Agrárközélet

Ellenzik az ukránok a termőföldeladás tilalmának feloldását

MTI

Az ukránok 73 százaléka ellenzi a termőföldeladás moratóriumának jövő őszre tervezett feloldását - derült ki abból a felmérésből, amelyet a Rejting közvélemény-kutató csoport egy hete végzett és amelynek az eredményét kedden hozta nyilvánosságra.

Az ukrán gazdaságfejlesztési minisztérium társadalmi vitára bocsátotta azt a törvényjavaslatot, amely szerint 2020. október 1-jétől feloldanák a 2001 óta érvényben lévő földeladási moratóriumot – emlékeztetett az Ukrajinszka Pravda hírportál. Az előterjesztés értelmében csak ukrán magán, illetve jogi személyek, valamint az ukrán állam lenne jogosult termőföldvásárlásra, azaz kizárnák, hogy külföldiek termőföldet vásárolhassanak. Ezen felül a földbérlők vételi előjogot élveznének. Az indítvány továbbá a földtulajdon „egy kézben” történő koncentrációját megyénként 15, országos szinten pedig 0,5 százalékban maximálja.

Mindezek fényében a felmérés azt az eredményt hozta, hogy a megkérdezetteknek csupán a 19 százaléka támogatja a termőföld értékesítésének szabaddá tételét, amelyet mellesleg a Nemzetközi Valutalap (IMF), Ukrajna legnagyobb hitelezője is feltételül szabott Kijevnek már korábban a további kölcsönök folyósítása fejében.

A Rejting kiemelte, hogy azok közül, akik kisebb vagy nagyobb földtulajdonnal rendelkeznek, és maguk művelik a földet, viszonylag többen támogatják a moratórium feloldását, de még az ő köreikben is 60 százalék azok aránya, akik ellenzik.

A termőföld külföldieknek való eladását még kevesebben, a felmérésben részt vevőknek mindössze 13 százaléka támogatná, és 81 százalékuk határozottan ellenzi. Noha a fiatalok és a tehetősebbek közül minden ötödik megengedné, hogy a külföldiek is földtulajdonhoz jussanak Ukrajnában, az ebbe a kategóriába tartozó megkérdezettek háromnegyede elutasította ennek lehetőségét.


A felmérés résztvevőinek 74 százaléka úgy véli, hogy népszavazáson kellene eldönteni a földeladási tilalom feloldásának kérdését, ezt 17 százalékuk tartja szükségtelennek.

A megkérdezettek 58 százaléka vélekedett úgy, hogy a termőföldnek – úgy mint Kanadában és Izraelben – állami tulajdonban kellene lennie. 22 százalék nem ellenzi egy olyan modell bevezetését, amely például Olaszországban létezik, vagyis a termőföld szabad vételét és eladását. A megkérdezett 20 százaléka nem tudott választani a felkínált külföldi példák közül.

Az állami tulajdon dominanciája mellé főleg az idősebb korosztálybeliek, a szegényebb rétegekhez tartozók és azok álltak, akik nem rendelkeznek földtulajdonnal. Más modellt támogatnak a fiatalabbak, a tehetősebbek és azok a földtulajdonnal rendelkezők, akik maguk művelik a termőterületüket. Ugyanakkor az utóbbi kategóriába tartozóknak is legalább a fele a kanadai vagy az izraeli modellt választaná.

A termőföldpiac megnyitásának legveszélyesebb kockázatai között a megkérdezett 41 százaléka a külföldiek tulajdonszerzését jelölte meg, 31 százalék a földtulajdonosok becsapását, vagyis azt, hogy áron alul veszik meg tőlük a termőföldet. Szintén 31 százalék tart attól, hogy az ukrán jogrend még nem áll készen a piacnyitásra, 23 százalék pedig attól tart, hogy oligarchák vásárolják fel a földeket. Mindössze öt százalék mondta azt, hogy nem lát benne semmilyen kockázatot.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Módosul az uniós-ukrán kereskedelmi megállapodás az európai csirketenyésztők védelme érdekében

2019. november 27. 10:33

Az uniós parlament tájékoztatása szerint 2016 és 2018 között csaknem tizenötszörösére emelkedett az ukrán csontos csirkemell behozatala. Az ukrán csirkemell ára jóval az uniós alatt volt.

Ukrajnában 60 millió tonna fölötti gabonatermést várnak

2018. július 4. 14:44

Idén, az UNIAN ukrán hírügynökség jelentése szerint, az előző évekhez képest korábban, már június 12-én megkezdődött az aratás Ukrajnában.

Az ukrán földpiac megnyitása ellen tüntettek Kijevben

2019. december 18. 13:03

A parlament november 13-án első olvasatban már megszavazta azt a törvényjavaslatot, amely alapján 2020. október 1-jétől feloldják Ukrajnában a termőföld adás-vételének 2001 óta érvényben lévő moratóriumát.

Új Case IH márkakereskedés Ukrajnában

2018. szeptember 22. 08:04

2018. szeptember 20-án új Case IH márkakereskedés nyitotta meg kapuit Ukrajnában, ami a további növekedés alapját képezheti az ukrán piacon.