Agrárközélet

Nőtt a mezőgazdaságban a feketefoglalkoztatás

Agrofórum Online

A mezőgazdasági ágazatban növekedett a feketefoglalkoztatás – derült ki az időszaki munkavédelmi jelentésből. A hatósági ellenőrzések során az agráriumban munkavédelmi hiányosságokat is tapasztaltak.

A Nemzetgazdasági Minisztérium közzétette a munkavédelmi hatóság első féléves ellenőrzési tapasztalatairól szóló jelentést, illetve a munkavállalók jogviszonyok akcióellenőrzéséről szóló összefoglalót.

2017 első felében a munkavédelmi hatósági ellenőrző munka – hasonlóan a tavalyi év hasonló időszakához – 7936 munkáltatóra terjedt ki, amelynek során az állami tisztviselők ellenőrizték az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzésre vonatkozó szabályok betartását. Az ellenőrzött munkáltatók 78,3 százalékánál tapasztaltak munkavédelmi szabálytalanságot, ez az arány 6,3 százalékkal alacsonyabb a 2016-os év azonos időszakában tapasztaltakhoz képest. Ennek során 116 868 fő munkavállaló munkavégzési körülményeit vizsgálták, szabálytalanságokat az ellenőrzött munkavállalók 69 százalékánál tapasztaltak, ez 2,1 százalékkal magasabb az előző év azonos időszaknál (66,9). A mezőgazdaságban 334 munkáltatónál jártak az ellenőrök.

Az első félévben a súlyos jogsértések között jellemző volt, hogy a feldolgozóipar, gépipar, illetve a mezőgazdaság területén használt gépek, berendezések gyakran idéztek elő súlyos baleseteket a veszélyes tér lehatárolására szolgáló védőburkolatok, biztonsági berendezések hiánya, illetve azok használatának kiiktatása, elmulasztása miatt.

Ötvenen illegálisan

Az említett akcióellenőrzés 1143 vállalkozás – 3402 munkavállalóját érintő – foglalkoztatási gyakorlatát vizsgálta. Az egyik kiemelt célpont a feketefoglalkoztatás feltárása volt: az ellenőrzésbe vont munkavállalókból közel 34 százalék (1157 fő) jogviszonya volt rendezetlen. Ez növekedést jelent, mivel 2015-ben az ellenőrzött munkavállalók 21, 2016-ban 25 százalékát érintette a feketefoglalkoztatás valamelyik formája. Ellenőrzést végeztek, többek között, mezőgazdasági területeken (szőlőültetvény, meggyes, cseresznyés, dinnyeföld, állattelep) és feldolgozóipari létesítményeknél (például húsüzem) is.

A tapasztalatok szerint kedvezőtlen volt a jogkövetési magatartás a mezőgazdasági ágazatban. Az ellenőrzések változatlan aránya mellett a legtöbb feketén foglalkoztatott munkavállalót ezen a területen találták a hatóságok, szemben az elmúlt két évvel. Ez az ágazat sajátosságára, a nagyobb létszám igényű munkákra vezethető vissza. Békés megyében például egy növénytermesztéssel foglalkozó munkáltató 50 munkavállalót foglalkoztatott bejelentés nélkül.

Félt és késett

A kirívó példák között egy mezőgazdaságban feltárt eset is szerepel. Bács-Kiskun megyében eljáró szakügyintézők 2017. június végén helyszíni ellenőrzést tartottak egy meggyesben. A helyszínen 7 fő (2 fő magyar, 5 fő román állampolgár) végzett meggyszedési munkát. A munkavállalók először nem tudták megnevezni a munkáltatójukat, aki kb. fél órával az ellenőrzés megkezdését követően érkezett a helyszínre. Az ellenőrzés során bizonyítást nyert, hogy a munkavállalók az ellenőrzés napján reggel 8 órakor kezdték meg a munkát egyszerűsített foglalkoztatás keretében, szóbeli megállapodás alapján. Munkabérük 400 Ft/láda volt a munkáltatóval való megállapodásuk alapján.

A munkavállalók nem lettek bejelentve sem munkaviszony, sem egyszerűsített foglalkoztatás keretében a Nemzeti Adó-és Vámhivatal felé. A munkáltató a szabálytalan foglalkoztatás tényét a helyszínen jegyzőkönyvben elismerte, utólagos bejelentésükre ígéretet tett. Elmondta továbbá, hogy azért maradt el a munkavállalók bejelentése, mert előző napon esett az eső és nem volt biztos a meggyszedés az ellenőrzés napján, de mivel félt, hogy tönkremegy a termés, így szólt a munkavállalóknak, hogy jöhetnek meggyet szedni, a bejelentéshez szükséges adatokat még nem volt ideje a könyvelőnek megküldeni.

(OMMF/NAK)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Kockázatokat rejt a génszerkesztés

2018. január 23. 12:00

Óvatosságra int a modern génszerkesztési eljárásokkal kapcsolatban a Földművelésügyi Minisztérium.

Gázt adott a Yamaha! - Erősítenek a mezőgazdasági robottechnológiában

2018. december 1. 11:37

A 12 millió új-zélandi dollárt érő befektetés révén startup, a Robotic Plus 15 százaléka került japán kézbe.

Új célok a klímaváltozást csökkentő innovációért - jelentős összeget fordít a Syngenta a fenntartható mezőgazdaságra

2019. október 23. 12:33

A Syngenta két milliárd dollárt fektet be az elkövetkezendő öt évben fenntartható mezőgazdasági innovációkba.

Mezőgazdaság Japánban: a drón nem divat, hanem szükség

2018. május 20. 06:38

Japánban 2015 óta be kell jelenteni a mezőgazdasági drónokat, így pontos adatokkal rendelkezik az agrárminisztérium a különböző permetező drónok számáról.