Agrárközélet

Veszélyt jelent a méhekre a neonikotinoid hatóanyagcsoportú rovarirtó

NAK

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) 2018. február 28-án közzétett értékelésében megerősítette, hogy a méhek és egyéb beporzók populációjára veszélyt jelent a világ legelterjedtebben felhasznált rovarirtó hatóanyag csoportja, a neonikotinoid.

A mostani jelentés a neonikotinoidok három típusának (klotianidin, imidakloprid, tiametoxám) vizsgálatára vonatkozott és a korábbi értékleléshez hasonlóan három szempontból értékelte a méhek kitettségét: a pollenben és a nektárban lévő maradványok, leporlás a kezelt vetőmagok ültetésekor és a vízszennyezés.

Az értékelés frissíti az EFSA által közzétett 2013-as jelentést, amely elősegítette az Európai Bizottságot, hogy EU-szerte szabályozza a neonikotinoid használatát. 2013-tól hazánkban is tilos a neonikotinoid hatóanyagokkal csávázott vetőmagok forgalmazása és felhasználása az Európai Bizottság által kibocsátott 485/2013/EU rendelete értelmében. Az EFSA következtetéseit felhasználják a márciusi bizottsági szavazáson, ahol mérlegelni fogják a peszticidek használatára vonatkozó jelenlegi korlátozások lehetséges módosításait.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Idén is igényelhető csekély összegű támogatás méhészeti járművekre

2019. február 7. 08:02

A támogatás igénybevételére az a méhész jogosult, akinek a tárgyévben elvégzett monitoring vizsgálata alapján legalább nyolcvan méhcsalád volt a tulajdonában, és a vizsgálat adatait a kérelmező kötelezettsége szerint bejelentette a Tenyészet Információs Rendszerbe (TIR).

A hónap végén tárgyal a mézjelentésről az Európai Parlament

2018. február 12. 09:46

Az európai méztermelés mintegy 260 ezer tonna, míg a magyar 25-30 ezer tonna között mozog évente.

A méhlegelőkről - az élettér csak összefogással javítható

2019. november 21. 05:37

A hanyatló élettér azt jelenti, hogy egyre több az olyan időszak, amikor a méhek nem, vagy csak nagyon korlátozottan találnak nektár- és pollenforrást. A táplálékot szolgáltató növények sokszínűségén, biodiverzitásán fontos lenne javítanunk.

Gazdainfó: már lehet fejtrágyázni és igényelhető a méhészeti és erdészeti támogatás

2020. február 12. 09:45

A téli trágyázási időszakon belül február 1-től az őszi kalászosok fejtrágyázása megengedett; pár nap múlva pedig már mindenhol szabad trágyázni, ahol nem fagyott, hóval, vagy vízzel borított a terület.