Agrárközélet

Kedvezményes hitelek húzzák az agrárgazdaságot

Agrofórum Online

A kedvezményes földhitelprogram jelentheti a mezőgazdasági hitelezés legfontosabb hajtóerejét a következő időszakban. A tavalyi fokozatos növekedés után az év első hónapjaiban ugyan visszaesett az agrár-élelmiszeripar hitelállománya, a növekedés azonban az év második felében újra beindulhat.

A kedvezményes földhitelprogram jelentheti a mezőgazdasági hitelezés legfontosabb hajtóerejét a következő időszakban. A tavalyi fokozatos növekedés után az év első hónapjaiban ugyan visszaesett az agrár-élelmiszeripar hitelállománya, a növekedés azonban az év második felében újra beindulhat.

Nőtt az élelmiszeripari vállalkozások hitelállománya az idei első negyedévben, a mezőgazdasági társaságoké ugyanakkor csökkent – derült ki az Agrárgazdasági Kutatóintézet (AKI) jelentéséből. A mezőgazdasági és élelmiszeripari szereplők pénzügyi helyzetére irányuló felmérés eredményei szerint az egyéni gazdaságok teljes hitelállománya a 2015-ben tapasztalt fokozatos emelkedés után a 2016. január–márciusi időszakban 7,3 százalékkal csökkent. Így a teljes összeg 112,3 milliárd forintot ért el. Bár kisebb mértékben, de a társas agrárvállalkozások által felvett teljes kölcsönösszeg is csökkent, az előző negyedévhez képest 3,8 százalékkal alacsonyabb, összesen 352 milliárd volt a hiteleik értéke.
Az élelmiszeripar esetében az egyéni vállalkozók teljes hitelállománya 3,4 milliárd forinttal csökkent, összesen négymilliárd forint volt 2016 első negyedévében. Ezzel szemben a társas vállalkozások hitelállománya mintegy 3,2 százalékkal, 380,6 milliárd forintra nőtt.

Az AKI szakértői szerint a tavalyi növekedést az uniós forrásokon túl elsősorban a növekedési hitelprogram (nhp) ösztönözte. Az idén várhatóan a földhitelprogramhoz kapcsolódó kedvezményes hitelfelvételi lehetőség lesz majd a legnagyobb hajtóerő. Bár az első negyedéves adatokban még nem látszik a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) által nyújtott kedvezményes finanszírozás, az év második felében minden bizonnyal jelentősebb növekedést hoz majd a hitelállományban – emelték ki. A földhitelprogram mellett további ösztönző lehet a jegybank piaci hitelprogramja is. Az nhp harmadik szakaszában felvehető hitelek a beruházási hitelfelvételt erősíthetik, a forgóeszköz-hiteleket pedig várhatóan egyre inkább az MFB kedvezményes hitelprogramjaiból finanszírozzák a termelők.

Az első negyedévben egyébként a mezőgazdasági és élelmiszeripari ágazat vállalkozásaihoz kihelyezett kedvezményes hitelek állománya 35 milliárd forintot tett ki. A legtöbb ilyen hitel a társas vállalkozásokhoz jutott el, az egyéni gazdaságok csak kis számban éltek a lehetőséggel. Évről évre emelkedik ugyanakkor az Agrár Széchenyi Kártya népszerűsége. A mezőgazdasági és az élelmiszeripari szereplők kicsivel több mint 50 milliárd forint értékben igényeltek ilyen típusú kölcsönt az idén, ebből ténylegesen 3789 szerződést kötöttek meg 28,2 milliárd forint értékben, ami csaknem a kétszerese az egy évvel korábbi értéknek. A mezőgazdasági cégek az nhp keretein belül 140,5 milliárd forintot vettek igénybe. Az élelmiszeripari vállalkozásoknál a jegybanki program keretein belül fennálló hitelek állománya jelentősen elmarad a mezőgazdaságétól, értéke 63,1 milliárd forint volt március végén.

(Magyar Idők)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Megduplázódott az Opus agrárbevétele

2020. június 4. 15:17

Az értékesítés nettó árbevétele is 108 százalékkal nőtt: míg 2020 első negyedévében már 13,52 milliárd forint, addig tavaly ugyanezen időszakban még csak 6,5 milliárd forint volt 2020 első negyedévében.

Nagy István: agráriumot segítő intézkedéscsomag jelent meg

2020. április 12. 16:09

Az agráriumban a díszkertészeknél, a bor- és szőlőtermelőknél, a pálinka-előállítóknál, a kisüzemi sörfőzdéknél és a vadgazdálkodási szolgáltatóknál csökkennek a munkáltatói járulékterhek.

Csaknem négyezer forinttal csökkent az átlagbér az agráriumban

2020. augusztus 7. 15:52

A 2020. január-május időszakra kumulált átlagbér 300 815 forint volt a mezőgazdaság, erdőgazdaság, halászat összevont kategóriában.

A no-deal Brexit katasztrófa lenne a brit mezőgazdaság számára

2019. szeptember 7. 13:06

A brit farmerszövetség, a National Farmers Union (NFU) levelet írt Boris Johnson miniszterelnöknek, amelyben azt kérte, hogy ha Nagy-Britannia kereskedelmi megállapodás nélkül hagyja el az Európai Uniót, vámolják meg a tojás, egyes tejtermékek, kertészeti termékek és gabonafélék behozatalát.