat, kémiai védekezés nem szükséges, ezért az ültetvénybe már a telepítés évében célszerű betelepíteni azokat. A ragadozó atkák úgynevezett donor fákon (nyugati ostorfa, mézesfa, virágoskőris, japánakác, törökmogyoró stb.) egész évben nagy mennyiségben felszaporodnak, ha ültevényünk közelében ilyen fák vannak, akkor számíthatunk rá, hogy előbb-utóbb ezekről a fákról betelepednek a szőlőbe is. Ha nincsenek ilyen fák az ültetvényünk közelében, akkor az említett fák hajtásait a szőlőtőkén elhelyezve a fonnyadó donorfa leveleiről a ragadozóatkák átmennek a szőlőlevelekre, és kifejtik áldásos tevékenységüket. Szőlőlevelenként egy ragadozóatka elegendő a takácsatka elpusztítására. A ragadozóatkákat kímélni kell, nem szabad elpusztítani rovarölő szerekkel. Hasonlóképen a többi segítőtársunkat (ragadozópoloskákat, katicabogarakat, fátyolkalárvákat stb.) is óvnunk kell. Ha nincsenek kártevő atkák a szőlőtőkén akkor a ragadozóatkák, virágporral és gyöngyszőrrel táplálkoznak.
Amennyiben nincs lehetőségünk biológiailag védekezni, kémiai védekezést rügyfakadáskor lemosó permetezéssel kell kezdeni. A következő védekezést célirányosan a fertőzés erőssége szerint végezzük csak el atkaölő szerrel.