Agrárközélet

Kína kezdi felvásárolni a minőségi élelmiszeripari cégeket

Agrofórum Online

A kínai mezőgazdasági vállalatok évtizedek óta vásárolnak vagy bérelnek földterületeket külföldön, hogy pótolják a csökkenő otthoni termőterületeket, és biztosítsák az 1,4 milliárdos népességnek az élelmiszert. A folyamat különösen felgyorsult a 2006–2008-as élelmiszerválság után, amikor szédítő mértékben emelkedtek világszerte a gabonaárak - írja a Világgazdaság.

A kínai vállalatok a fejlődő országokban, elsősorban Afrikában kezdtek termőföld-felvásárlásokba és élelmiszeripari fejlesztésekbe. A Bloomberg Mozambikot hozta fel példaként, ahol a kormányzat Hupej tartománnyal egyezett meg a Limpopo folyó torkolatvidékének fejlesztésében, abban a reményben, hogy a termelékenységet visszaállíthatják a 16 évig tartó polgárháború előtti szintre.

A Wanbao Grains & Oils 250 millió dollárt költött öntözőrendszer kiépítésére, gépekre és a 20 ezer hektáros terület előkészítésére, amelyet nyolcezer helyi farmertől vásároltak fel öt évvel ezelőtt. Az üzlet azonban nem egészen úgy sikerült, ahogyan tervezték. Egyrészt meg kell küzdeniük a helyiek ellenállásával, akiknek a kormányzat azt ígérte, hogy munkát kapnak az új farmon – ahol ehelyett a mai napig kínaiak dolgoznak –, és feljavított állapotban kapják majd vissza a birtokukat, ami nem történt meg. Másrészt hiába termelik a rizst kínai kézben lévő földeken, a termés hazaszállítása éppen úgy importnak számít, és ugyanazok a szabályok vonatkoznak rá, mint minden külföldről bevitt élelmiszerre.

Harmadrészt az ország fejlődésével, a középosztály bővülésével megváltoztak a kínaiak fogyasztási szokásai, megnőtt az igény a jobb minőségű és változatosabb élelmiszerek iránt. Kínában fogyasztják a világ sertés- és tejportermelésének a felét, a szójababénak és a rizsének a harmadát.

A globális élelmiszerválság enyhülése után Kína új terület felé fordult: minőségi élelmiszer-termelő cégeket kezd felvásárolni a fejlett országokban. Kínai vállalatok közel 52 milliárd dollárt fordítottak erre 2005 óta, az élelmiszeripari üzletek száma megnégyszereződött az elmúlt hat évben. A WH Group például 2013-ban felvásárolta a virginiai Smithfield Foodsot, a világ legnagyobb sertésipari cégét, a National Chemica pedig a svájci Syngenta rovarirtószer-gyártót 43 milliárd dollárért. A kommunista párt pedig februárban további támogatásáról biztosította a kínai cégeket, hogy fektessenek külföldi agráripari vállalatokba, amelyek felölelik a termeléstől a feldolgozáson keresztül a raktározásig és szállításig az egész szegmenst.

(Világgazdaság)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Sepsiszentgyörgyön hatvan sertést öltek le az afrikai sertéspestis miatt

2019. február 4. 13:18

A sertéspestis a 2017-es romániai megjelenése óta először jelentkezett Székelyföldön. 2017 júliusa óta az országban 364 920 sertést kellett elpusztítani, hogy így próbálják megállítani a fertőzés terjedését.

Változott a PRRS-mentesítésről szóló rendelet

2020. március 29. 14:17

A jelenlegi módosítás számos helyen pontosítja a korábbi rendeletet és összhangba hozza a tavaly kiadott Nemzeti PRRS Mentesítési Tervvel (NMT 4.0).

Romániában újabb megyékben tűnt fel az afrikai sertéspestis

2019. január 29. 07:33

A fertőző gócok csaknem felét a Duna-deltát magába foglaló Tulcea megyében tartják számon, ahol a vaddisznók és a szabadon kóborló háztáji sertések akadálytalan érintkezése miatt terjedt el a kór.

Afrikai sertéspestis: havonta 19,5 millió dolláros veszteség

2019. december 7. 10:37

Az afrikai sertéspestis miatt az ágazatot érő veszteség havonta egymilliárd pezó, vagyis 19,5 millió dollár körül van a Fülöp-szigeteken.