Agrárközélet

Diplomáciai csatározás miatt aggódik az agráróriás

Agrofórum Online

A Cargill gabonaexportőr-cég brazil vezérigazgatója, Paulo Sousa annak a vélemények adott hangot, hogy a brazil kormánytisztviselők Kína ellen tett sértőnek is tekinthető hangvételű nyilatkozatai hátrányosan érintik a dél-amerikai ország üzleti érdekeit. Brazília fő agárkereskedelmi partnere Kína, ezért a cégvezető nem tartja „nagyon okosak” ezt a hangvételt.

Jair Bolsonaro jobboldali elnök kormányának tagjai Kína ellen agresszívnak tekinthető álláspontra helyezkedtek. Korábban volt, aki a „kínai diktatúrát” hibáztatta a koronavírus miatti globális pandémiáért. Ez „komoly aggodalomra ad okot” – nyilatkozta Paulo Sousa egy helyi lapnak adott interjújában, amelyet a közösségi média élőben közvetített.

A Cargill Brazília legnagyobb szójabab és kukorica exporttőre volt a májusig tartó öt hónapos időszakban. Az amerikai székhelyű gabonakereskedő olajos magvakból 8,1 millió tonnányit, kukoricából pedig 342 000 tonnányit exportált Brazíliából.

„Az a feladatunk, hogy élelmiszert biztosítsunk a világnak, tekintet nélkül az országban élő emberek színére, fajtájára, hitvallására vagy politikai preferenciájára. Tehát nem megfelelő, ha a brazil kormányzati tisztviselők megsértik a legnagyobb ügyfelünket” – mondta a cégvezető.

Paulo Sousa, aki tavaly decemberben vette át a Cargill brazíliai részlegélnek irányítását, azt mondta, hogy nem látja azonnali kockázatát annak, hogy a Brazília és Kína közötti kereskedelmi kapcsolatok megszakadjanak – hívta fel a figyelmet a Thomson Reuters hírügynökség.

Megjegyezte egyben, hogy a brazil szójabab exportja, amelyből Kína a legnagyobb vásárló, ebben az évben meghaladta a várakozásokat. Annak ellenére, hogy a COVID-19 világjárvány nagy mértékben érinti Brazíliát, a helyi élelmiszer-ellátási láncok ellenálló képessége jelentős és nem szakadtak meg. Így a mezőgazdasági exportszállítások is folyamatosak.

Hozzátette, hogy a diplomáciai kérdés még érzékenyebb téma lehet a jövőben, mint a koronavírus miatti világjárvány, illetve az Egyesült Államok és a Kína közötti kereskedelmi háború, mivel potenciálisan elvonhatja a vásárlókat.

A Cargill Brazília egyik legnagyobb szója- és kukorica-exportőre, egy globális mezőgazdasági óriáscég, amely a szójabab, a kávé és a cukor első számú exportőre, számos egyéb fontos élelmiszer mellett.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Szójapiac: az Egyesült Államok piacvezető exportőr Európában

2019. január 19. 13:29

Tavaly az USA szója eladásai Európában 243 százalékkal, míg a közel-keleti, észak-afrikai régióban 105 százalékkal emelkedtek.

A kínai közkertek legfontosabb elemei

A legszembetűnőbb különbség a hazai közparkokhoz képest Kínában a parkok intenzív használata: idősek, családosok csoportokban használják a parkokat hétköznapi életük természetes részeként.

Kína először használhatja fel egész éves importkvótáját

2020. augusztus 4. 12:02

Az import növekedése fokozza azokat a várakozásokat, melyek szerint Kína első ízben használhatja fel teljes mértékben egész éves kukorica- és búzakvótáját.

A Starbucks felkészült a legextrémebb forgatókönyvre is

2020. március 21. 06:38

A járvány kitörése után a Starbucks egy időre bezárta a Kínában működő kávézói jelentős részét, ami a menedzsment várakozásai szerint egy 430 millió dollár közeli árbevétel-kiesést jelent.