Agrárközélet

Amerikai agrártermékeket vennének a kínaiak

MTI

Amerikai beszállítóknál érdeklődtek, illetve bizonyos agrártermékekre vonatkozó vámok alóli mentességet kérelmeztek a kínai hatóságoknál egyes kínai vállalatok - jelentette vasárnap a Hszinhua kínai állami hírügynökség a kormányzat vámügyi bizottságára hivatkozva.

A Hszinhua jelentésében kiemelte: a lépés Hszi Csin-ping kínai és Donald Trump amerikai elnök múlt havi oszakai találkozójának eredménye. Trump akkor beleegyezett abba, hogy felfüggessze a fennmaradó 300 milliárd dollár értékű kínai importcikkre tervezett pótvám kivetését annak érdekben, hogy a kereskedelmi tárgyalások folytatódhassanak.

Az amerikai elnök emellett a Huawei kínai telekommunikációs óriásvállalattal szembeni szankciók enyhítését is kilátásba helyezte. Kína cserébe amerikai mezőgazdasági termékek nagyobb mennyiségű beszerzését ajánlotta fel.

A jelentés nem nevezte meg a szóban forgó kínai vállalatokat, ahogy azt sem, hogy pontosan milyen termékeket kívánnak vásárolni az amerikaiaktól.

Donald Trump július 11-én közzétett Twitter-bejegyzésében közölte, hogy a kínai fél egyelőre nem tartotta magát az ígérethez, sőt az amerikai mezőgazdasági minisztérium előző nap közzétett adatai szerint Peking lassította az amerikai agrártermékek felvásárlását a G20 csúcs óta.

Az amerikai mezőgazdasági minisztérium ugyanakkor azóta arról közölt adatot, hogy Kína április óta a legnagyobb mennyiségben vásárolt fel cirokot az Egyesült Államoktól a múlt héten annak ellenére, hogy a távol-keleti országban zömében szeszes italok előállítására használt terményre Peking 25 százalékos pótvámot vezetett be 2018 júliusában az egyes kínai termékekre kivetett amerikai büntetővámokra válaszul.

A kínai fél reményét fejezte ki arra vonatkozóan, hogy az Egyesült Államok szintén tartja majd magát ígéreteihez – olvasható a Hszinhua vasárnapi jelentésében.

Megfigyelők azt remélik, hogy a két fél kölcsönös gesztusai elősegíthetik az újabb személyes egyeztetést a két nagyhatalom képviselői között.

Az amerikai és kínai tárgyalófelek csütörtökön immár másodjára tartottak telefonos megbeszélést a két elnök között Oszakában létrejött egyezség alkalmazásáról, az újabb személyes találkozó lehetősége azonban egyelőre nem merült fel.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Aggasztó jelek az amerikai kiskereskedelemből

2020. március 5. 13:33

A Target 360 ezer embert foglalkoztat és kizárólag az Egyesült Államokban jelen üzletivel. A teljes árbevétel 20 százalékáét közvetlenül az élelmiszerek teszik ki.

Megállíthatatlanul drágul a szójabab

2019. december 11. 13:33

A kukorica is drágult, a kurzus 0,2 százalékkal a 148 dolláros tonnánkénti szintet közelítette meg, ami a november közepi szintnek felel meg.

Kína miatt csökkent a szójabab ára

2020. május 5. 08:03

A Washington és Peking éleződő kereskedelmi konfliktus árnyékolta be a szójabab piacát.

Újabb országok vezetnek be vámot az amerikai intézkedésekre válaszul

2018. június 22. 11:07

India megemelte egy sor, az Egyesült Államokból származó agrártermék – például az alma, a mandula, a csicseriborsó, a lencse és a dió –, valamint a vas és az acél vámját.